MENU
zdravy-zivot

S bolesťami hrdla pomôže med. Znásobte jeho účinky malou fintou

Najlepší med získate priamo od domáceho výrobcu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

S bolesťami hrdla pomôže med. Znásobte jeho účinky malou fintou

Niet pochýb o tom, že pravý, nefalšovaný med je účinným liekom pri rôznych ochoreniach od dýchacích ciest až po znižovanie krvného tlaku. Pri kašli je neodmysliteľnou súčasťou liečby. Vyskúšajte ale obohatiť jeho účinky.

Med má antibakteriálne účinky, pomáha pri problémoch s dýchacími cestami. V kombinácii s bylinkovými čajmi, citrónom dokáže skrátiť ochorenie z nachladnutia. Nemá vedľajšie účinky, obsahuje vitamíny A, vitamíny skupiny B aj C a minerálne látky ako vápnik, fosfor, draslík, horčík aj železo. Obsahuje acetylcholín, ktorý rozširovaním drobných ciev pomáha znižovať tlak.

Med by mal byť súčasťou liečby pri chrípke, angíne či zápale priedušiek. A tak, ako si môžete zaobstarať med lipový či agátový a medovicový, dokážete si doma obohatiť aj ten svoj a zamerať ho priamo na boj proti kašľu a bolesť hrdla. Pomôžu vám k tomu bylinky.

Liečivý med

Na výrobu obohateného medu môžete použiť tieto bylinky:

  • baza čierna
  • medovka lekárska a verbena citrónová (ich zmes)
  • nechtík lekársky
  • kurkuma a čierne korenie (len zopár)ň
  • bobule hlohu
  • koreň angeliky

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor