MENU
zdravy-zivot

Trápi vás nástojčivá bolesť päty? Nemusí ísť o ostrohy

Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápi vás nástojčivá bolesť päty? Nemusí ísť o ostrohy

Otravnej a nástojčivej bolesti päty sa dá zbaviť. O pätových ostrohách ste už určite počuli, ale čo ak vás postihla plantárna fascitída?

Ráno sa zobudíte s obavou, ktorá sa premení na skutočnosť, len čo sa postavíte na nohy. Prenikavá bolesť sa zvyčajne objaví aj po športovaní či po náročnejších nákupoch. Bez pomoci odborníka si s pätou neporadíte. Čím skôr nohu vyšetrí, tým väčšia je šanca, že sa ťažkosti nepremenia na chronické. O pätových ostrohách ste už určite počuli, ale viete, čo je plantárna fascitída?

Nákupy ju preťažia

Ide o dve najčastejšie diagnózy, ktoré sa skrývajú za bolesťami v oblasti päty. Pri plantárnej fascitíde budete pociťovať bolesť na vonkajšej strane päty, odkiaľ sa jej spodnou časťou ťahá smerom dovnútra. Neviete však lokalizovať presné miesto, kde sa bolesť vyskytuje. „Plantárna fascia je šľacha, ktorá sa nachádza v spodnej časti chodidla a od pätovej kosti sa upína až na prsty,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS.

Anketa
Pobolieva vás ráno päta?

Plantárna fascitída nastáva vtedy, keď sa táto šľacha preťaží. Objavia sa na nej mikrotrhliny, nastúpi zápal. Mnohokrát sa viaže k tehotenstvu, keď ženy náhle priberú. „Veľmi často sa s týmito ťažkosťami stretávame po lete, keď ľudia chodia naboso alebo v žabkách. V týchto prípadoch nič netlmí nárazy pri chôdzi a nechráni fasciu,“ dodáva odborníčka.

Natiahnite sa

Bolestivá päta môže prekvapiť aj športovcov. Najmä bežcov či triatlonistov, ktorí si nenájdu pravidelne čas na dôkladný strečing. Po čase stuhne lýtkový sval a odskáče si to zase fascia. „Ak sa pravidelne nevenujete strečingu, achilovka, ktorou sa lýtkový sval upína na pätovú kosť, sa skracuje a ťahá pätovú kosť nahor. Ide o najväčšiu šľachu v ľudskom tele, takže automaticky za sebou ťahá aj všetko zo spodnej strany chodidla,“ objasňuje Denisa Mertl. „Správne uvoľnená Achillova šľacha odoberie až sedemdesiat percent tlaku z fascie. Stiahnutá achilovka sa teda prejaví bolesťou päty.“ Kým lýtko poriadne neuvoľníte, ťažkostí sa nezbavíte. Objavia sa znova.

Vlna naštartuje

V počiatočnom štádiu možno vyriešiť problémy pravidelným a zodpovedným strečingom veľkých svalov a šliach. „V pozícii by ste mali zotrvať tridsať sekúnd a cvičenie opakovať šesť- až osemkrát na každú nohu. No keď sa bolesť stratí, ľudia prestanú cvičiť. Problémy sa potom určite vrátia,“ hovorí o skúsenostiach z praxe podiatrička. Svaly však netuhnú zďaleka len nezodpovedným športovcom, ale aj ženám, ktoré väčšinu života nosia vysoké podpätky. Pri chronickejších ťažkostiach so stuhnutým lýtkovým svalom, s Achillovou šľachou a plantárnou fasciou sa využíva aj kombinácia rázových vĺn a lasera. „Rázová vlna rozprúdi vo svale či v šľache akciu, lepšie sa prekrví a naštartuje sa regenerácia. Pri zákroku však počítajte s miernou bolesťou,“ približuje liečbu odborníčka. „Veľakrát sa môže stav aj zhoršiť, preto miesto potom ‚upokojíme‘ laserom.“

Plantárna fascia je šľacha, ktorá sa nachádza v spodnej časti chodidla a od pätovej kosti sa upína až na prsty.
Denisa Mertl, podiatrička

Neodľahčujte

Pätové ostrohy sú výrastky na spodnej časti päty a prejavujú sa jednoznačne. S plantárnou fasciou si ich nezmýlite. „Bolesť je lokalizovaná na jedno miesto, väčšinou zospodu a zásadne pri záťaži. Ak ťažkosti pár mesiacov ignorujete, podvedome začnete chodiť po bokoch päty. Boľavé miesto chcete odľahčiť,“ dozvedáme sa. Odborník dokáže ostrohy nahmatať. Na presnú diagnostiku sú však potrebné röntgenové snímky. Pätové ostrohy častejšie trápia ľudí s hypermobilitou alebo tých, čo dlhodobo neriešia ťažkosti s plochou nohou. Pri prepadnutej pozdĺžnej klenbe našľapujete skôr na vonkajšiu hranu chodidla. Päty v topánkach rotujú a vytvárajú sa ostrohy. Väčšinou na obidvoch pätách, hoci zo začiatku vás môže bolieť iba jedna. Röntgenová snímka odhalí už aj druhú.

Čo škodí päte?

  • Zanedbaný strečing
  • Nesprávne našľapovanie pri behu
  • Plochá noha
  • Vysoké podpätky
  • Spadnutá klenba

Oblé ostrohy

Riešenie pätových ostrôh je komplikovanejšie než pri fascii. Prvým spôsobom odstránenia sú opäť rázové vlny. Ako fungujú? Predstavte si, akoby vás niekto v priebehu tridsiatich sekúnd dvestokrát buchol kladivom. Ani rázové vlny však nie sú všetky rovnaké. Práve preto je niekto spokojný po jednom ošetrení a u iného nebude mať efekt ani desať návštev. Vždy sa snažte zistiť, s akým typom rázovej vlny klinika pracuje. Vo všeobecnosti sa používajú radiálne a fokusované. Ak vlny nezaberú, nastupuje rádiológia. Pri ostrohách pomôžu aj špeciálne ortopedické vložky. Zadnú časť nemajú pevnú, tvorí ju pamäťová pena. Tá netlačí pätu a vy nepociťujete výraznú bolesť.

Otestujte sa

Pri bolestiach päty začnete podvedome našľapovať na vonkajšie strany chodidla, prípadne na špičky, čo postupne pocítite v bolesti bedrových kĺbov alebo chrbtice. V prípade plantárnej fascitídy sa budú trhliny stále zväčšovať a na úpone sa vytvorí zjazvené tkanivo, ktoré sa už nedokáže zregenerovať. Ak sa bolesť päty objaví, keď dlho sedíte a postavíte sa, prípadne ráno, keď vstanete z postele, ide o typický prejav ťažkostí s plantárnou fasciou. Pomôže aj ďalší test. Skúste pri bolesti ohnúť palec dozadu. Ak pocítite ešte väčšiu bolesť zospodu chodidla, určite nejde o pätové ostrohy, ale o fasciu.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor