MENU
zdravy-zivot

Bolia vás kĺby? Toto treba v strave zmeniť! Skúste jedálniček na 3 dni

Dna sa môže prejaviť silnou bolesťou kĺbov, hlavne palca na nohe.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolia vás kĺby? Toto treba v strave zmeniť! Skúste jedálniček na 3 dni

Ak máte dnu, užívať lieky nestačí. Základom je strava s minimálnym obsahom purínov.

Bežný dospelý človek skonzumuje denne 600 až 1 000 miligramov purínov denne, pacienti s dnou majú povolené maximum 100 až 150 miligramov. Túto normu naplníte v 100 gramoch vyprážaného rezňa. Rovnakým množstvom pečienky ju dvojnásobne prekročíte. No dobrôt sa nemusíte vzdať úplne. Drobné množstvá sú povolené. Puríny z rastlinných zdrojov sa podľa dlhoročných štúdií dokonca zdajú neškodné.

Puríny obsahujú aj strukoviny, špargľa, špenát, karfiol, šampiňóny, kukurica, sója, brokolica, paprika, listový šalát a cibuľa. Ich množstvo je však nízke na to, aby zásadným spôsobom ovplyvnilo hladinu kyseliny močovej v organizme,“ prízvukuje reumatológ profesor MUDr. Ivan Rybár. Pri zaradení malej zeleninovej porcie prevážia zdravotné výhody nad rizikami.

Nie:

červené mäso, divina, vnútornosti, údeniny, morské živočíchy, ryby, hlavne šproty a sardinky z konzervy, droždie, mäsový vývar, instantné bujóny a omáčky, zmes korení, kakao, pivo, ťažké víno, destiláty, nealko s fruktózovým sirupom

Áno:

mlieko a mliečne výrobky, syry, vajcia, obilniny, ryža, zemiaky, olej, bravčová masť, rastlinné tuky, ovocie – broskyne, nektárinky, jablká, hrušky, čerešne, maliny, jahody, černice, brusnice, slivky, hrušky, zeler

Povolené:

káva, čaj, minerálky, cestoviny, huby, pukance, mrkva, kaleráb, paprika, uhorka, cuketa

Jedálniček pre zdravé kĺby na 3 dni ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor