MENU
zdravy-zivot

Brokolica chráni pred rakovinou prostaty

Súvisiace témy

Zdravý život

Brokolica chráni pred rakovinou prostaty

Britskí a talianski vedci našli vysvetlenie, prečo konzumácia brokolice chráni mužov pred rakovinou prostaty. Látky, ktoré obsahuje brokolica pôsobia na genóm a menia dráhy signálov súvisiacich so zápalovými procesmi a vznikom rakoviny prostaty. Najvýraznejšie sa efekt prejavuje u tej polovice mužov, ktorým sa tvorí špecifický enzým GSTM1.

Vedci z Inštitútu pre výskum potravín v Norwichi (V. Británia) skúmali jeden rok 22 mužov so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prostaty. Polovica mužov jedla popri bežnej strave aj 400 gramov brokolice týždenne, druhá polovica konzumovala namiesto brokolice zelený hrášok. Pred začiatkom, po šiestich mesiacoch a po dvanástich mesiacoch odobrali skúmaným osobám z orgánu vzorku tkaniva. Okrem toho vedci určili aktivitu mnohých génov.

U mužov, ktorí vytvárali enzým GSTM1 a jedli veľa brokolice, našli vedci omnoho viac rozdielov v aktivite génov ako u jedincov, ktorí konzumovali zelený hrášok. Zmeny pôsobenia medzi látkami v brokolici s GSTM1 viedli k zmene určitých dráh signálov, ktoré súvisia so vznikom rakoviny prostaty. Za tieto efekty sú podľa vedcov zodpovedné tzv. izothiocyanáty, ktoré reagujú s rozličnými rastovými faktormi a inými procesmi, ktoré sa už pri skorších výskumoch dávali do súvisu s rakovinou prostaty.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor