MENU
zdravy-zivot

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?

Osteoporóza začne kradnúť vápnik najskôr z chrbtice. Odhaliť ju môžete aj sami, stačí sa postaviť k stene a urobiť si čiarku.

Výskyt osteoporózy má rozmery epidémie, ktorá prudko rastie na celom svete. Osteoporózu má vo svete každá tretia žena nad 50 rokov a každý ôsmy muž.

Ide o chorobu látkovej premeny kostného tkaniva, pri ktorej dochádza sa zmení štruktúra kostí a ubúda kostná hmota. Prejavuje sa únavnosťou a bolestivosťou kostí a kĺbov pri záťaži a hlavne výskytom zlomenín.

Všetko, čo by ste mali vedieť ►►► Pravá tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza! 

Kedy hrozí?

K najzávažnejším rizikovým faktorom osteoporózy patrí vyšší vek, ženské pohlavie, prekonaná zlomenina, hlavne stavca, horného konca stehennej kosti, ale aj predlaktia. Najmä ak sa stala pri nepatrnom úraze alebo dokonca spontánne sa vám stavec zosunul pri dvíhaní nákupu.

Ďalej je to predčasná menopauza – pred 45-kou, liečba kortikoidmi, zlomenina krčka stehennej kosti u matky a viaceré chronické ochorenia, napríklad zažívacieho traktu, pečene a obličiek, reumatické, endokrinologické a iné.

Podiel na včasnej osteoporóze má aj nedostatok vápnika v strave, vitamínu D, fajčenie a málo pohybu. U mužov je príčina osteoporózy najmä nadmerný príjem alkoholu.

Dámy! 7 spôsobov, ako posilniť kosti. Niekedy stačí 10 minút 

Prezradia ju 

! Na riedke kosti môže upozorniť aj zmena výšky. Ak zrazu meriate o vyše troch centimetrov menej v porovnaní s výškou v mladosti, je veľká pravdepodobnosť, že máte riedke kosti. Skontrolovať hustotu kostí by ste si mali dať aj vtedy, ak máte poruchy rovnováhy a zraku. Každé pošmyknutie s pádom či zakopnutie sa môže skončiť zlomeninou.

Čo vás čaká na denzitometrii

Pri vyšetrení si ľahnete na špeciálny stôl. Nad vami sa bude presúvať rameno, ktoré skenuje kosti. Sníma na princípe röntgenu – tmavé kosti sú fajn, bledšie svedčia o rednutí. Dávka žiarenia je zanedbateľná. Výsledok je k dispozícii ihneď.

Vyšetrenie je bezbolestné, trvá približne 20 minút a nemusíte sa naň špeciálne pripravovať. Môžete ho absolvovať v štátnych aj v súkromných zariadeniach, ktoré vám uhradí vaša poisťovňa, ak s ňou majú zmluvu. Nezmluvní poskytovatelia si pýtajú za denzitometriu do 20 eur.

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Chrbtica ako prvá

Dôležitejšie je merať hustotu na miestach s vysokým rizikom najzávažnejších zlomenín – na chrbtici a krčku stehennej kosti. Predlaktia a pätovú kosť kontrolujú lekári len vo výnimočných prípadoch, keď nemôžu snímať chrbticu alebo hornú časť stehennej kosti pre endoprotézu či iné príčiny.

Denzitometria OK...a predsa!

Meranie pomocou denzitometra, najmä u starších ľudí, môže mať nejeden zádrh. Výsledné hodnoty môžu skresliť i degeneratívne zmeny, najmä rôzne výrastky. Ak ste prekonali zlomeninu stavca a pri hojení sa tam vytvorilo nové kostné tkanivo, denzitometer síce zachytí zmenu, no nevie rozpoznať, o čo ide, a vo výsledku to zaráta do hustoty kostí. Preto je veľmi potrebné, aby mal vyšetrujúci lekár o vás všetky informácie a stavce s výrastkami vylúči z merania, prípadne denzitometriu môže doplniť röntgenovým vyšetrením.

Zmätený vápnik

Denzitometria nie je jediné vyšetrenie, ktoré podstúpite pri podozrení na osteoporózu. Dôležité je zistiť, prečo máte riedke kosti. Z krvi sa určí hladina vápnika, horčíka, fosforu a iných parametrov. Kontroluje sa i hladina vápnika v moči, ktorý musíte zbierať dvadsaťštyri hodín. Prinízke hladiny lekára upozornia, že prijímate málo vápnika v strave alebo sa vám zle vstrebáva. Telo to vtedy čiastočne kompenzuje aj tým, že takmer úplne zastaví vyplavovanie tohto minerálu do moču. Dostatok vápnika v krvi môže byť mätúci, pretože telo ho pri nedostatku v strave odčerpáva práve z kostí odčerpá, kde rýchlo začne chýbať.

Ženám sa odporúča zmerať hustotu kostí denzitometrom po 65 roku, pretože vtedy je už riziko nízkej hustoty a následnej zlomeniny skutočne vysoké. Prvé roky po prechode býva hustota kostí väčšinou dobrá, pre vyšetrenie sa lekár rozhodne iba vtedy, ak máte nejaké rizikové faktory na vznik osteoporózy – genetický predpoklad, alebo zdravotný stav.

Vybehnite von a jedzte vápnik

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Ultrafialové žiarenie vplýva na tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika z čreva do kostí – preto je pobyt vonku vítaný. Ideálny je pohyb na slnku. Pri nedostatočnom pohybe sa totiž kostná hustota zmenšuje tak, že prevládne činnosť buniek, ktoré kosti „odbúravajú“.

► ►► Tichý zabijak kostí dlho nebolí a pacientov pribúda: 5 krokov, aby vás nedostal 

Ideálna hladina vápnika v krvi je pre život nevyhnutná. Ak príjem vápnika zanedbáte, odnesie si to práve vaša kostra. Najviac vápnika na jednu kalóriu obsahuje čínska kapusta.

  • mlieko,
  • mliečne výrobky,
  • mak,
  • lieskovce,
  • sardinky,
  • mandle,
  • sója,
  • fazuľa,
  • špenát,
  • ovsené vločky.

Čo kostiam naozaj kradne vápnik? Strážte si príjem cukru i červeného mäsa 

Nepite kolové nápoje!

Obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá nabúra výživu kostí a prispieva k ich rednutiu.

Osteoporóza

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia