Prečo sa po tridsiatke objavia prvé bolesti? Vekom pribúdajú zmeny v medzistavcových platničkách. Začnú strácať schopnosť viazať vodu, sú menej elastické a ľahšie sa zrania. Svaly na chrbte sa začnú sťahovať, pretože organizmus sa takto snaží prirodzene chrániť oslabené platničky. A ak toto stuhnuté svalstvo neuvoľňujete
pravidelným pohybom, stane sa zdrojom dlhodobých bolestí chrbta.

Anketa
Ako často vás bolí chrbát?

 

Spozornieť treba už pri občasných bolestiach chrbta. Nech vás nepomýli, že sa vyskytnú po dlhšom sedení, státí či väčšej záťaži. Ak ste zdraví, nemajú vás prečo trápiť. Ani raz za čas! Analgetikami len zapcháte ústa chrbtici, ktorá prosí o pomoc. Už pri prvých boľavých náznakoch zájdite za odborníkom. Signalizujú, že chrbtové svalstvo nepracuje správne a treba zapracovať na náprave. Týka sa to tak dynamických, ako aj statických svalov. Tie prvé zodpovedajú za pohyb a ak sa o ne nestaráte, ochabujú.

Nečakajte, kým sa bolesť chrbta stane chronickou.Nečakajte, kým sa bolesť chrbta stane chronickou.
Nečakajte, kým sa bolesť chrbta stane chronickou.
Zdroj: Shutterstock

Druhé sa podieľajú na sede, státí či ľahu a dôsledkom zlej starostlivosti sa skracujú. Pomôže len jedno: Každodenné cvičenie, ktorým si uvoľníte stuhnuté a skrátené svalstvo a posilníte ochabnuté. Najvhodnejšie je plávanie, chôdza, beh či bicyklovanie. Cvičenie na fit loptách, pilates či jogu vykonávajte len pod dohľadom odborníkov, aby ste získali správne pohybové návyky. Ak potrebu pohybu podceňujete, svaly strácajú schopnosť dostatočne chrániť chrbticu, čo má za následok poškodenie medzistavcových platničiek a trvalé bolesti.

Ženy trpia skôr

Medzi tridsiatnikmi sú na tom o trochu horšie ženy. Môže za to aj fakt, že je materstvo sa posúva do vyššieho veku, čo chrbtici neprospieva. Gravidita zvyšuje nároky na chrbát. Rastúce bruško má za následok presun ťažiska tela, čomu sa chrbtové svalstvo musí neprestajne prispôsobovať. Následná náročná starostlivosť o dieťatko, ktoré treba nosiť v náručí, často dvíhať a dojčiť, sú pre chrbticu priveľká záťaž.

Mrvte sa

Chrbtové svaly potrebujú nielen pravidelný pohyb, ale aj zdravé sedenie. Tiež prispieva k tomu, aby sa medzistavcové platničky predčasne nepoškodzovali. Ku klasickej kancelárskej stoličke si obstarajte jej zdravšiu obdobu – fitloptu. Sedenie na nej posilní nielen chrbtové, ale aj panvové a brušné svalstvo. Chrbtica sa preto po čase dostane do správnej pozície. Pri usádzaní rešpektujte pravidlo pravého uhla, čo je základná charakteristika ideálneho posedu. Mal by byť medzi chodidlami, lýtkami, stehnami a trupom. Deväťdesiatku by mali zvierať aj stehná. Bedrá by mali byť o trochu vyššie ako kolená, chrbát musí byť vystretý.

Posaďte sa na fitloptu, uľavíte chrbtu.Posaďte sa na fitloptu, uľavíte chrbtu.
Zdroj: Shutterstock

Neviete na fitlopte obsedieť bez pohojdávania? Nebojujte proti tomu a nepridržiavajte si loptu pätami. Mierne kolísanie je znak, že na nej sedíte správne. Len tak spĺňa funkciu zdravej sedačky. Ak ste urastení, potrebujete 65-centimetrovú loptu. Nižším ľuďom postačí o 10 centimetrov nižší kus. Ani na fitlopte však neseďte celý deň. Postačí 15 minút za hodinu.

Myslite na osteoporózu

Medzi tridsiatymi a štyridsiatymi narodeninami je najvyšší čas myslieť aj na osteoporózu. Pre sedavý spôsob života sa jej výskyt presúva do čoraz mladších skupín. Reálne hrozí najmä po tridsiatom piatom roku života, pretože v kostiach začína prevládať proces odbúravania kostnej hmoty nad jej tvorbou. V prípade kostí platí rovnaký princíp ako pri svaloch. Keď na nich nepracujete, krpatejú. Zaťažujte ich! Iba tak na kosti vyvíjate dostatočný tlak, ktorý ich núti zosilnieť a hromadiť v nich dostatok vápnika.

Osoží intenzívna chôdza, hlavne do mierneho kopca. Denne prejdite aspoň triapolkilometrový úsek, čo vám zaberie nanajvýš trištvrte hodiny. Prospešné je aj stúpanie do schodov, stepaerobik či posilňovanie. Alebo si doma pravidelne zacvičte s polkilovými konzervami alebo fľašami minerálnej vody naplnenými pieskom. Držte ich v rukách a pomaly nimi kmitajte pred hrudníkom alebo po stranách. Kosti správne posilňujú aj drepy či cvičenie so špeciálnym pružným pásom. Pohybová aktivita by mala trvať aspoň 30 minút.

Čo viete o platničkách?

V chrbtici sa nachádza 23 medzistavcových platničiek. Sú jedinečným tkanivom, ktoré tlmí nárazy, zabezpečuje oporu hornej polovici tela a pohyblivosť celej chrbtice. Vnútorná časť platničky pozostáva z gélovej hmoty, okolo nej sa rozprestiera väzivový prstenec s hyalínovou chrupavkou na povrchu. Obal sa stará o to, aby rôsolovité jadro nepreniklo mimo svojho priestoru. Ak sa to udeje, daný stav sa označuje ako hernia či vysunutá platnička. Medzistavcové platničky sa vekom stenčujú a vysychajú. V tridsiatke už máloktorá platnička nevykazuje známky starnutia.