MENU
zdravy-zivot

Ranné bolesti hlavy či chrbtice ako príznak depresie. Čo potrebujete namiesto tabletiek?

Pobolieva vás často jedno miesto? Môže to mať psychickú príčinu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ranné bolesti hlavy či chrbtice ako príznak depresie. Čo potrebujete namiesto tabletiek?

Pobolieva vás chrbtica, hlava či stúpa vám tlak? Najmä ráno môžu byť signálom, že viac ako tabletky proti bolesti sa potrebujete vyrozprávať.

Chodiace kôpky nešťastia sa nedajú prehliadnuť. „U niektorých sa dajú náznaky depresie prečítať už od dverí – z bezmocnej sklesnutej tváre, celkového postoja a ochabnutého držania tela,“ všíma si vo svojej ambulancii v Košiciach všeobecná lekárka Diana Ganajová. „O dosť viac je však takých, ktorí prídu do ambulancie s rôznorodými telesnými príznakmi. Až po istom čase, dôkladnej anamnéze a odborných vyšetreniach sa dostaneme k jadru veci a možno predpokladať, že za symptómami je skrytá depresia,“ hovorí.

Mala som pacientku, ktorá trpela nechutenstvom, pridružili sa hnačky, nafukovanie, bolesti žalúdka, výrazne schudla, pomaly už nevládala stáť na nohách. Absolvovala kompletné vyšetrenia u nás, u gastroenterológa, imunoalergiológa, endokrinológa, nepotvrdili žiadne vážnejšie ochorenie. Pomoc psychiatra vyhľadala sama. Po krátkom čase a liečbe antidepresívami sa jej fyzický stav úplne upravil,“ uvádza živý príklad doktorka Ganajová.

Telo plače

Depresia nie je vždy okatá. „Často sprevádza iné telesné ochorenia, čo komplikuje jej diagnostiku a liečbu, ale zhoršuje aj diagnostiku tých ochorení. Navyše ich prejavy sa často vzájomne prekrývajú,“ hovorí o atypických signáloch depresie doktorka Ľubomíra Izáková. „Časté sú poruchy spánku – nespavosť, skoré ranné budenie alebo prerušovaný, povrchný spánok, ale aj poruchy stravovania – znížená chuť do jedla a chudnutie alebo zvýšená chuť a priberanie,“ konštatuje psychiatrička.

Niekedy je depresia taká zvláštna, že sa neukáže poklesom nálady, ale bolesťou. Ak máte trebárs často zápal vaječníkov, bolí vás v malej panve. Ak zlomenú ruku, bolí tá. Depresívna bolesť je iná, nedá sa presne lokalizovať. Lieky proti bolesti zaberú len na chvíľu. Jej intenzita kopíruje stav pri depresii. Najhoršia je ráno, k večeru odznieva, ale o štvrtej ráno vás zobudí. Na takú bolesť potom zaberú antidepresíva,“ prekvapuje psychiatrička Izáková.

Muži zatĺkajú

Zoznam bizarných telesných neduhov, ktoré prezradia depresiu, je dlhší. „V závislosti od typu a závažnosti stupňa depresie sa môže spájať s fyzickým stavom ako ochorenie srdca či vysoký krvný tlak. Tlak často kolíše, s ťažkým vnútorným prežívaním neraz prichádzajú aj poruchy srdcového rytmu, hoci nezávažné, no pacienti ich vnímajú veľmi úzkostlivo. S niektorými symptómami depresie ako prejedanie a obezita súvisí porucha metabolizmu tukov či zvýšená hladina cukru v krvi,“ hovorí doktorka Ganajová. Paradoxne, zraniteľnejšou skupinou býva silnejšie pohlavie.

Aj zo skúseností počas mojej praxe si dovolím povedať, že depresia si nevyberá. Trápi ľudí bez rozdielu veku a pohlavia. Hoci podľa štatistík sa častejšie vyskytuje u žien, muži si ju neraz omnoho ťažšie priznávajú a ostáva nepoznaná. Navštívia lekára s poruchami spánku či bolesťami hlavy, až negatívny nález vyšetrení našepká, že môže ísť o depresiu,“ uzatvára všeobecná lekárka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor