MENU
zdravy-zivot

Bolí vás chrbát? Super TRIK lekárky: Majte poruke pohár, toto stačí urobiť

Sports,Injury,Concept.,Athletic,Woman,Feeling,Pain,In,Her,Neck
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bolí vás chrbát? Super TRIK lekárky: Majte poruke pohár, toto stačí urobiť

Leto je typickým spúšťačom bolestí chrbtice. Prečo to tak je a čo by ste mali začať robiť inak?

Chrbtu horúčava neprospieva. Zmyslové nervy v kĺboch, známe ako baroreceptory, môžu byť čiastočne zodpovedné za typické letné bolesti chrbta. Tieto nervy spôsobujú, že šľachy, väzy a svaly sa rozťahujú alebo sťahujú, aby sa zlepšila regulácia prietoku krvi pri zmene vlhkosti. Ak máte problémy s chrbticou, teplotné zmeny môžu ovplyvniť aj citlivé nervy pozdĺž chrbta. V lete sa preto neoplatí chrbticu vystavovať prílišnému teplu.

Skryte kríže

K sebe, samozrejme, nejde ani prílišný chlad a chrbtica. Fínska štúdia z roku 2012 skúmala takmer 135-tisíc stavebných robotníkov, ktorí väčšinu dňa strávili prácou v mraze. Zistilo sa, že hlásili viac prípadov bolesti krku a chrbta v porovnaní s pracovníkmi, ktorí väčšinu dňa pracovali vnútri. To, že chladné počasie vplýva na zdravie chrbtice, sa dá vysvetliť jedným kľúčovým mechanizmom. Chlad telu prikáže stiahnuť cievy, teda zmenší prietok krvi v tele, čo vedie k stiahnutiu svalov a väzov. Tým však aj narastá tendencia k zvýšenému napätiu a stuhnutiu. Hoci chlad nemusí byť primárnym spúšťačom ťažkostí, môže k nim vo veľkom prispieť alebo ich skomplikovať.

Statický vs. dynamický

Telu teda stačí aj statický chlad na to, aby bolo na stuhnutia v okolí chrbtice náchylnejšie. A teraz si predstavte chlad dynamický – ak na seba necháte fúkať klimatizáciu.

Príliš nízka teplota v interiéri môže pre ľudí prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia môže znamenať riziko pre ich zdravie. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice,“ vymenúva RNDr. Oľga Miklánková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zdôrazňuje, že to, ako človek reaguje na klimatizáciu, závisí od individuálnej vnímavosti, imunity a celkového zdravotného stavu. Ak ste v optimálnej zdravotnej kondícii, klíma sa vám vypomstí maximálne možno triaškou. Ak ste však problém s chrbticou mali už predtým, nesprávne používaná klimatizácia môže všetko ešte zhoršiť.

Ide o krk!

Citlivý na klimatizáciu je hlavne krk – osobitne sval sternocleidomastoideus, spájajúci kľúčnu kosť s lebkou, a horný trapézový sval. Znížením prítoku krvi do krčných svalov prestanú byť pružné, stuhnú. Jedna z pravdepodobných teórií hovorí o tom, že v chlade telo presmeruje z okolia kĺbov a svalov teplo k životne dôležitým vnútorným orgánom a do hlavy. To by vysvetľovalo, prečo v chlade cítime bolesť akútnejšie.

Klímu nemusíte hneď vypínať. Čo robíte teda zle? Pokračovanie na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor