Chrbát bolí viac, ak odkladáte močenie, ale aj keď sa slabšie oblečiete a je vám zima. Ak nemávate migrény, pri veľkej bolesti hlavy najlepšie pomôžu tekutiny, ticho a tma. Naopak, hluk a prudké svetlo stav zhoršujú.
Čítajte: Na bolesť útočte pohybom! Prekvapí vás, na čo všetko zaberie
„Ľudia s dlhotrvajúcimi bolesťami častejšie podliehajú depresiám, majú veľké výkyvy nálady, sú častejšie nahnevaní. Bolesť totiž zvyšuje hladinu stresu a stres zhoršuje bolesť. Ocitnú sa tak v začarovanom kruhu plnom bolesti. V takýchto prípadoch veľmi pomáha odviesť pozornosť. Pustite si dobrú hudbu, kvalitnú komédiu, stretnite sa s priateľmi. Skúste to, aj keď by ste sa najradšej stočili do klbka v posteli! Výskumy dokazujú, že aj pri bolesti zubov sa oplatí odviesť pozornosť, napríklad sexom. Úžasne zaberá, ak myseľ prinútite sústrediť sa na niečo iné, nie na bolesť. Dokonca som sa stretla s názorom, aby ste dlhé minúty, kým zaberie tabletka od bolesti, pretelefonovali s najlepším priateľom,“ radí psychoterapeutka PhDr. Alica Terková z Brna. Na druhej strane, doteraz malo každé odvedenie pozornosti iba krátkodobý charakter a po skončení filmu či sexu sa bolesť vrátila.
Vyskúšajte TIETO jednoduché cviky, zbavia vás bolesti hlavy
Ukrytá v podvedomí
Dlhodobejšie účinky ponúka hypnoterapia. „Vnímanie bolesti sa dá výrazne ovplyvniť vhodnou hypnotickou sugesciou. Dôležité je poznať, na aký typ najsilnejšie reagujete. A, pravdaže, ak zdroj bolesti nie je zjavný, treba sa pokúsiť ho vypátrať. Bolesť totiž môže upozorňovať na niečo v podvedomí,“ mieni hypnoterapeutka Mgr. Andrea Bellayová z Trnavy.
Podľa nej sa uvoľnením traumatickej spomienky často podarí odstrániť chronickú bolesť, ktorá z medicínskeho hľadiska nemá objektívnu príčinu. „Aj akútnu bolesť možno zmierniť silnou sugesciou, ale potom treba vyhľadať lekára. Pri chronickej bolesti pomáha kombinácia hypnózy a autohypnózy,“ radí odborníčka aj ľuďom, ktorých sužujú fantómové bolesti. „Veľmi málo ľudí chápe, že hlboké uvoľnenie je kľúčom k vnútornej zmene. Nejde o potláčanie bolesti, ale o pomoc telu vyrovnať sa s ňou,“ vysvetľuje Andrea Bellayová. „Tak ako každé učenie, aj autohypnózu treba pravidelne opakovať, kým sa dostavia prvé zmeny. Ale keď sa dostavia, sú trvalé,“ ubezpečuje.
Tabletky na zlomené srdce
Tak ako na fyzickú bolesť chvíľkovo zaberá sex, na tú psychickú, ktorá má aj fyzické prejavy, odporúča psychoterapeutka PhDr. Alica Terková analgetiká. „Ak ste po nečakanom rozchode, zomrel vám niekto blízky a vy cítite bolesť v hrudi, je vám na vracanie, nemôže nič jesť, bolí vás hlava, máte sucho v ústach a ťažko sa vám dýcha, môžete si dať lieky proti bolesti. Platí to vtedy, keď príznaky nastúpili spolu s nepriaznivou udalosťou a lekár potvrdil, že vám nič nie je. Na zlomené srdce nie sú špeciálne lieky. Sú to tie, ktoré si dáte, keď vás rozbolí hlava, zuby, chrbát alebo máte menštruačné ťažkosti. Postupujte podľa návodu a neprekračujte dávkovanie,“ radí doktorka Terková.
Bude vás zaujímať: Riešte vzťahy športom: Na každý problém sa nájde ten pravý!