MENU
zdravy-zivot

Milovníci čokolády SEM! Recept na hrnčekový brownies s banánom

×
Zdravý život

Milovníci čokolády SEM! Recept na hrnčekový brownies s banánom

Čokoláda je liek na všetko! Súhlasíte? Alebo aspoň na väčšinu každodenných starostí. Na chvíľu na ne zabudnite a vychutnajte si voňavý čokoládový koláčik.

Potrebujeme: 

 • 1 šálku roztlačených banánov (asi 3 banány)
 • 1/4 šálky kokosového cukru
 • 3 PL roztopeného kokosového oleja (masla)
 • 2 PL mlieka
 • 1 veľké vajce
 • 1 ČL vanilkového extraktu
 • 3/4 šálky hladkej múky
 • 1/2 ČL sódy bikarbóny
 • 1/4 ČL soli
 • 1/4 šálky čokolády
 • 1/2 šálky kakaového prášku

Postup: 

 1. Rúru predhrejte na 175 ° C. Plech s rozmermi 8x8 nastriekajte nelepivým sprejom. 
 2. Banány roztlačte v miske, uistite sa, že máte jeden hrnček.
 3. Pridajte kokosový cukor, kokosový olej (alebo maslo), mlieko, vajíčko a vanilkový extrakt. 
 4. V samostatnej miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu, soľ, kakaový prášok a polovicu čokoládových lupienkov. 
 5. Suché suroviny zmiešame s mokrým a cesto dajte na plech, posypeme zvyšnými čokoládovými lupienkami. Pečieme 20 minút. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor