MENU
zdravy-zivot

Keď nohy hlásia zdravotné problémy: Sledujte tieto príznaky

Young,Woman,Sitting,On,The,Couch,Suffering,From,Severe,Pain

Súvisiace témy

Zdravý život

Keď nohy hlásia zdravotné problémy: Sledujte tieto príznaky

Bolesť nôh neberte na ľahkú váhu. Niekedy je signálom niečo viac, ako len únavy.

Ľudia si často nedajú bolesť nôh do súvislosti s iným ochoreniami a lekárovi o ťažkostiach ani nepovedia. Pritom môže ísť o prvý varovný signál prichádzajúcej cukrovky či aterosklerózy. Na čo si dať pozor?

Obzrite si topánky

Aj bežná bolesť nôh môže znamenať, že v kĺboch ​​dolných končatín prebiehajú degeneratívne zmeny - prejavujú sa často najskôr práve v drobných kĺboch ​​a kostičkách chodidiel. Najprv si obzrite svoje topánky, konkrétne podrážky. Jedna je na tom pravdepodobne horšie. Mnohí máme každú nohu inak dlhú a to je dôvod jednostranného preťažovania, ktorý sa neraz prejaví aj na našom chrbte.

Za znecitlivenie či mravčenie v nohách môže aj neuropatická bolesť, ktorá je prvým príznakom syndrómu diabetickej nohy. Je veľmi nepríjemná a kvôli bolesti sa neviete často ani dobre vyspať. Najlepšou prevenciou pred týmito ťažkosťami je dostatok pohybu. Ideálna je chôdza, beh či bicyklovanie. Veľmi dôležité je aj správne ošetrenie každého malého poranenia. 

Bolesť v lýtkach 

Ohlásia sa ňou najčastejšie kŕčové žily. Tie, ktoré nie sú viditeľné na povrchu, sú podstatne rizikovejšie. Ďalším možným problémom je aj upchávanie ciev. Pri ateroskleróze sa na vnútorných stenách žíl usádza cholesterol, ktorý postupne znižuje ich priechodnosť, zhoršujú prietok a zásobovanie dolných končatín krvou a živinami.

Bolestivé chodidlá

Pri tomto type bolesti môže ísť o ploché nohy. Ťažkosti sa neraz objavia u ľudí, ktorí zamestnáva celodenné státie na nohách. Pomôcť môžu ortopedické vložky do topánok. Okrem ortopéda vám pomôže aj podiater, ktorý vám chodidlo vyšetrí a vyrobí vložky do topánok špeciálne na mieru.

Je to v päte

Bodavá bolesť sa ozve práve vtedy, keď sa máte postaviť? Zrejme ide o ostrohu, ktorá vybieha od pätnej kosti dopredu k jednotlivým prstom. Ako "gumička" spája pätu a prstami a podporuje svaly či klenbu chodidla. Ťažkosti vzniknú najčastejšie z preťažovania - nadváhy či prudkého dopadu pri športovaní.

Zarastené nechty 

Ak sa vám takpovediac nepodarila pedikúra a necht ste si zastrihli viac, než bolo dobré, môže vám zarastať a spôsobovať bolesť. A to najmä vtedy, ak sa vaše nohy snažíte napchať do tesných topánok.

Väčšinu problémov s boľavými nohami zvládne váš všeobecný lekár. Alebo vás pošle k špecialistovi. Aké príčiny bývajú najčastejšie a čo môže pomôcť?  Poradíme vám v septembrovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

Zdravie 09/2021Zdravie 09/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor