MENU
zdravy-zivot

Bolia vás kríže? Čo robiť, aby ste sa vyhli seknutiu?

Bolesťou chrbta sa často končia víkendové práce v záhrade.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bolia vás kríže? Čo robiť, aby ste sa vyhli seknutiu?

Rozhodli ste sa cez víkend dobehnúť prácu v záhrade? Plánujete doma umývanie okien či upratovanie? Čo robiť, aby ste neskončili so seknutým chrbtom?

Rozhodli ste sa rýľovať záhradu a po pár minútach ste sa ledva vystreli? Menili ste doma sezónne oblečenie a pri premiestňovaní škatúľ vás nepríjemne seklo? Teplejšie slnečné lúče sú priam motorom pre rozličné aktivity, ale občas sa oplatí brzdiť. Určite sa vám poďakujú nielen kríže. Ako im prácu uľahčiť?

Pozor na monotónnosť

Nech si už plánujete akúkoľvek prácu, myslite na to, aby ste v pravidelných intervaloch zmenili činnosť. „Telu nikdy neprospieva, ak ho dlhodobo udržujete v jednej pozícii, vhodné je počas dňa aktivity meniť. Pri každej práci v záhrade si robte prestávky. Natiahnite sa, choďte sa na chvíľu poprechádzať,“ radí fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. Obmena činností udržuje telo v ustavičnej dynamike. Vďaka tomu sa uvoľní napätie a ťah v partiách, ktoré ste zaťažovali, a znižuje sa i riziko vzniku ťažkostí.“ Prestávku si doprajte minimálne každých tridsať minút. Hodinové rýľovanie, pri ktorom sa ledva vystriete na pár sekúnd, sa skončí bolesťou krížov v každom veku. Ak budete na sklonku dňa trpieť, zmaže sa i radosť z dobre vykonanej práce. Nesnažte sa všetko stihnúť za jeden deň. 

Radšej si kľaknite

Skúškou pre chrbát je i sadenie. Platí to najmä v prípade, ak máte pred sebou dlhý lán, ku ktorému sa skláňate, lebo ste sa rozhodli posadiť drobné semienka koreňovej zeleniny. „Pri týchto prácach je určite lepšie zvoliť pozíciu kľaku alebo drepu, ako len ohýbať chrbát. Samotný pohyb nie je pre chrbát škodlivý, neplatí to však v prípade, ak trávite v záhrade veľa času,“ upozorňuje odborníčka. Pri práci na hriadkach vám môžu pomôcť aj rozličné stolčeky, na ktorých môžete sedieť i kľačať. Praktické sú napríklad aj motyky s dlhou, prípadne vysúvateľnou tyčou, pri okopávaní tak ľahšie udržíte vystretý chrbát. Nezabúdajte však na prvú radu a aktivity aj v tomto prípade striedajte.

Pomôžte si drepom

Pri premiestňovaní či zdvíhaní ťažkých vecí nemusia niesť všetku záťaž len chrbát a ruky. „Je vhodné, ak sa naučíte využívať aj silu dolných končatín, ktorá vám prácu veľmi efektívne uľahčí. Pri pohybe skúste viac využívať klasický drep alebo výpad. Výsledok vás milo prekvapí,“ pridáva praktický tip fyzioterapeutka Tereza Živcová.

Anketa
Seklo vás už niekedy v krížoch?

Ak sa už začne pri práci hlásiť bolesť v oblasti krížov, berte to ako varovný signál. Vtedy už neváhajte a doprajte si prestávku, hoci aj krátku. Prejdite sa k poháru s vodou alebo si choďte uvariť kávu. Určite sa po ceste natiahnete, organizmus vám sám napovie, čo mu uľaví. Niekedy sa skutočne stačí poriadne vystrieť, vzpažiť ruky, prípadne sa jemne vytočiť do obidvoch strán. „Určite sa vyplatí, ak sa naučíte svoje telo vnímať a počúvať ho. K práci sa tak vrátite vo chvíli, keď už cítite, že prácu zvládnete,“ povzbudzuje fyzioterapeutka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor