MENU
zdravy-zivot

Bolia vás kríže? 7 cvikov, ktoré chrbtu uľavia a zbavia napätia

Bolesť krížov
Zdravý život

Bolia vás kríže? 7 cvikov, ktoré chrbtu uľavia a zbavia napätia

Chrbát miluje správny pohyb. Príliš dlhé sedenie, ale i státie mu nevonia. Rýchlo sa potom ohlási nástojčivá bolesť.

Väčšina bolestí v krížovej oblasti vzniká z preťaženia. Niekedy stačí, ak väčšinu dňa presedíte, prípadne prestojíte alebo zdvíhate ťažšie predmety. V tejto fáze potrebujú kríže správny pohyb. Uvoľníte si vďaka nemu svaly a zároveň si ich prekrvíte. Na precvičenie chrbta si nájdite čas pokojne aj každý deň. Každý cvik robte pomaly, nie švihom a nezabudnite na pravidelné dýchanie. Vďaka hlbšiemu predýchaniu, bude účinok cvičenia ešte lepší. 

Urobte mačku

Mačka pomôže unavenému chrbtu.Mačka pomôže unavenému chrbtu.
Zdroj: Shutterstock

Klasickým cvikom na uvoľnenie chrbta je mačka. V kľaku dajte dlane pod plecia a kolená držte po úrovňou bedrových kĺbov. Potom pomaly vyhrbte chrbát, hlavu spustite nadol pomedzi ruky. V pozícii sa na chvíľu zastavte. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvik pokojne zopakujte. Stále myslite na to, že treba pohyb vykonávať plynulo, avšak pomaly.

Čo ešte pomôže? ►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor