MENU
zdravy-zivot

Brnenie v rukách aj tik v oku. Telo vysiela signál, že vám chýba dôležitý vitamín

Tired,Exhausted,Eye,Pain,And,Ache,Problem
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Brnenie v rukách aj tik v oku. Telo vysiela signál, že vám chýba dôležitý vitamín

Jeden významný vitamín môžete získať len stravou. Ak ho máte nedostatok, pociťujete únavu, vyčerpanosť, problémy so zrakom a pamäťou, časom aj úzkosť. Viete kde ho načerpať?

Kobalamín

Vitamín B12 je dôležitý pre správnu funkciu mozgu, imunitný systém a metabolizmus. Únava a slabosť sú jedným z prvých príznakov nedostatku tohto vitamínu. Vedecká štúdia potvrdila, že aj niektoré lieky na cukrovku alebo pálenie záhy bránia schopnosti vášho tela absorbovať vitamín B12.

Ohrozené skupiny

Ohrozenými skupinami sú aj osoby s anémiou, gastritídou, celiakiou, syndrómom dráždivého čreva, Crohnovou chorobou alebo autoimunitnými ochoreniami.

Ďalším dôvodom nedostatku tohto vitamínu je čisto rastlinná strava u vegánov, kde chýba príjem živočíšnych produktov, v ktorých sa B12 prirodzene vyskytuje. Štúdia, ktorá sa zaoberala sledovaním parametrov krvi a moču vegánov aj nevegánov potvrdila, že rastlinná strava je zdraviu prospešná, pretože sa vyznačuje výrazným znížením príjmu cholesterolu v potrave. Na druhej strane, hlavným zdravotným problémom osôb, ktorí dodržiavajú vegánsku stravu bez doplnkov, je riziko nedostatku vitamínu B12 . 

Rovnako nadmerné pitie alkoholu môže vášmu telu sťažiť vstrebávanie živín alebo vám brániť v prijímaní dostatočného množstva kalórií, ktoré zabezpečuje prísun vitamínov.

V neposlednom rade na doplnenie vitamínu B12 by mali myslieť aj staršie osoby, pretože s pribúdajúcim vekom môže byť vstrebávanie tohto vitamínu ťažšie.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Počuli ste už náš podcast?

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor