MENU
zdravy-zivot

Bolia vás kríže? Čo robiť, aby ste sa vyhli seknutiu?

Bolesťou chrbta sa často končia víkendové práce v záhrade.
Zdravý život

Bolia vás kríže? Čo robiť, aby ste sa vyhli seknutiu?

Rozhodli ste sa cez víkend dobehnúť prácu v záhrade? Plánujete doma umývanie okien či upratovanie? Čo robiť, aby ste neskončili so seknutým chrbtom?

Rozhodli ste sa rýľovať záhradu a po pár minútach ste sa ledva vystreli? Menili ste doma sezónne oblečenie a pri premiestňovaní škatúľ vás nepríjemne seklo? Teplejšie slnečné lúče sú priam motorom pre rozličné aktivity, ale občas sa oplatí brzdiť. Určite sa vám poďakujú nielen kríže. Ako im prácu uľahčiť?

Pozor na monotónnosť

Nech si už plánujete akúkoľvek prácu, myslite na to, aby ste v pravidelných intervaloch zmenili činnosť. „Telu nikdy neprospieva, ak ho dlhodobo udržujete v jednej pozícii, vhodné je počas dňa aktivity meniť. Pri každej práci v záhrade si robte prestávky. Natiahnite sa, choďte sa na chvíľu poprechádzať,“ radí fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. Obmena činností udržuje telo v ustavičnej dynamike. Vďaka tomu sa uvoľní napätie a ťah v partiách, ktoré ste zaťažovali, a znižuje sa i riziko vzniku ťažkostí.“ Prestávku si doprajte minimálne každých tridsať minút. Hodinové rýľovanie, pri ktorom sa ledva vystriete na pár sekúnd, sa skončí bolesťou krížov v každom veku. Ak budete na sklonku dňa trpieť, zmaže sa i radosť z dobre vykonanej práce. Nesnažte sa všetko stihnúť za jeden deň. 

Radšej si kľaknite

Skúškou pre chrbát je i sadenie. Platí to najmä v prípade, ak máte pred sebou dlhý lán, ku ktorému sa skláňate, lebo ste sa rozhodli posadiť drobné semienka koreňovej zeleniny. „Pri týchto prácach je určite lepšie zvoliť pozíciu kľaku alebo drepu, ako len ohýbať chrbát. Samotný pohyb nie je pre chrbát škodlivý, neplatí to však v prípade, ak trávite v záhrade veľa času,“ upozorňuje odborníčka. Pri práci na hriadkach vám môžu pomôcť aj rozličné stolčeky, na ktorých môžete sedieť i kľačať. Praktické sú napríklad aj motyky s dlhou, prípadne vysúvateľnou tyčou, pri okopávaní tak ľahšie udržíte vystretý chrbát. Nezabúdajte však na prvú radu a aktivity aj v tomto prípade striedajte.

Pomôžte si drepom

Pri premiestňovaní či zdvíhaní ťažkých vecí nemusia niesť všetku záťaž len chrbát a ruky. „Je vhodné, ak sa naučíte využívať aj silu dolných končatín, ktorá vám prácu veľmi efektívne uľahčí. Pri pohybe skúste viac využívať klasický drep alebo výpad. Výsledok vás milo prekvapí,“ pridáva praktický tip fyzioterapeutka Tereza Živcová.

Anketa
Seklo vás už niekedy v krížoch?

Ak sa už začne pri práci hlásiť bolesť v oblasti krížov, berte to ako varovný signál. Vtedy už neváhajte a doprajte si prestávku, hoci aj krátku. Prejdite sa k poháru s vodou alebo si choďte uvariť kávu. Určite sa po ceste natiahnete, organizmus vám sám napovie, čo mu uľaví. Niekedy sa skutočne stačí poriadne vystrieť, vzpažiť ruky, prípadne sa jemne vytočiť do obidvoch strán. „Určite sa vyplatí, ak sa naučíte svoje telo vnímať a počúvať ho. K práci sa tak vrátite vo chvíli, keď už cítite, že prácu zvládnete,“ povzbudzuje fyzioterapeutka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor