MENU
zdravy-zivot

Bylinkový recept: Proti nadúvaniu a na boľavé kĺby pomôže bežné korenie

Oregano má všestranné využitie v liečiteľstve a v rozumnej miere je jeho užívanie prospešné.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Bylinkový recept: Proti nadúvaniu a na boľavé kĺby pomôže bežné korenie

Oregano má všestranné využitie v liečiteľstve a v rozumnej miere je jeho užívanie prospešné. Používa sa na podpornú liečbu rôznych zdravotných problémov. Vyrobte si aj vy oreganové prípravky a uľaví sa vám od bolesti.

Oregano

Je bylinka typická pre oblasť Stredomoria, ale využívaná je aj v našich končinách, najmä pri varení. Oreganový olej je známy po stáročia a má široké medicínske využitie aj vďaka jeho antimikrobiálnym a protizápalovým vlastnostiam. Obsahuje významné antioxidanty karvakrol, tymol a kyselinu rozmarínovú, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi. Liečivé látky oregana podporujú imunitný systém, zabraňujú predčasnému starnutiu buniek a rozvoju kardiovaskulárnych ochorení alebo rakoviny.

V minulosti sa používal na liečbu rôznych ochorení, vrátane uhryznutia hadom alebo pavúkom, dýchacích ťažkostí a menštruačných problémov. Nie je všeliek, ale dnes má využitie pri podpornej liečbe celého radu zdravotných problémov.

Aké má oreganový olej využitie, si prečítajte na nasledujúcej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor