MENU
zdravy-zivot

Nazbierajte si lipu, ale pite ju iba pri HORÚČKE! Má unikátnu schopnosť!

Lipové kvety sú skvelým liekom a pri zimnom nachladení, chrípke a angíne budete radi, že ste si v lete spravili zásoby.
Zdroj: shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Nazbierajte si lipu, ale pite ju iba pri HORÚČKE! Má unikátnu schopnosť!

Čaj z lipového kvetu úžasne vonia a chutí, nepite ho však len tak od smädu v teplom počasí, a to ani studený. Budete sa z neho poriadne potiť. Pri horúčke je však ideálny.

Lipa začína obyčajne kvitnúť koncom mája. Zbierať sa ju oplatí, pretože čaj z kvetov vám pomôže vyhnať hlieny z priedušiek pri zápale dýchacích ciest. Lipový kvet sa však pýši iným prvenstvom. „Má silný potopudný účinok a dokáže znížiť horúčku. Istá štúdia dokázala, že po vypití záparu z lipových kvetov sa účastníci výskumu potili dvakrát toľko, ako pri užívaní čistej horúcej vody. Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus k poteniu. Týmto jednoduchým princípom sa fyziologickým spôsobom znižuje telesná teplota,“ vysvetľuje pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.

Nepite ho, keď ste zdraví

lipa - lipový kvetlipa - lipový kvet
lipa - lipový kvet
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Keď si však čaj uvaríte v čase keď ste zdraví, jeho potopudný účinok nezmizne. Budete sa extrémne potiť. Čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok lipového čaju silnejší. V horúcom počasí na lipu ani nepomyslite. Pred pitím čaju z bylinných zmesí, vždy skontrolujte, či medzi bylinkami nie je aj lipa. Keď však začnete piť lipový čaj už pri prvých príznakoch prechladnutia, ochorenie často vôbec neprepukne, pretože organizmus sa z neho jednoducho vypotí. „V boji proti chrípke je lipa jedným z najúčinnejších prostriedkov,“ hovorí MUDr. Slivka.

S bazovým sirupom je najlepší

Horúčka predstavuje obrannú reakciu organizmu, pri ktorej sa mobilizuje imunitný systém. „Paracetamol či buprofen nie vždy dokážu horúčku udržať pod kontrolou. Preto je niekedy potrebná sprcha vlažnou vodou, časté vetranie, ale hlavne piť veľa tekutín. Ja odporúčam lipový čaj. Keď ho navyše osladíte bazovým sirupom, potopudný účinok sa ešte zvýrazní. Trúfam si zodpovedne prehlásiť, že dokáže výrazne skrátiť dĺžku prechladnutia a je úžasným pomocníkom v boji proti horúčke,“ tvrdí lekár s dlhoročnými skúsenosťami. Ak nemáte bazový sirup, čaj pokojne oslaďte medom. Jeho chuť sa ešte zlepší.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor