MENU
zdravy-zivot

Za bolesťami krížov sa môže skrývať kostrč. Čo pomôže?

Aj kostrč sa môže ohlásiť cez bolesť krížov.
Zdravý život

Za bolesťami krížov sa môže skrývať kostrč. Čo pomôže?

Za ťažkosťami sa môže skrývať zmena postavenia kostrče, ľahko v jej okolí vznikne svalové napätie. Čo robiť, keď si kostrč narazíte a čo, keď bolesť neprestáva?

Ťažkosti s kostrčou sa najčastejšie objavujú okolo štyridsiatky. Vtedy sa ohlásia následky sedavého zamestnania, nedostatku pohybu či ťažkosti po prekonaní úrazov. Skôr sa o kostrč zaujímajú len páry, ktoré riešia problémy s otehotnením. Po šesťdesiatke sa kostrč zase ozve pre ochabnuté svalstvo. Niekedy skutočne stačí len začať správne cvičiť a ťažkosti sa stratia. Zaujímavosťou je, že za pätnástimi percentami bolestí v oblasti krížov sa skrýva kostrč.

S nárazom si poradíte

Ak ste si pri páde trochu narazili kostrč, ťažkosti by sa mali do týždňa stratiť. Rozhodujúca je sila nárazu. Na zmiernenie bolesti tesne po úraze vám pomôže teplo. Vhodné sú teplé obklady alebo fén. Pomôže aj sedací kúpeľ. Ak sa v mieste objaví opuch, zvoľte najskôr mierne schladenie, prípadne harmančekový kúpeľ. Pri krvnom výrone miesto zase len schlaďte. Neskôr použite klasické protizápalové masti, ktoré pomôžu rýchlejšiemu rozkladu a vstrebaniu krvného výronu. Zložitejšie je to s odstránením ťažkostí, za ktorými sa skrývajú dlhšie blokády v tejto oblasti.

Ako ich riešiť?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia