MENU
zdravy-zivot

Bolestivé afty vylieči selén a jogurt

Afty sa objavujú predovšetkým na jar a na jeseň, mnohí však nepríjemnú bolesť pociťujú celoročne.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolestivé afty vylieči selén a jogurt

Biele vriedky spôsobujú bolesť každému štvrtému človeku, rovnako mužom ako ženám. Ich čas prichádza najmä medzi jedenástym až tridsiatym piatym rokom života. Šťastnejším sa do pery „zahryzne“ iba jedna škvrnka.

Existujú tri typy áft. Malé, dosahujúce v priemere maximálne centimeter. Zmiznú do siedmich až desiatich dní. Viac ako centimetrové afty sú bolestivejšie a hoja sa aj niekoľko týždňov. Pre oba typy je príznačné dobiela sfarbené zápalové ložisko, ktoré sa najčastejšie „zahryzne“ do vnútornej strany pier, do ďasien, priehlbinky na spodnej strane jazyka alebo do mandlí.

Poslednou skupinou sú herpetické afty, ktoré sa od prvých dvoch výzorom líšia. Na začiatku vyzerajú ako drobný pľuzgier a zvyčajne sa uhniezdia na tvrdom podnebí nosohltana či na povrchu jazyka. Liečia ich ako herpetické infekcie, najúčinnejšie sú systémové virostatiká. Tieto jediné sú nákazlivé.

DAJTE IM ZBOHOM

  •  Nezanedbávajte dentálnu hygienu.
  • Dajte si odstrániť zubný povlak a kameň.
  • Používajte jemnejšiu zubnú kefku, aby sliznicu nezraňovala.
  • Vyhýbajte sa príliš penivým zubným pastám, v mnohých je látka, ktorá vysúša sliznicu a robí ju citlivejšou.
  • Jedávajte jogurty s obsahom živých kultúr.
  • Jedálny lístok si rozšírte o potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, zinok, selén či železo, ako sú strukoviny, celozrnné pečivo, mliečne výrobky, listová zelenina, avokádo, marhule, vajíčka, horká čokoláda a chudé červené mäso.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor