MENU
zdravy-zivot

Bolí vás chrbát? Super TRIK lekárky: Majte poruke pohár, toto stačí urobiť

Sports,Injury,Concept.,Athletic,Woman,Feeling,Pain,In,Her,Neck
Zdravý život

Bolí vás chrbát? Super TRIK lekárky: Majte poruke pohár, toto stačí urobiť

Leto je typickým spúšťačom bolestí chrbtice. Prečo to tak je a čo by ste mali začať robiť inak?

Chrbtu horúčava neprospieva. Zmyslové nervy v kĺboch, známe ako baroreceptory, môžu byť čiastočne zodpovedné za typické letné bolesti chrbta. Tieto nervy spôsobujú, že šľachy, väzy a svaly sa rozťahujú alebo sťahujú, aby sa zlepšila regulácia prietoku krvi pri zmene vlhkosti. Ak máte problémy s chrbticou, teplotné zmeny môžu ovplyvniť aj citlivé nervy pozdĺž chrbta. V lete sa preto neoplatí chrbticu vystavovať prílišnému teplu.

Skryte kríže

K sebe, samozrejme, nejde ani prílišný chlad a chrbtica. Fínska štúdia z roku 2012 skúmala takmer 135-tisíc stavebných robotníkov, ktorí väčšinu dňa strávili prácou v mraze. Zistilo sa, že hlásili viac prípadov bolesti krku a chrbta v porovnaní s pracovníkmi, ktorí väčšinu dňa pracovali vnútri. To, že chladné počasie vplýva na zdravie chrbtice, sa dá vysvetliť jedným kľúčovým mechanizmom. Chlad telu prikáže stiahnuť cievy, teda zmenší prietok krvi v tele, čo vedie k stiahnutiu svalov a väzov. Tým však aj narastá tendencia k zvýšenému napätiu a stuhnutiu. Hoci chlad nemusí byť primárnym spúšťačom ťažkostí, môže k nim vo veľkom prispieť alebo ich skomplikovať.

Statický vs. dynamický

Telu teda stačí aj statický chlad na to, aby bolo na stuhnutia v okolí chrbtice náchylnejšie. A teraz si predstavte chlad dynamický – ak na seba necháte fúkať klimatizáciu.

Príliš nízka teplota v interiéri môže pre ľudí prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia môže znamenať riziko pre ich zdravie. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice,“ vymenúva RNDr. Oľga Miklánková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zdôrazňuje, že to, ako človek reaguje na klimatizáciu, závisí od individuálnej vnímavosti, imunity a celkového zdravotného stavu. Ak ste v optimálnej zdravotnej kondícii, klíma sa vám vypomstí maximálne možno triaškou. Ak ste však problém s chrbticou mali už predtým, nesprávne používaná klimatizácia môže všetko ešte zhoršiť.

Ide o krk!

Citlivý na klimatizáciu je hlavne krk – osobitne sval sternocleidomastoideus, spájajúci kľúčnu kosť s lebkou, a horný trapézový sval. Znížením prítoku krvi do krčných svalov prestanú byť pružné, stuhnú. Jedna z pravdepodobných teórií hovorí o tom, že v chlade telo presmeruje z okolia kĺbov a svalov teplo k životne dôležitým vnútorným orgánom a do hlavy. To by vysvetľovalo, prečo v chlade cítime bolesť akútnejšie.

Klímu nemusíte hneď vypínať. Čo robíte teda zle? Pokračovanie na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor