Rozhodli ste sa rýľovať záhradu a po pár minútach ste sa ledva vystreli? Menili ste doma sezónne oblečenie a pri premiestňovaní škatúľ vás nepríjemne seklo? Teplejšie slnečné lúče sú priam motorom pre rozličné aktivity, ale občas sa oplatí brzdiť. Určite sa vám poďakujú nielen kríže. Ako im prácu uľahčiť?
Pozor na monotónnosť
Nech si už plánujete akúkoľvek prácu, myslite na to, aby ste v pravidelných intervaloch zmenili činnosť. „Telu nikdy neprospieva, ak ho dlhodobo udržujete v jednej pozícii, vhodné je počas dňa aktivity meniť. Pri každej práci v záhrade si robte prestávky. Natiahnite sa, choďte sa na chvíľu poprechádzať,“ radí fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. „Obmena činností udržuje telo v ustavičnej dynamike. Vďaka tomu sa uvoľní napätie a ťah v partiách, ktoré ste zaťažovali, a znižuje sa i riziko vzniku ťažkostí.“ Prestávku si doprajte minimálne každých tridsať minút. Hodinové rýľovanie, pri ktorom sa ledva vystriete na pár sekúnd, sa skončí bolesťou krížov v každom veku. Ak budete na sklonku dňa trpieť, zmaže sa i radosť z dobre vykonanej práce. Nesnažte sa všetko stihnúť za jeden deň.
Radšej si kľaknite
Skúškou pre chrbát je i sadenie. Platí to najmä v prípade, ak máte pred sebou dlhý lán, ku ktorému sa skláňate, lebo ste sa rozhodli posadiť drobné semienka koreňovej zeleniny. „Pri týchto prácach je určite lepšie zvoliť pozíciu kľaku alebo drepu, ako len ohýbať chrbát. Samotný pohyb nie je pre chrbát škodlivý, neplatí to však v prípade, ak trávite v záhrade veľa času,“ upozorňuje odborníčka. Pri práci na hriadkach vám môžu pomôcť aj rozličné stolčeky, na ktorých môžete sedieť i kľačať. Praktické sú napríklad aj motyky s dlhou, prípadne vysúvateľnou tyčou, pri okopávaní tak ľahšie udržíte vystretý chrbát. Nezabúdajte však na prvú radu a aktivity aj v tomto prípade striedajte.
Pomôžte si drepom
Pri premiestňovaní či zdvíhaní ťažkých vecí nemusia niesť všetku záťaž len chrbát a ruky. „Je vhodné, ak sa naučíte využívať aj silu dolných končatín, ktorá vám prácu veľmi efektívne uľahčí. Pri pohybe skúste viac využívať klasický drep alebo výpad. Výsledok vás milo prekvapí,“ pridáva praktický tip fyzioterapeutka Tereza Živcová.
- 89%
- 11%
Váš hlas bol započítaný
Ak sa už začne pri práci hlásiť bolesť v oblasti krížov, berte to ako varovný signál. Vtedy už neváhajte a doprajte si prestávku, hoci aj krátku. Prejdite sa k poháru s vodou alebo si choďte uvariť kávu. Určite sa po ceste natiahnete, organizmus vám sám napovie, čo mu uľaví. Niekedy sa skutočne stačí poriadne vystrieť, vzpažiť ruky, prípadne sa jemne vytočiť do obidvoch strán. „Určite sa vyplatí, ak sa naučíte svoje telo vnímať a počúvať ho. K práci sa tak vrátite vo chvíli, keď už cítite, že prácu zvládnete,“ povzbudzuje fyzioterapeutka.