MENU
zdravy-zivot

Keď nohy hlásia zdravotné problémy: Sledujte tieto príznaky

Young,Woman,Sitting,On,The,Couch,Suffering,From,Severe,Pain
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Keď nohy hlásia zdravotné problémy: Sledujte tieto príznaky

Bolesť nôh neberte na ľahkú váhu. Niekedy je signálom niečo viac, ako len únavy.

Ľudia si často nedajú bolesť nôh do súvislosti s iným ochoreniami a lekárovi o ťažkostiach ani nepovedia. Pritom môže ísť o prvý varovný signál prichádzajúcej cukrovky či aterosklerózy. Na čo si dať pozor?

Obzrite si topánky

Aj bežná bolesť nôh môže znamenať, že v kĺboch ​​dolných končatín prebiehajú degeneratívne zmeny - prejavujú sa často najskôr práve v drobných kĺboch ​​a kostičkách chodidiel. Najprv si obzrite svoje topánky, konkrétne podrážky. Jedna je na tom pravdepodobne horšie. Mnohí máme každú nohu inak dlhú a to je dôvod jednostranného preťažovania, ktorý sa neraz prejaví aj na našom chrbte.

Za znecitlivenie či mravčenie v nohách môže aj neuropatická bolesť, ktorá je prvým príznakom syndrómu diabetickej nohy. Je veľmi nepríjemná a kvôli bolesti sa neviete často ani dobre vyspať. Najlepšou prevenciou pred týmito ťažkosťami je dostatok pohybu. Ideálna je chôdza, beh či bicyklovanie. Veľmi dôležité je aj správne ošetrenie každého malého poranenia. 

Bolesť v lýtkach 

Ohlásia sa ňou najčastejšie kŕčové žily. Tie, ktoré nie sú viditeľné na povrchu, sú podstatne rizikovejšie. Ďalším možným problémom je aj upchávanie ciev. Pri ateroskleróze sa na vnútorných stenách žíl usádza cholesterol, ktorý postupne znižuje ich priechodnosť, zhoršujú prietok a zásobovanie dolných končatín krvou a živinami.

Bolestivé chodidlá

Pri tomto type bolesti môže ísť o ploché nohy. Ťažkosti sa neraz objavia u ľudí, ktorí zamestnáva celodenné státie na nohách. Pomôcť môžu ortopedické vložky do topánok. Okrem ortopéda vám pomôže aj podiater, ktorý vám chodidlo vyšetrí a vyrobí vložky do topánok špeciálne na mieru.

Je to v päte

Bodavá bolesť sa ozve práve vtedy, keď sa máte postaviť? Zrejme ide o ostrohu, ktorá vybieha od pätnej kosti dopredu k jednotlivým prstom. Ako "gumička" spája pätu a prstami a podporuje svaly či klenbu chodidla. Ťažkosti vzniknú najčastejšie z preťažovania - nadváhy či prudkého dopadu pri športovaní.

Zarastené nechty 

Ak sa vám takpovediac nepodarila pedikúra a necht ste si zastrihli viac, než bolo dobré, môže vám zarastať a spôsobovať bolesť. A to najmä vtedy, ak sa vaše nohy snažíte napchať do tesných topánok.

Väčšinu problémov s boľavými nohami zvládne váš všeobecný lekár. Alebo vás pošle k špecialistovi. Aké príčiny bývajú najčastejšie a čo môže pomôcť?  Poradíme vám v septembrovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

Zdravie 09/2021Zdravie 09/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor