MENU
zdravy-zivot

Nie ste si istí, či máte koronavírus? Dajte sa otestovať. Takto to funguje

Na koronavírus vás otestujú aj z auta.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nie ste si istí, či máte koronavírus? Dajte sa otestovať. Takto to funguje

Máte príznaky alebo len podozrenie? Dočítali ste sa na sociálnych sieťach, že ste v rovnakom čase boli na mieste, kde aj niekto, u koho sa potvrdil nový koronavírus? Ako požiadať o vyšetrenie?

Po statuse na facebooku mestského poslanca z Bratislavy sa do testovacieho miesta na Kramároch nahrnulo veľké množstvo ľudí. Chceli sa dať otestovať. A niet sa im, čo čudovať, veď ich k tomu vyzval sám pozitívne otestovaný poslanec. Takto sa to však nerobí! Ak máte pocit, že ste mohli byť v kontakte s nakazeným, neinformoval vás osobne a neoslovili vás ani hygienici, nepodliehajte panike. Nemusíte byť hneď chorí. Ak však chcete mať istotu, objednajte sa na vyšetrenie.

Požiadajte o vyšetrenie elektronicky

Máte zvýšenú teplotu, bolí vás hrdlo, trápi vás neutíchajúci kašeľ, pohybovali ste sa na hromadných akciách a chcete mať istotu, či ste sa nenakazili? Môžete sa dať otestovať. O vyšetrenie môže požiadať formou elektronického formuláru každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie. Nevyberte sa však len tak na odberné miesto. Celý proces má svoj presný postup, ktorý nájdete napríklad na stránke www.korona.gov.sk Stačí kliknúť na odkaz požiadať o vyšetrenie - TU

Čakajte doma

Na základe údajov, ktoré uvediete vo formulári, budete objednaný na mobilné odberové miesto. Čas vám bude doručený formou SMS na číslo, ktoré uvediete v danom formulári. Môžu vás však kontaktovať aj pracovníci Call Centra NCZI, ktorí vám povedia ďalší postup. Odborové miesto je vždy to, ktoré je najbližšie k tomu, na ktorom sa zdržiavate. Opäť sa vychádza z údajov, ktoré uvediete vo formulári. Tým pádom získate takzvaný COVID pass. Bez objednania vopred vás otestujú len vo výnimočných prípadoch. Kým čakáte na termín, ostaňte doma. Zbytočne neriskujte, že by ste nakazili niekoho ďalšieho. Rúško si nasaďte aj keby ste mali ísť iba do schránky pre poštu a musíte použiť výťah alebo prejsť po spoločnom schodisku.

Aby ste nestáli v rade

Objednať sa môžete aj priamo cez stránky súkromných laboratórii. Je to vyšetrenie pre samoplatcov. Počítajte vtedy s poplatkom okolo 70 eur. Niektoré ich vykonávajú len formou odberov priamo z vášho auta. Systém je rovnaký, opäť sa registrujete online a vopred zrealizujete aj platbu. Výsledok vám doručia formou SMS do 48 hodín. Vami zvolený termín je záväzný a nie je ho možné zrušiť. Vo všetkých prípadoch má registrácia cez elektronický formulár zabrániť tomu, aby sa ľudia zbytočne nezhromažďovali v dlhých radoch pred odbernými miestami.

Pred samotným vyšetrením dodržte tieto zásady:

  • Príďte nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty alebo iných dezinfekcií.
  •  Pred výterom nefajčite.
  • Pred výterom si úplne vyprázdnite nos a vykašlite sa.
  • V prípade smädu je povolené pitie nechladenej čistej vody.

Zdroj: korona.gov.sk

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor