Zápal priedušiek môže byť akútny a chronický. Kým akútny vzniká náhle a o pár dní je preč, za chronický sa považuje taký zápal, počas ktorého kašlete a vykašliavate hlieny nepretržite aspoň tri mesiace. Akútny zápal priedušiek sa objavuje ako komplikácia nachladnutia alebo chrípky, vyvolať ho však môže aj znečistené prostredie.
Ticho, teplo, tekutiny?
Ak zápal vyvolajú baktérie, budete potrebovať antibiotiká, vírusových pôvodcov ochorenia zastaví oddych v posteli, tekutiny, ale predovšetkým vlhký vzduch. Vo vykúrenej miestnosti so suchým vzduchom sa zápal priedušiek lieči dlhšie. Myslite na to! Najsilnejšie prejavy zápalu priedušiek totiž pri správnej liečbe ustúpia po troch dňoch! Suchý vzduch liečbu predĺži.
Slabá imunita vás nepodrží
Bronchitída sa najčastejšie objavuje s príchodom studeného počasia. Obzvlášť náchylní sú na ňu fajčiari, malé deti, starší ľudia, všetci, ktorí majú problémy s imunitou a sú náchylnejší na ochorenia dýchacích ciest.
Zápal priedušiek môže začať ako:
- chrípka, či kovid: únava, bolesť svalov a kĺbov, zvýšená teplota
- nádcha, bolesť hrdla, strata hlasu – sipot
Pripojí sa:
- suchý, dráždivý kašeľ
- bolesť za hrudnou kosťou
- kašeľ sa zmení na vlhký – vykašliavate zelený, žltý alebo hnedý hlien
Naparujte sa
Choré dýchacie cesty potrebujú zvlhčiť. To najhoršie, čo môžete urobiť je pustiť radiátor na maximum, aj keď vás drgľuje zimnica. Niekoľkokrát počas dňa vyvetrajte miestnosť, v ktorej ležíte. Zvlhčujte vzduch a vdychujte horúcu paru. Ak nemáte alergiu, na naparovanie použite rozmarín, borovicu, tymian, harmanček, mätu alebo škoricu. Všetky majú schopnosť zabíjať vírusy, sú dezinfekčné a protizápalové. Pomôže aj morská soľ alebo klasická kuchynská.
To, či dostanete antibiotiká obyčajne rozhodne vyšetrenie krvi, ale lekár vás môže poslať aj na röntgen hrudníka alebo nechá vyšetriť hlieny, ktoré vykašlete. V posteli však musíte ostať s antibiotikami alebo bez nich. Potrebujete dostatok tekutín, najmä teplý čaj a spánok.