Reklama

Kostrč sa najčastejšie hlási po štyridsiatke. Ako sa zbaviť bolesti?

Aj kostrč sa môže ohlásiť cez bolesť krížov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Za ťažkosťami sa môže skrývať zmena postavenia kostrče, ľahko v jej okolí vznikne svalové napätie. Čo robiť, keď si kostrč narazíte a čo, keď bolesť neprestáva?

Ťažkosti s kostrčou sa najčastejšie objavujú okolo štyridsiatky. Vtedy sa ohlásia následky sedavého zamestnania, nedostatku pohybu či ťažkosti po prekonaní úrazov. Skôr sa o kostrč zaujímajú len páry, ktoré riešia problémy s otehotnením. Po šesťdesiatke sa kostrč zase ozve pre ochabnuté svalstvo. Niekedy skutočne stačí len začať správne cvičiť a ťažkosti sa stratia. Zaujímavosťou je, že za pätnástimi percentami bolestí v oblasti krížov sa skrýva kostrč.

S nárazom si poradíte

Ak ste si pri páde trochu narazili kostrč, ťažkosti by sa mali do týždňa stratiť. Rozhodujúca je sila nárazu. Na zmiernenie bolesti tesne po úraze vám pomôže teplo. Vhodné sú teplé obklady alebo fén. Pomôže aj sedací kúpeľ. Ak sa v mieste objaví opuch, zvoľte najskôr mierne schladenie, prípadne harmančekový kúpeľ. Pri krvnom výrone miesto zase len schlaďte. Neskôr použite klasické protizápalové masti, ktoré pomôžu rýchlejšiemu rozkladu a vstrebaniu krvného výronu. Zložitejšie je to s odstránením ťažkostí, za ktorými sa skrývajú dlhšie blokády v tejto oblasti.

Ako ich riešiť?

Hlavne trpezlivo

Problémy s kostrčou patria pod ortopéda, algeziológa a fyzioterapeuta. Ten si posvieti nielen na celkové držanie tela, ale zameria sa najmä na oblasť panvy. Ak kostrč nie je na svojom mieste, vzniká v oblasti väčšie svalové napätie. Jednou z možností, ako situáciu vyriešiť, sú Mojžišovej cviky. Základnú zostavu tvorí desať cvikov, vďaka ktorým si uvoľníte, natiahnete a posilníte jednotlivé časti chrbtice. Nepočítajte s tým, že zlepšenie sa dostaví zo dňa na deň. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a na cvičenie si nájdite čas pravidelne. Špecializované cviky môžu vyriešiť aj bolestivý sex, neplodnosť či nepravidelnú menštruáciu.

S posilňovaním to nepreháňajte

Pomôže aj posilňovanie sedacích svalov. Spevní ich klasické sťahovanie, ktoré môžete robiť kdekoľvek, napríklad aj pri umývaní zubov. Stačí svalstvo napnúť na pätnásť sekúnd a potom ho opäť uvoľniť. Nemusíte sa však hneď upnúť na sedacie svalstvo a úmorne ho posilňovať každý deň. Prečo? Ani príliš pevné svalstvo kostrči nevonia, potrebuje určitý priestor. Ak posilňujte, zájdite na masáže, ktoré svalstvo uvoľnia.

Špeciálne masáže

Pri vážnejších ťažkostiach s kostrčou, napríklad keď je vytočená alebo ohnutá, sa na nápravu využívajú aj špeciálne masážne techniky. Tou najčastejšou je Dornova metóda. Vďaka nej vám dá odborník do správnej polohy nielen kostrč, ale i stavce či kĺby. Všetko sa deje aj vďaka vašej aktívnej pomoci a tlaku palcov terapeuta. Toto ošetrenie si však vyžaduje odborníka s veľkými skúsenosťami. Vždy sa zverte do rúk certifikovaného fyzioterapeuta alebo ortopéda. Ani Dornova metóda vám nepomôže ihneď, zlepšenie však v mnohých prípadoch pocítite už po prvej či po druhej návšteve.

Anketa

Narazili ste si už niekedy bolestivo kostrč?

Náročná na uvoľnenie

Najvážnejšie prípady, keď nezaberá pravidelné cvičenie ani masáže či terapie, sa upravujú pomocou nie práve najpríjemnejšej procedúry. V niektorých prípadoch je nutné vyšetrenie kostrče cez konečník. Odborník sa dostane k „chvostíku“ zvnútra a jemne ním pohýbe alebo ho premasíruje. Kostrč sa upraví a dostane na svoje miesto. Tento zákrok však nie je jednoduchý. Ak dokážete primerane uvoľniť zvierače a odborník pracuje s citom, ľahšie rozdýchate toto nepríjemné ošetrenie. Aby ste zákrok znášali lepšie, môžete predtým užiť analgetiká. Dobrá správa však je, že náprava netrvá dlho, stačí ju absolvovať raz a vyrieši dlhodobé ťažkosti a bolesti kostrče.

Zhoďte nadváhu

Pri bolestiach kostrče zohráva úlohu aj životospráva. Ak trpíte obezitou a vaše BMI je vyššie než tridsať, výrazne sa zvyšuje riziko chronickej bolesti kostrče. Množstvo tuku totiž tlačí na panvu, ktorá nie je v správnej polohe. Priveľká záťaž sa prejaví aj na kostrči. V tomto prípade musíte začať pracovať na úprave životného štýlu pod dohľadom odborníka. Až po zhodení nadbytočných kilogramov môžete začať riešiť svoju kostrč.

Autor článku

V časopise Zdravie pracuje od roku 2001, prevažne sa venuje témam zameraným na prvú pomoc, dermatológiu, fyzioterapiu a zdravú výživu. Pravidelne pripravuje tipy na cvičenie.