MENU
zdravy-zivot

Bolesť na hrudi pri kašli: Takto si ju nevedomky zhoršujete!

Či zápal priedušiek vyvolali baktérie a potrebujete antibiotiká, zistí len lekár.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolesť na hrudi pri kašli: Takto si ju nevedomky zhoršujete!

Akútna bronchitída - teda zápal priedušiek, sa môže objaviť aj ako komplikácia pri chrípke či nádche. Prvým príznakom, že vaše ochorenie lezie po dýchacích cestách nižšie, je práve bolesť na hrudi.

Zápal priedušiek môže byť akútny a chronický. Kým akútny vzniká náhle a o pár dní je preč, za chronický sa považuje taký zápal, počas ktorého kašlete a vykašliavate hlieny nepretržite aspoň tri mesiace. Akútny zápal priedušiek sa objavuje ako komplikácia nachladnutia alebo chrípky, vyvolať ho však môže aj znečistené prostredie.

Ticho, teplo, tekutiny?

Ak zápal vyvolajú baktérie, budete potrebovať antibiotiká, vírusových pôvodcov ochorenia zastaví oddych v posteli, tekutiny, ale predovšetkým vlhký vzduch. Vo vykúrenej miestnosti so suchým vzduchom sa zápal priedušiek lieči dlhšie. Myslite na to! Najsilnejšie prejavy zápalu priedušiek totiž pri správnej liečbe ustúpia po troch dňoch! Suchý vzduch liečbu predĺži. 

Slabá imunita vás nepodrží

Bronchitída sa najčastejšie objavuje s príchodom studeného počasia. Obzvlášť náchylní sú na ňu fajčiari, malé deti, starší ľudia, všetci, ktorí majú problémy s imunitou a sú náchylnejší na ochorenia dýchacích ciest. 

Zápal priedušiek môže začať ako:

  • chrípka, či kovid: únava, bolesť svalov a kĺbov, zvýšená teplota
  • nádcha, bolesť hrdla, strata hlasu – sipot

Pripojí sa:

  • suchý, dráždivý kašeľ
  • bolesť za hrudnou kosťou
  • kašeľ sa zmení na vlhký – vykašliavate zelený, žltý alebo hnedý hlien

Naparujte sa

Choré dýchacie cesty potrebujú zvlhčiť. To najhoršie, čo môžete urobiť je pustiť radiátor na maximum, aj keď vás drgľuje zimnica. Niekoľkokrát počas dňa vyvetrajte miestnosť, v ktorej ležíte. Zvlhčujte vzduch a vdychujte horúcu paru. Ak nemáte alergiu, na naparovanie použite rozmarín, borovicu, tymian, harmanček, mätu alebo škoricu. Všetky majú schopnosť zabíjať vírusy, sú dezinfekčné a protizápalové. Pomôže aj morská soľ alebo klasická kuchynská. 

To, či dostanete antibiotiká obyčajne rozhodne vyšetrenie krvi, ale lekár vás môže poslať aj na röntgen hrudníka alebo nechá vyšetriť hlieny, ktoré vykašlete. V posteli však musíte ostať s antibiotikami alebo bez nich. Potrebujete dostatok tekutín, najmä teplý čaj a spánok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor