MENU
zdravy-zivot

Bylinky podľa znamenia: Zbierajte, ovoniavajte, pite čaje. Viete ktoré?

žena bylinky
Zdravý život

Bylinky podľa znamenia: Zbierajte, ovoniavajte, pite čaje. Viete ktoré?

Možno ste si všimli, že nie každá bylinka vám sadne a kým mnohí milujú levanduľu, vy ju nemôžete ani cítiť! Ktorý čaj sa vám oplatí piť a ktorá bylina zbierať?

Baran (20. 3. - 19. 4.)
Kraľuje mu žihľava dvojdomá, ale aj medovka.

Baran je ohnivé znamenie a vládne mu Mars. Ten ovláda hlavu. Žihľava dokáže poriadne popŕhliť a obsahuje, podobne ako Mars, veľa železa. Žihľava povzbudzuje a má aj detoxikačné účinky. Môže pomôcť pri bolestiach hlavy a lieči obličky. S bolesťami hlavy si poradí aj ďalšia rastlina tohto znamenia - medovka. Pite ju ako čaj alebo si z nej urobte voňavý kúpeľ.

Žihľava:

 • podporuje metabolizmus,
 • odstraňuje z tela škodlivé látky,
 • zlepšuje trávenie a činnosť vnútorných žliaz
 • prečisťuje krv
 • má močopudné účinky
 • zbavuje krv prebytočného cukru
 • dodá vám energiu
 • má protizápalové a protiplesňové
 • má i dezodoračné účinky – váš pot i moč budú zo žihľavy menej zapáchať
 • zmieňuje kožné prejavy lupienky, akné, niektorých ekzémov
 • poradí si s nečistou pleťou
 • riedi krv, čo vedie k lepšiemu krvnému obehu
 • odporúča sa pri anémii, lebo podporuje tvorbu červených krviniek
 • zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu
Žihľava zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu.Žihľava zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu.
Žihľava zbavuje telo kyseliny močovej, a tak zmierňuje dnu i artritídu.
Zdroj: Shutterstock

Medovka:

Bylinka prospieva najmä nervovej sústave a psychike. Rýchlo vás upokojí a navyše postupne uzdravuje všetky orgány postihnuté chorobnými zmenami, ktoré má na svedomí stres. Uvoľňuje ich kŕčovité stiahnutie, upokojuje búšenie srdca, dýchaciu a tráviacu sústavu.Máte nepokojný spánok a ťažko zaspávate? Neuchyľujte sa k sedatívam, ale zalejte si jednu čajovú lyžičku sušenej medovky hrnčekom vriacej vody, nechajte desať minút lúhovať a odvar dochuťte medom. Ak sa vám zdurili lymfatické uzliny, namočte do odvaru gázu a priložte ju na postihnuté miesta. Čaj zažehná aj kŕče tráviacej sústavy a zároveň ju vydezinfikuje. Podporuje tiež tvorbu žlče a tlmí žlčníkovú koliku. Proti bolestivej menštruácii zabojujte čajovou zmesou zloženou z lyžičky medovky a mäty. Treba ju však piť dlhodobo.

Medovka ako mnohé iné bylinky pôsobí silou viacerých účinkov naraz. Okrem toho, že pomôže normalizovať činnosť hyperaktívnej štítnej žľazy, poradí si aj s niektorými príznakmi ochorenia ako je únava, nespavosť, stres a nervozita.Medovka ako mnohé iné bylinky pôsobí silou viacerých účinkov naraz. Okrem toho, že pomôže normalizovať činnosť hyperaktívnej štítnej žľazy, poradí si aj s niektorými príznakmi ochorenia ako je únava, nespavosť, stres a nervozita.
Medovka ako mnohé iné bylinky pôsobí silou viacerých účinkov naraz. Okrem toho, že pomôže normalizovať činnosť hyperaktívnej štítnej žľazy, poradí si aj s niektorými príznakmi ochorenia ako je únava, nespavosť, stres a nervozita.
Zdroj: Shutterstock


Pokojný večer vám pripraví medovkový kúpeľ. Šesť lyžíc lístkov vhoďte do litra studenej vody, krátko povarte a po desiatich minútach lúhovania prilejte do vane. Trápia vás zastavené vetry? Okrem odvaru vám pomôže aj medovka pridaná do jedla. Jedna až dve lyžice čerstvej posekanej bylinky rozvoňajú zeleninové a ovocné šaláty, rovnako bešamelovú omáčku servírovanú k rybám. Pred pečením posypte medovkou jahňacinu, bravčovinu či kuracinu, bude mať prekvapujúco dobrú arómu. Citrónovú chuť dodá majonéze, vaječným krémom a ovocným nápojom. Medovkou vylepšíte aj tvarohové nátierky a hubové jedlá. Do všetkých pokrmov ju však pridávajte až na konci varenia. Radi experimentujete? Niekoľko čerstvých medovkových lístkov pokrájajte a vhoďte do vína, červeného či bieleho. Dodajú mu čarovnú príchuť.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor