MENU
zdravy-zivot

Bolia vás kolená? TOP 7 tipov, ktoré zaručene pomôžu

Bolesť kolien netrápi len staršie ročníky, ale potrápi aj mladších.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolia vás kolená? TOP 7 tipov, ktoré zaručene pomôžu

Kto ju pozná vie, že nepríjemná bolesť kolena dokáže skomplikovať aj obyčajnú každodennú činnosť či výrazne sťažiť pohyb. Čo vám uľaví?

Ešte predtým ako sa s bolesťami kolien vyberiete k lekárovi, vyskúšajte silu prírody. Bylinky, rastlinky a rôzne iné potraviny majú účinné látky, ktoré dokážu nepríjemnú bolesť potlačiť. Viete, čo sa oplatí vyskúšať?  

Kostihoj 

Kostihoj lekárskyKostihoj lekársky
Zdroj: Shutterstock

Kostihoj lekársky je liečivá rastlina, ktorá je u mnohých ľudí osvedčeným pomocníkom pri problémoch s bolesťami kĺbov. Ak si z nej chcete pripraviť olej, nie je to vôbec náročne. Čerstvé lístky byliny nadrobno nakrájajte, nasypte do malej nádobky, ktorú viete dobre uzatvrieť a zalejte panenským olivovým olejom. Túto zmes nechajte 2 týždne odstáť na teplom mieste a potom ju sceďte. Olejček z kostihoja natierajte priamo na boľavé miesta.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia