MENU
zdravy-zivot

Bylinky z obchodu: Týmto trikom zistíte, či sú naozaj čerstvé

Najlepšie sú bylinky, ktoré si vypestujete sami.
Zdravý život

Bylinky z obchodu: Týmto trikom zistíte, či sú naozaj čerstvé

Najlepšie sú bylinky, ktoré si vypestujete sami. Ak ich kupujete v supermarkete alebo na trhu, rozhodujte sa nielen očami.

Petržlenová vňať, mäta, pažítka, bazalka, medovka, oregano či rozmarín. Čerstvé aj sušené sú každodennou súčasťou našej kuchyne. Dodávajú jedlám arómu, chuť, pomáhajú pri chudnutí.

Najkvalitnejšie a najzdravšie sú, samozrejme, tie, ktoré si zo semienok alebo zo záhradníckych priesad vypestujeme v záhrade, na balkóne alebo na okennom parapete. Nie každý však má na to čas a možnosti a kupuje ich radšej v supermarkete, v obchode so zeleninou a s ovocím alebo na trhu. Patríte aj vy k tým, ktorí uprednostňujú „hotové“ bylinky? Viete, čo si máte pri kúpe všímať?

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor