MENU
zdravy-zivot

Bolesť má rada pozornosť: Tabletky jesť nemusíte. Pomôže sex i sugescia

Hlava vás väčšmi potrápi, ak budete ignorovať pocit smädu.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolesť má rada pozornosť: Tabletky jesť nemusíte. Pomôže sex i sugescia

Nie je novinka, že ak cítite akúkoľvek vnútornú nepohodu, bolesti sa zhoršia.

Chrbát bolí viac, ak odkladáte močenie, ale aj keď sa slabšie oblečiete a je vám zima. Ak nemávate migrény, pri veľkej bolesti hlavy najlepšie pomôžu tekutiny, ticho a tma. Naopak, hluk a prudké svetlo stav zhoršujú.

Čítajte: Na bolesť útočte pohybom! Prekvapí vás, na čo všetko zaberie

„Ľudia s dlhotrvajúcimi bolesťami častejšie podliehajú depresiám, majú veľké výkyvy nálady, sú častejšie nahnevaní. Bolesť totiž zvyšuje hladinu stresu a stres zhoršuje bolesť. Ocitnú sa tak v začarovanom kruhu plnom bolesti. V takýchto prípadoch veľmi pomáha odviesť pozornosť. Pustite si dobrú hudbu, kvalitnú komédiu, stretnite sa s priateľmi. Skúste to, aj keď by ste sa najradšej stočili do klbka v posteli! Výskumy dokazujú, že aj pri bolesti zubov sa oplatí odviesť pozornosť, napríklad sexom. Úžasne zaberá, ak myseľ prinútite sústrediť sa na niečo iné, nie na bolesť. Dokonca som sa stretla s názorom, aby ste dlhé minúty, kým zaberie tabletka od bolesti, pretelefonovali s najlepším priateľom,“ radí psychoterapeutka PhDr. Alica Terková z Brna. Na druhej strane, doteraz malo každé odvedenie pozornosti iba krátkodobý charakter a po skončení filmu či sexu sa bolesť vrátila.

Vyskúšajte TIETO jednoduché cviky, zbavia vás bolesti hlavy

Ukrytá v podvedomí

Dlhodobejšie účinky ponúka hypnoterapia. „Vnímanie bolesti sa dá výrazne ovplyvniť vhodnou hypnotickou sugesciou. Dôležité je poznať, na aký typ najsilnejšie reagujete. A, pravdaže, ak zdroj bolesti nie je zjavný, treba sa pokúsiť ho vypátrať. Bolesť totiž môže upozorňovať na niečo v podvedomí,“ mieni hypnoterapeutka Mgr. Andrea Bellayová z Trnavy.

Podľa nej sa uvoľnením traumatickej spomienky často podarí odstrániť chronickú bolesť, ktorá z medicínskeho hľadiska nemá objektívnu príčinu. „Aj akútnu bolesť možno zmierniť silnou sugesciou, ale potom treba vyhľadať lekára. Pri chronickej bolesti pomáha kombinácia hypnózy a autohypnózy,“ radí odborníčka aj ľuďom, ktorých sužujú fantómové bolesti. „Veľmi málo ľudí chápe, že hlboké uvoľnenie je kľúčom k vnútornej zmene. Nejde o potláčanie bolesti, ale o pomoc telu vyrovnať sa s ňou,“ vysvetľuje Andrea Bellayová. „Tak ako každé učenie, aj autohypnózu treba pravidelne opakovať, kým sa dostavia prvé zmeny. Ale keď sa dostavia, sú trvalé,“ ubezpečuje.

Tabletky na zlomené srdce

Tak ako na fyzickú bolesť chvíľkovo zaberá sex, na tú psychickú, ktorá má aj fyzické prejavy, odporúča psychoterapeutka PhDr. Alica Terková analgetiká. „Ak ste po nečakanom rozchode, zomrel vám niekto blízky a vy cítite bolesť v hrudi, je vám na vracanie, nemôže nič jesť, bolí vás hlava, máte sucho v ústach a ťažko sa vám dýcha, môžete si dať lieky proti bolesti. Platí to vtedy, keď príznaky nastúpili spolu s nepriaznivou udalosťou a lekár potvrdil, že vám nič nie je. Na zlomené srdce nie sú špeciálne lieky. Sú to tie, ktoré si dáte, keď vás rozbolí hlava, zuby, chrbát alebo máte menštruačné ťažkosti. Postupujte podľa návodu a neprekračujte dávkovanie,“ radí doktorka Terková.

Bude vás zaujímať: Riešte vzťahy športom: Na každý problém sa nájde ten pravý!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor