Lipa začína obyčajne kvitnúť koncom mája. Zbierať sa ju oplatí, pretože čaj z kvetov vám pomôže vyhnať hlieny z priedušiek pri zápale dýchacích ciest. Lipový kvet sa však pýši iným prvenstvom. „Má silný potopudný účinok a dokáže znížiť horúčku. Istá štúdia dokázala, že po vypití záparu z lipových kvetov sa účastníci výskumu potili dvakrát toľko, ako pri užívaní čistej horúcej vody. Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus k poteniu. Týmto jednoduchým princípom sa fyziologickým spôsobom znižuje telesná teplota,“ vysvetľuje pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.
Nepite ho, keď ste zdraví
Keď si však čaj uvaríte v čase keď ste zdraví, jeho potopudný účinok nezmizne. Budete sa extrémne potiť. Čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok lipového čaju silnejší. V horúcom počasí na lipu ani nepomyslite. Pred pitím čaju z bylinných zmesí, vždy skontrolujte, či medzi bylinkami nie je aj lipa. Keď však začnete piť lipový čaj už pri prvých príznakoch prechladnutia, ochorenie často vôbec neprepukne, pretože organizmus sa z neho jednoducho vypotí. „V boji proti chrípke je lipa jedným z najúčinnejších prostriedkov,“ hovorí MUDr. Slivka.
S bazovým sirupom je najlepší
Horúčka predstavuje obrannú reakciu organizmu, pri ktorej sa mobilizuje imunitný systém. „Paracetamol či buprofen nie vždy dokážu horúčku udržať pod kontrolou. Preto je niekedy potrebná sprcha vlažnou vodou, časté vetranie, ale hlavne piť veľa tekutín. Ja odporúčam lipový čaj. Keď ho navyše osladíte bazovým sirupom, potopudný účinok sa ešte zvýrazní. Trúfam si zodpovedne prehlásiť, že dokáže výrazne skrátiť dĺžku prechladnutia a je úžasným pomocníkom v boji proti horúčke,“ tvrdí lekár s dlhoročnými skúsenosťami. Ak nemáte bazový sirup, čaj pokojne oslaďte medom. Jeho chuť sa ešte zlepší.