MENU
zdravy-zivot

Máte problematickú stolicu? TOTO sú najbežnejšie príčiny bolesti

Bolesť na toalete najčastejšie súvisí so zápchou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte problematickú stolicu? TOTO sú najbežnejšie príčiny bolesti

Bolestivé pohyby vznikajú v črevách alebo v konečníku a môžu sa objaviť len pri vylučovaní, pred alebo po ňom.

Trvanie a intenzita bolesti môžu byť veľmi odlišné. Určite sa oplatí vyhľadať odborníka, ale ešte predtým sa snažte vysledovať, čo presne vás bolí. Ak pociťujete bolesť v dolnej časti brucha, pravdepodobne ide o klasické kŕče, uvádza nemecký portál vital.de. Ťažkosti sa môžu viazať aj priamo na konečník. Kruhový sval je pokrytý tenkou citlivou pokožkou. Ľahko sa môžu na nej objaviť drobné ranky. Hemoroidy a zápaly sa prejavujú tupú, pulzujúcu alebo bodavú bolesť v konečníku.

Hemoroidy

Má ich každý a sú dôležitou súčasťou konečníka. Ide o cievne vankúšiky s vysokým prekrvením. Spolu so zvieracími svalmi zabezpečujú, že konečník zostane uzavretý. Ak sú však hemoroidy opuchnuté a zapálené, môže sa objaviť bolesť pri stolici alebo pri sedení, ale i krvácanie či svrbenie. Môžu sa objaviť vo vnútri konečník alebo pod tenkou kožou konečníka. K rizikovým faktorom hemoroidov patrí obezita, chronická hnačka, námaha pri stolici, tehotenstvo, silný pretrvávajúci kašeľ alebo nesprávna strava.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor