MENU
Zdravý život

Bolí vás chrbát? Super trik lekárky: Majte poruke pohár, toto stačí urobiť

Čo robíte zle?

Okrem bývalého zranenia či ochorenia chrbtice riziko seknutia znásobujú aj bežné maličkosti, ktorým toľko nevenujete pozornosť. Kritický faktor je napríklad nesprávne držanie tela za počítačom. Napätie svalov chladný prúd vzduchu ešte umocní, vyvolá stiahnutie svalu a následné bolestivé stuhnutie, teda spazmus, kŕč.

A ďalšia vec, bez ktorej by klimatizácia toľko nemusela škodiť. Ak sa vystavíte prúdu vzduchu spotení či s mokrým vlasmi, takisto si koledujete o problémy.

S vlhkosťou súvisí aj ďalší problém spojený s klimatizáciou. Aby fungovala, zvykneme pozatvárať okná a dvere. Z vydychovaného vzduchu sa však v nevetranej miestnosti kondenzuje vlhkosť, ktorá teplotu v miestnosti ešte viac ťahá dole. Bolesť hlavy a chrbtice môže byť úpenlivý príznak.

Pozor!

Dlhodobé vystavenie studenému prúdu vzduchu z klimatizácie a následný spazmus v oblasti chrbtice sa neskôr môže rozšíriť na kĺby a zvrhnúť do reumatizmu až artritídy. Takáto situácia, hoci nebude primárnou príčinou artritídy, môže prispieť k zhoršeniu stavu.

Ako sa tomu vyhnúť? Šikovný trik a ďalšie rady si prečítajte na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor