MENU
zdravy-zivot

Bude ďalšie celoplošné testovanie? Zamestnávatelia oň naliehavo žiadajú

S kašľom si poradíte aj doma, ale v posteli.
Zdravý život

Bude ďalšie celoplošné testovanie? Zamestnávatelia oň naliehavo žiadajú

Zamestnávatelia žiadajú vládu, aby čo najskôr zabezpečila celoplošné testovanie ľudí, lebo hrozí kolaps vo viacerých podnikoch. Kritizujú tiež pomalý postup očkovania na Slovensku.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR so znepokojením sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, ktorá spôsobuje totálny kolaps v niektorých odvetviach. Varuje, že neriešenie situácie môže viesť až k totálnemu kolapsu ekonomiky.

Opatrenia v boji s covidom nestačia

Aktuálne platné prísne opatrenia sa podľa AZZZ javia ako nedostatočné.  „Pandémia spôsobená ochorením COVID-19 si vyžiadala a naďalej vyžaduje rýchle, účinné a niekedy možno aj neštandardné opatrenia. Dôrazne vyzývame vládu, aby v zmysle rozhodnutia Ústredného krízového štábu bezodkladne zabezpečila logistiku s celoplošným testovaním obyvateľstva tak, ako to bolo prijaté a plánované koncom novembra, čo sa v konečnom dôsledku osvedčilo ako účinný nástroj v boji proti koronavírusu. Nedostatok testov na trhu ohrozuje jednak celoplošné testovanie, ale môže ovplyvniť aj návrat zamestnancov do pracovného procesu,“ upozorňuje viceprezident asociácie Rastislav Machunka.  

Očkovanie je veľmi pomalé

Znepokojenie u zamestnávateľov vyvoláva aj veľmi pomalý postup vakcinácie. Poukazujú na to, že kým u nás bolo zaočkovaných len niekoľko stoviek zdravotníkov, napríklads v Izraeli mali k 3. 1. 2021 zaočkovaných už 14% obyvateľov. Očkovanie je pritom kľúčovým nástrojom k zastaveniu pandémie, zabráneniu kolapsu ekonomiky a návratu do normálneho života, zdôrazňuje AZZZ.

Testovať treba aj v menších firmách

Mnohé firmy testujú svojich pracovníkov vo vlastnej réžii, stojí ich to však dodatočné výdavky, čím sa náklady zamestnávateľa výrazne zvyšujú. Podľa AZZZ je aj v záujme štátu, aby bolo čo najmenej nakazených, preto by mal firmám poskytnúť buď testy, alebo prostriedky na ich zakúpenie. „Pravidelné testovanie dokáže odhaliť pozitívne prípady včas a firmy sa tak dokážu pripraviť na kritické situácie. Možnosť testovať svojich zamestnancov s podporou štátu by malo preto význam aj vo firmách, ktoré majú menej ako pôvodne avizovaných 500 zamestnancov,“ zdôrazňuje Machunka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia