MENU
zdravy-zivot

Keď nohy hlásia zdravotné problémy: Sledujte tieto príznaky

Young,Woman,Sitting,On,The,Couch,Suffering,From,Severe,Pain

Súvisiace témy

Zdravý život

Keď nohy hlásia zdravotné problémy: Sledujte tieto príznaky

Bolesť nôh neberte na ľahkú váhu. Niekedy je signálom niečo viac, ako len únavy.

Ľudia si často nedajú bolesť nôh do súvislosti s iným ochoreniami a lekárovi o ťažkostiach ani nepovedia. Pritom môže ísť o prvý varovný signál prichádzajúcej cukrovky či aterosklerózy. Na čo si dať pozor?

Obzrite si topánky

Aj bežná bolesť nôh môže znamenať, že v kĺboch ​​dolných končatín prebiehajú degeneratívne zmeny - prejavujú sa často najskôr práve v drobných kĺboch ​​a kostičkách chodidiel. Najprv si obzrite svoje topánky, konkrétne podrážky. Jedna je na tom pravdepodobne horšie. Mnohí máme každú nohu inak dlhú a to je dôvod jednostranného preťažovania, ktorý sa neraz prejaví aj na našom chrbte.

Za znecitlivenie či mravčenie v nohách môže aj neuropatická bolesť, ktorá je prvým príznakom syndrómu diabetickej nohy. Je veľmi nepríjemná a kvôli bolesti sa neviete často ani dobre vyspať. Najlepšou prevenciou pred týmito ťažkosťami je dostatok pohybu. Ideálna je chôdza, beh či bicyklovanie. Veľmi dôležité je aj správne ošetrenie každého malého poranenia. 

Bolesť v lýtkach 

Ohlásia sa ňou najčastejšie kŕčové žily. Tie, ktoré nie sú viditeľné na povrchu, sú podstatne rizikovejšie. Ďalším možným problémom je aj upchávanie ciev. Pri ateroskleróze sa na vnútorných stenách žíl usádza cholesterol, ktorý postupne znižuje ich priechodnosť, zhoršujú prietok a zásobovanie dolných končatín krvou a živinami.

Bolestivé chodidlá

Pri tomto type bolesti môže ísť o ploché nohy. Ťažkosti sa neraz objavia u ľudí, ktorí zamestnáva celodenné státie na nohách. Pomôcť môžu ortopedické vložky do topánok. Okrem ortopéda vám pomôže aj podiater, ktorý vám chodidlo vyšetrí a vyrobí vložky do topánok špeciálne na mieru.

Je to v päte

Bodavá bolesť sa ozve práve vtedy, keď sa máte postaviť? Zrejme ide o ostrohu, ktorá vybieha od pätnej kosti dopredu k jednotlivým prstom. Ako "gumička" spája pätu a prstami a podporuje svaly či klenbu chodidla. Ťažkosti vzniknú najčastejšie z preťažovania - nadváhy či prudkého dopadu pri športovaní.

Zarastené nechty 

Ak sa vám takpovediac nepodarila pedikúra a necht ste si zastrihli viac, než bolo dobré, môže vám zarastať a spôsobovať bolesť. A to najmä vtedy, ak sa vaše nohy snažíte napchať do tesných topánok.

Väčšinu problémov s boľavými nohami zvládne váš všeobecný lekár. Alebo vás pošle k špecialistovi. Aké príčiny bývajú najčastejšie a čo môže pomôcť?  Poradíme vám v septembrovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

Zdravie 09/2021Zdravie 09/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor