MENU
zdravy-zivot

Rozoznáte bradavicu od obyčajného výrastku? Ako sa ich trvalo zbaviť?

Dermatológia
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Rozoznáte bradavicu od obyčajného výrastku? Ako sa ich trvalo zbaviť?

Experimentovať sa neoplatí ani v jednom z prípadov. To ako si nerozniesť problémy po celom tele, poradí skúsená dermatologička.

Vprípade bradavíc nehrá dedičnosť úlohu. Vyvýšené polgule, ktoré majú farbu pokožky, no drsný povrch, sú vírusového pôvodu. „Najčastejšie ich chytíte v plavárňach a spoločných sprchách. Šíria sa však aj vzduchom, takže naraziť na bradavicu nie je problém. To, či sa nakoniec objaví aj na vašom tele, závisí od imunity. Ak ju máte v poriadku, nedovolí bradavici vyrásť,“ približuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Nepríjemné útvary sú infekčné, takže ak sa vám objaví jedna, môžete si ju rozniesť aj inam, napríklad uterákom. Opatrnosť je namieste najmä pri holení. Muži si ich ľahko roznesú po tvári.

Do nohy ich zatlačíte

Obyčajné bradavice sa najčastejšie vyskytujú na rukách. Majú klasický vzhľad a vytŕčajú nad povrch. Iným typom sú bradavice na nohách. Ľudia si ich často mýlia s otlakmi, lebo sú zatlačené dovnútra. Môže za to hmotnosť tela, ktorá na bradavicu pôsobí pri chôdzi. V tomto prípade vás môže miesto aj pobolievať, lebo podľa umiestnenia útvar často tlačí na tkanivo alebo na kosť. Pri odstraňovaní bradavíc na chodidlách musia byť odborníci zvlášť opatrní. Ak by vám po zahojení zostala jazva, môže vám spôsobovať trvalé ťažkosti, keďže opäť môže vyvíjať tlak na kosť. Hladšie bradavice trápia najmä deti a vysievajú sa najmä na tvári.

Pomôže zmrazenie

Spôsobov odstraňovania bradavíc je niekoľko. Nedávno sa využívali takzvané ostré lyžice. Od bolestivého a krvavého zákroku, po ktorom ostávajú jazvy, sa ustupuje. Momentálne sa na odstraňovanie používa najmä tekutý dusík. Bradavica sa zmrazí a vytvorí sa pod ňou pľuzgier. Ten zdvihne dno bradavice a tá sa potom odlúpi,“ objasňuje ošetrenie odborníčka. „Výhoda tekutého dusíka je i v tom, že po zákroku nezostávajú jazvy, alebo naozaj výnimočne, keď je bradavica veľká a hlboká.“ Pri odstraňovaní bradavice tekutým dusíkom na ruke väčšinou stačí jedno ošetrenie. Rovnako aj na nose.

Na nohách sa však musí aplikácia zopakovať. Môžete sa stretnúť aj s vypaľovaním bradavíc, tento zákrok je však bolestivý. Rovnako sa pri ich odstraňovaní zvažuje i použitie lasera. „Nemáme však istotu, či sme vyčistili celé dno bradavice. Navyše, laser pracuje na princípe odparovania jednotlivých vrstiev. Hoci je na prístroji odsávanie, do vzduchu sa môžu dostať čiastočky bradavice a tým aj vírusu,“ zdôrazňuje doktorka Haviarová. Ak sa vyskytuje väčšie ložisko, odborník môže pristúpiť k chirurgickému riešeniu ťažkostí.

To, či sa nakoniec objaví aj na vašom tele, závisí od imunity. Ak ju máte v poriadku, nedovolí bradavici vyrásť.
MUDr. Zora Haviarová, dermatologička

Na stopkách

Na koži sa často objavujú aj kožné výrastky, takzvané fibrómy. Sú neškodné, nie sú infekčné a rastú na drobných stopkách. Ľudia si často myslia, že sú prirodzeným znakom starnutia, prípadne že ich niekde chytili a rozniesli si ich po krku retiazkou. Nie je to však tak. „Ide o genetickú predispozíciu. Keďže si ich starší ľudia nedali odstrániť, s vekom narástli,“ konštatuje Zora Haviarová. Fibrómy sa najčastejšie vyskytujú na krku, v podpazuší, pod prsiami či na horných viečkach. Ak však máte sklon k ich vzniku, môžete si osamotený fibróm nájsť aj v strede brucha, a to aj v 15-tich rokoch.

Riešte ich priebežne

Odstraňovanie fibrómov je jednoduché, odpália sa takzvaným kauterom. Výrastky sa odstraňujú pôsobením elektrického prúdu a metódu nájdete aj pod označením elektrokoagulácia. Drobný zákrok nie je bolestivý, môžete pocítiť len drobné štipnutie. Po výrastkoch nezostane ani stopa. Fibrómy, ktoré majú menšiu stopku a sú väčšmi prisaté na kožu, možno odstrániť aj laserom. Ideálne je, keď kožné výrastky riešite priebežne, aby zbytočne nenarástli. Na odstránenie výrastku stačí jedno sedenie, časom sa však môžu objaviť nové. Niekto musí prísť dvakrát do roka, inému stačí navštíviť odborníka raz za päť, šesť rokov.

Zabudnite na viazanie

Ak je stopka tenučká, fibróm odpadne aj sám. Alebo si ho nechtiac odtrhnete. Pri narušení stopky sčernie a stratí sa, vtedy nemusíte podliehať panike. Niektorí ľudia si fibrómy dokonca podväzujú. „Ak týmto spôsobom zabránite výžive výrastku, môže sa stratiť. Nie je to však najlepší nápad. Stretla som sa s pacientkou, ktorá si množstvo fibrómov na krku omotala vlasmi. Každý jeden mala zdurený, zapálený a celý krk mala červený. Polhodinu som sa k fibrómom prestrihávala,“ spomína odborníčka.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor