MENU
zdravy-zivot

Viete, ako ráno rozcvičiť stuhnuté kĺby a čo škrtnúť z jedálnička?

Stuhnutosť kĺbov sa môže častejšie objaviť aj počas menopauzy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Viete, ako ráno rozcvičiť stuhnuté kĺby a čo škrtnúť z jedálnička?

Ledva sa rozhýbete, ak dlhšie ležíte alebo sedíte? Nemusí ísť hneď o reumu, ale oplatí sa konať. Na čo si treba dávať pozor a ako sa rozcvičiť?

Ranná stuhnutosť kĺbov býva často prejavom artrózy alebo sprievodným javom reumatoidnej atritídy. Prvé pohyby môžu byť bolestivé aj po dlhšom odpočinku počas dňa. Ťažkosti sa najčastejšie viažu k drobným kĺbom na rukách a jemná motorika takmer nefunguje. Nezapnete si gombík na košeli a s ťažkosťami chytíte aj hrebeň, aby ste sa prečesali. Stuhnuté však môže mať aj kolená a neurobíte ani krok. Hoci nepríjemné pocity postupne prirodzene ustupujú, kĺbom sa oplatí pomôcť.

Prekvapí v menopauze

Ranná stuhnutosť sa však môže objaviť aj v období menopauzy. Súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré sa pretavia do klesajúcej hustoty kostí, ale i do poklesu tvorby takzvanej synoviálnej tekutiny. Práve tá slúži ako tlmič pri trení jednotlivých kĺbových plôch. Hoci máte bolesti, neprestaňte sa hýbať. Pohyb je potrebný na to, aby sa tekutina dostala do chrupavky. Ak vás trápia stuhnuté kĺby, začnite ich rozcvičovať hneď od rána.

Cvičte v už v posteli

Cvičenie pokojne odštartujte hneď v posteli. Prvou záchranou je jednoduchá ranná gymnastika alebo strečing. Názov nezohráva úlohu, dôležité je, že sa začnete hýbať. Pomaly začnite hýbať prstami na rukách a nohách hneď po prebudení. Aké cviky vám môžu pomôcť? Predpažte a pomaly zrolujte prsty, aby ste ich mali v päsť. Potom dlaň postupne otvorte a prsty vystrite. Jemne pokrúťte zápästím. Potom vytočte pravú dlaň nahor, prsty chyťte ľavou rukou a vyvíjate na ne mierny tlak. Sadnite si na kraj postele a ešte v sede sa prehupnite zo špičiek na päty. Opakujte niekoľkokrát. Pri cvičení sa neponáhľajte.

Pohyb rozprúdi krv, vďaka čomu sa zníži hladina cytokínov, ktoré zhoršujú zápalové procesy v tele. Po rannej gymnastike si dajte pohár vody. Stuhnutosť vám môže pomôcť prekonať aj teplý zábal alebo čaj. Ak máte čas, môžete si pripraviť kúpeľ. Počítajte s tým, že kĺbová ohybnosť sa prirodzene znižuje približne po štyridsiatke.

Pozor na údeniny

Dôležitú úlohu v boji proti rannej stuhnutosti zohráva aj strava. Dávajte si pozor, aké potraviny zaradíte do jedálneho lístka, aby ste ťažkosti zbytočne nezhoršovali. Vo všeobecnosti ide o vyprážané jedlá, údeniny, biele pečivo, sladkosti a alkohol. Negatívny vplyv na zdravie kĺbov má i nadmerná konzumácia živočíšnych produktov. Skôr ako vyprážaný bravčový rezeň si dajte pečenú rybu. Ideálne sú mastnejšie ryby ako napríklad losos alebo sleď.

Hýbte sa aj cez deň

Pravidelne si servírujte čerstvú zeleninu, celozrnné produkty a nezabúdajte ani na strukoviny. Obsahujú vitamín B6, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri stavbe chrupaviek. Protizápalový účinok má napríklad kyselina linolová, ktorá sa nachádza napríklad v oleji z vlašských orechov alebo ľanových semienok. Behom dňa nezabúdajte na pravidelný pohyb. Vhodnými dennými aktivitami je nielen energická chôdza, ale napríklad aj nordic walking alebo joga. Ak máte možnosť, určite si zaplávajte. Voda je veľkým priateľom kĺbov. V zime určite vyskúšajte bežkovanie.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor