MENU
zdravy-zivot

Trápi vás nástojčivá bolesť päty? Nemusí ísť o ostrohy

Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápi vás nástojčivá bolesť päty? Nemusí ísť o ostrohy

Otravnej a nástojčivej bolesti päty sa dá zbaviť. O pätových ostrohách ste už určite počuli, ale čo ak vás postihla plantárna fascitída?

Ráno sa zobudíte s obavou, ktorá sa premení na skutočnosť, len čo sa postavíte na nohy. Prenikavá bolesť sa zvyčajne objaví aj po športovaní či po náročnejších nákupoch. Bez pomoci odborníka si s pätou neporadíte. Čím skôr nohu vyšetrí, tým väčšia je šanca, že sa ťažkosti nepremenia na chronické. O pätových ostrohách ste už určite počuli, ale viete, čo je plantárna fascitída?

Nákupy ju preťažia

Ide o dve najčastejšie diagnózy, ktoré sa skrývajú za bolesťami v oblasti päty. Pri plantárnej fascitíde budete pociťovať bolesť na vonkajšej strane päty, odkiaľ sa jej spodnou časťou ťahá smerom dovnútra. Neviete však lokalizovať presné miesto, kde sa bolesť vyskytuje. „Plantárna fascia je šľacha, ktorá sa nachádza v spodnej časti chodidla a od pätovej kosti sa upína až na prsty,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS.

Anketa
Pobolieva vás ráno päta?

Plantárna fascitída nastáva vtedy, keď sa táto šľacha preťaží. Objavia sa na nej mikrotrhliny, nastúpi zápal. Mnohokrát sa viaže k tehotenstvu, keď ženy náhle priberú. „Veľmi často sa s týmito ťažkosťami stretávame po lete, keď ľudia chodia naboso alebo v žabkách. V týchto prípadoch nič netlmí nárazy pri chôdzi a nechráni fasciu,“ dodáva odborníčka.

Natiahnite sa

Bolestivá päta môže prekvapiť aj športovcov. Najmä bežcov či triatlonistov, ktorí si nenájdu pravidelne čas na dôkladný strečing. Po čase stuhne lýtkový sval a odskáče si to zase fascia. „Ak sa pravidelne nevenujete strečingu, achilovka, ktorou sa lýtkový sval upína na pätovú kosť, sa skracuje a ťahá pätovú kosť nahor. Ide o najväčšiu šľachu v ľudskom tele, takže automaticky za sebou ťahá aj všetko zo spodnej strany chodidla,“ objasňuje Denisa Mertl. „Správne uvoľnená Achillova šľacha odoberie až sedemdesiat percent tlaku z fascie. Stiahnutá achilovka sa teda prejaví bolesťou päty.“ Kým lýtko poriadne neuvoľníte, ťažkostí sa nezbavíte. Objavia sa znova.

Vlna naštartuje

V počiatočnom štádiu možno vyriešiť problémy pravidelným a zodpovedným strečingom veľkých svalov a šliach. „V pozícii by ste mali zotrvať tridsať sekúnd a cvičenie opakovať šesť- až osemkrát na každú nohu. No keď sa bolesť stratí, ľudia prestanú cvičiť. Problémy sa potom určite vrátia,“ hovorí o skúsenostiach z praxe podiatrička. Svaly však netuhnú zďaleka len nezodpovedným športovcom, ale aj ženám, ktoré väčšinu života nosia vysoké podpätky. Pri chronickejších ťažkostiach so stuhnutým lýtkovým svalom, s Achillovou šľachou a plantárnou fasciou sa využíva aj kombinácia rázových vĺn a lasera. „Rázová vlna rozprúdi vo svale či v šľache akciu, lepšie sa prekrví a naštartuje sa regenerácia. Pri zákroku však počítajte s miernou bolesťou,“ približuje liečbu odborníčka. „Veľakrát sa môže stav aj zhoršiť, preto miesto potom ‚upokojíme‘ laserom.“

Plantárna fascia je šľacha, ktorá sa nachádza v spodnej časti chodidla a od pätovej kosti sa upína až na prsty.
Denisa Mertl, podiatrička

Neodľahčujte

Pätové ostrohy sú výrastky na spodnej časti päty a prejavujú sa jednoznačne. S plantárnou fasciou si ich nezmýlite. „Bolesť je lokalizovaná na jedno miesto, väčšinou zospodu a zásadne pri záťaži. Ak ťažkosti pár mesiacov ignorujete, podvedome začnete chodiť po bokoch päty. Boľavé miesto chcete odľahčiť,“ dozvedáme sa. Odborník dokáže ostrohy nahmatať. Na presnú diagnostiku sú však potrebné röntgenové snímky. Pätové ostrohy častejšie trápia ľudí s hypermobilitou alebo tých, čo dlhodobo neriešia ťažkosti s plochou nohou. Pri prepadnutej pozdĺžnej klenbe našľapujete skôr na vonkajšiu hranu chodidla. Päty v topánkach rotujú a vytvárajú sa ostrohy. Väčšinou na obidvoch pätách, hoci zo začiatku vás môže bolieť iba jedna. Röntgenová snímka odhalí už aj druhú.

Čo škodí päte?

  • Zanedbaný strečing
  • Nesprávne našľapovanie pri behu
  • Plochá noha
  • Vysoké podpätky
  • Spadnutá klenba

Oblé ostrohy

Riešenie pätových ostrôh je komplikovanejšie než pri fascii. Prvým spôsobom odstránenia sú opäť rázové vlny. Ako fungujú? Predstavte si, akoby vás niekto v priebehu tridsiatich sekúnd dvestokrát buchol kladivom. Ani rázové vlny však nie sú všetky rovnaké. Práve preto je niekto spokojný po jednom ošetrení a u iného nebude mať efekt ani desať návštev. Vždy sa snažte zistiť, s akým typom rázovej vlny klinika pracuje. Vo všeobecnosti sa používajú radiálne a fokusované. Ak vlny nezaberú, nastupuje rádiológia. Pri ostrohách pomôžu aj špeciálne ortopedické vložky. Zadnú časť nemajú pevnú, tvorí ju pamäťová pena. Tá netlačí pätu a vy nepociťujete výraznú bolesť.

Otestujte sa

Pri bolestiach päty začnete podvedome našľapovať na vonkajšie strany chodidla, prípadne na špičky, čo postupne pocítite v bolesti bedrových kĺbov alebo chrbtice. V prípade plantárnej fascitídy sa budú trhliny stále zväčšovať a na úpone sa vytvorí zjazvené tkanivo, ktoré sa už nedokáže zregenerovať. Ak sa bolesť päty objaví, keď dlho sedíte a postavíte sa, prípadne ráno, keď vstanete z postele, ide o typický prejav ťažkostí s plantárnou fasciou. Pomôže aj ďalší test. Skúste pri bolesti ohnúť palec dozadu. Ak pocítite ešte väčšiu bolesť zospodu chodidla, určite nejde o pätové ostrohy, ale o fasciu.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor