MENU
zdravy-zivot

Bylinka, ktorá očistí pečeň a zlepší trávenie. Nie je to obyčajný čaj!

Ostropestrec očistí váš organizmus od toxínov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Bylinka, ktorá očistí pečeň a zlepší trávenie. Nie je to obyčajný čaj!

Ak ste pochybili v životospráve, existuje bylinka, ktorá vás dá dokopy a reštartuje vám pečeň. Poznáte ju ako strieborný bodliak, Pestrec či Ostropestrec mariánsky. Musíte však vedieť ako ho užívať a aj kedy sa mu vyhnúť.

Liečivá sila pestreca mariánskeho sa ukrýva v látke s názvom silymarín. Je to vlastne komplex veľmi silných a dôležitých antioxidantov. Má antioxidačné, antivírusové a protizápalové vlastnosti. Je vhodný na celoročnú detoxikáciu organizmu. Dokonale vyčistí pečeň od toxínov, ktoré vyvolávajú zápaly, posilňuje ju a chráni. Pomáha regenerovať pečeňové bunky pečeňovej membrány, zvyšuje ich odolnosť voči prenikaniu hepatotoxických látok a vírusových toxínov. Podporuje aj proteínovú syntézu, pomôže pri ochoreniach lymfatického systému.

Pomáha nielen pečeni

Okrem silymarínu obsahuje pestrec mariánsky aj silybín, silychristín, silydianín, ale aj kvercetín či kempferol. Ako silný antioxidant bráni vzniku civilizačných ochorení, spomaľuje starnutie, odstraňuje tráviace ťažkosti, zlepšuje trávenie, čistí črevá a podporuje pravidelné vylučovanie.

Pestrec mariánskyPestrec mariánsky
Pestrec mariánsky
Zdroj: Shutterstock

Dokáže tiež chrániť pred účinkami farmaceutických liekov, jeho benefity možno spozorovať aj pri problémoch ako cirhóza, hepatitída, endometrióza. Podporuje tvorbu enzýmov, chráni sliznicu maternice, srdce a cievy, zlepšuje krvný obraz a všetko, čo súvisí s krvinkami a imunitou.

Účinný je aj pri žlčníkových kameňoch, chorobách sleziny, gynekologických problémoch, pri bielom výtoku aj pri neplodnosti. Ako obklad ho možno použiť aj pri hemoroidoch a pri iných ochoreniach kože, dokáže spevniť cievnu stenu čo sa hodí ako prevencia proti kŕčovým žilám.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor