MENU
zdravy-zivot

Ranné bolesti hlavy či chrbtice ako príznak depresie. Čo potrebujete namiesto tabletiek?

Pobolieva vás často jedno miesto? Môže to mať psychickú príčinu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ranné bolesti hlavy či chrbtice ako príznak depresie. Čo potrebujete namiesto tabletiek?

Pobolieva vás chrbtica, hlava či stúpa vám tlak? Najmä ráno môžu byť signálom, že viac ako tabletky proti bolesti sa potrebujete vyrozprávať.

Chodiace kôpky nešťastia sa nedajú prehliadnuť. „U niektorých sa dajú náznaky depresie prečítať už od dverí – z bezmocnej sklesnutej tváre, celkového postoja a ochabnutého držania tela,“ všíma si vo svojej ambulancii v Košiciach všeobecná lekárka Diana Ganajová. „O dosť viac je však takých, ktorí prídu do ambulancie s rôznorodými telesnými príznakmi. Až po istom čase, dôkladnej anamnéze a odborných vyšetreniach sa dostaneme k jadru veci a možno predpokladať, že za symptómami je skrytá depresia,“ hovorí.

Mala som pacientku, ktorá trpela nechutenstvom, pridružili sa hnačky, nafukovanie, bolesti žalúdka, výrazne schudla, pomaly už nevládala stáť na nohách. Absolvovala kompletné vyšetrenia u nás, u gastroenterológa, imunoalergiológa, endokrinológa, nepotvrdili žiadne vážnejšie ochorenie. Pomoc psychiatra vyhľadala sama. Po krátkom čase a liečbe antidepresívami sa jej fyzický stav úplne upravil,“ uvádza živý príklad doktorka Ganajová.

Telo plače

Depresia nie je vždy okatá. „Často sprevádza iné telesné ochorenia, čo komplikuje jej diagnostiku a liečbu, ale zhoršuje aj diagnostiku tých ochorení. Navyše ich prejavy sa často vzájomne prekrývajú,“ hovorí o atypických signáloch depresie doktorka Ľubomíra Izáková. „Časté sú poruchy spánku – nespavosť, skoré ranné budenie alebo prerušovaný, povrchný spánok, ale aj poruchy stravovania – znížená chuť do jedla a chudnutie alebo zvýšená chuť a priberanie,“ konštatuje psychiatrička.

Niekedy je depresia taká zvláštna, že sa neukáže poklesom nálady, ale bolesťou. Ak máte trebárs často zápal vaječníkov, bolí vás v malej panve. Ak zlomenú ruku, bolí tá. Depresívna bolesť je iná, nedá sa presne lokalizovať. Lieky proti bolesti zaberú len na chvíľu. Jej intenzita kopíruje stav pri depresii. Najhoršia je ráno, k večeru odznieva, ale o štvrtej ráno vás zobudí. Na takú bolesť potom zaberú antidepresíva,“ prekvapuje psychiatrička Izáková.

Muži zatĺkajú

Zoznam bizarných telesných neduhov, ktoré prezradia depresiu, je dlhší. „V závislosti od typu a závažnosti stupňa depresie sa môže spájať s fyzickým stavom ako ochorenie srdca či vysoký krvný tlak. Tlak často kolíše, s ťažkým vnútorným prežívaním neraz prichádzajú aj poruchy srdcového rytmu, hoci nezávažné, no pacienti ich vnímajú veľmi úzkostlivo. S niektorými symptómami depresie ako prejedanie a obezita súvisí porucha metabolizmu tukov či zvýšená hladina cukru v krvi,“ hovorí doktorka Ganajová. Paradoxne, zraniteľnejšou skupinou býva silnejšie pohlavie.

Aj zo skúseností počas mojej praxe si dovolím povedať, že depresia si nevyberá. Trápi ľudí bez rozdielu veku a pohlavia. Hoci podľa štatistík sa častejšie vyskytuje u žien, muži si ju neraz omnoho ťažšie priznávajú a ostáva nepoznaná. Navštívia lekára s poruchami spánku či bolesťami hlavy, až negatívny nález vyšetrení našepká, že môže ísť o depresiu,“ uzatvára všeobecná lekárka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor