MENU
zdravy-zivot

Bylinky podľa znamenia: Viete, ktorá je ta vaša? Nazbierajte si ju sami!

žena bylinky
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bylinky podľa znamenia: Viete, ktorá je ta vaša? Nazbierajte si ju sami!

Možno ste si všimli, že nie každá bylinka vám sadne a kým mnohí milujú levanduľu, vy ju nemôžete ani cítiť! Ktorý čaj sa vám oplatí piť a ktorá bylina zbierať?

Baran (20. 3. - 19. 4.)
Kraľuje mu žihľava dvojdomá, ale aj medovka.

Baran je ohnivé znamenie a vládne mu Mars. Ten ovláda hlavu. Žihľava dokáže poriadne popŕhliť a obsahuje, podobne ako Mars, veľa železa. Žihľava povzbudzuje a má aj detoxikačné účinky. Môže pomôcť pri bolestiach hlavy a lieči obličky. S bolesťami hlavy si poradí aj ďalšia rastlina tohto znamenia - medovka. Pite ju ako čaj alebo si z nej urobte voňavý kúpeľ.

Žihľava:

 • podporuje metabolizmus,
 • odstraňuje z tela škodlivé látky,
 • zlepšuje trávenie a činnosť vnútorných žliaz
 • prečisťuje krv
 • má močopudné účinky
 • zbavuje krv prebytočného cukru
 • dodá vám energiu
 • má protizápalové a protiplesňové
 • má i dezodoračné účinky – váš pot i moč budú zo žihľavy menej zapáchať
 • zmieňuje kožné prejavy lupienky, akné, niektorých ekzémov
 • poradí si s nečistou pleťou
 • riedi krv, čo vedie k lepšiemu krvnému obehu
 • odporúča sa pri anémii, lebo podporuje tvorbu červených krviniek
 • zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu
Žihľava zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu.Žihľava zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu.
Žihľava zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu.
Zdroj: Shutterstock

Medovka:

Bylinka prospieva najmä nervovej sústave a psychike. Rýchlo vás upokojí a navyše postupne uzdravuje všetky orgány postihnuté chorobnými zmenami, ktoré má na svedomí stres. Uvoľňuje ich kŕčovité stiahnutie, upokojuje búšenie srdca, dýchaciu a tráviacu sústavu.Máte nepokojný spánok a ťažko zaspávate? Neuchyľujte sa k sedatívam, ale zalejte si jednu čajovú lyžičku sušenej medovky hrnčekom vriacej vody, nechajte desať minút lúhovať a odvar dochuťte medom. Ak sa vám zdurili lymfatické uzliny, namočte do odvaru gázu a priložte ju na postihnuté miesta. Čaj zažehná aj kŕče tráviacej sústavy a zároveň ju vydezinfikuje. Podporuje tiež tvorbu žlče a tlmí žlčníkovú koliku. Proti bolestivej menštruácii zabojujte čajovou zmesou zloženou z lyžičky medovky a mäty. Treba ju však piť dlhodobo.

Medovka ako mnohé iné bylinky pôsobí silou viacerých účinkov naraz. Okrem toho, že pomôže normalizovať činnosť hyperaktívnej štítnej žľazy, poradí si aj s niektorými príznakmi ochorenia ako je únava, nespavosť, stres a nervozita.Shutterstock


Pokojný večer vám pripraví medovkový kúpeľ. Šesť lyžíc lístkov vhoďte do litra studenej vody, krátko povarte a po desiatich minútach lúhovania prilejte do vane. Trápia vás zastavené vetry? Okrem odvaru vám pomôže aj medovka pridaná do jedla. Jedna až dve lyžice čerstvej posekanej bylinky rozvoňajú zeleninové a ovocné šaláty, rovnako bešamelovú omáčku servírovanú k rybám. Pred pečením posypte medovkou jahňacinu, bravčovinu či kuracinu, bude mať prekvapujúco dobrú arómu. Citrónovú chuť dodá majonéze, vaječným krémom a ovocným nápojom. Medovkou vylepšíte aj tvarohové nátierky a hubové jedlá. Do všetkých pokrmov ju však pridávajte až na konci varenia. Radi experimentujete? Niekoľko čerstvých medovkových lístkov pokrájajte a vhoďte do vína, červeného či bieleho. Dodajú mu čarovnú príchuť.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor