MENU
zdravy-zivot

Milovníci čokolády SEM! Recept na hrnčekový brownies s banánom

×
Zdravý život

Milovníci čokolády SEM! Recept na hrnčekový brownies s banánom

Čokoláda je liek na všetko! Súhlasíte? Alebo aspoň na väčšinu každodenných starostí. Na chvíľu na ne zabudnite a vychutnajte si voňavý čokoládový koláčik.

Potrebujeme: 

 • 1 šálku roztlačených banánov (asi 3 banány)
 • 1/4 šálky kokosového cukru
 • 3 PL roztopeného kokosového oleja (masla)
 • 2 PL mlieka
 • 1 veľké vajce
 • 1 ČL vanilkového extraktu
 • 3/4 šálky hladkej múky
 • 1/2 ČL sódy bikarbóny
 • 1/4 ČL soli
 • 1/4 šálky čokolády
 • 1/2 šálky kakaového prášku

Postup: 

 1. Rúru predhrejte na 175 ° C. Plech s rozmermi 8x8 nastriekajte nelepivým sprejom. 
 2. Banány roztlačte v miske, uistite sa, že máte jeden hrnček.
 3. Pridajte kokosový cukor, kokosový olej (alebo maslo), mlieko, vajíčko a vanilkový extrakt. 
 4. V samostatnej miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu, soľ, kakaový prášok a polovicu čokoládových lupienkov. 
 5. Suché suroviny zmiešame s mokrým a cesto dajte na plech, posypeme zvyšnými čokoládovými lupienkami. Pečieme 20 minút. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor