Herpetický vírus, ktorý ju spôsobuje, má v sebe 90 percent populácie. Hovorí sa jej aj študentská choroba, najčastejšie potrápi mladých od štrnásť do dvadsať rokov. Na prenos je nevyhnutný oveľa intímnejší kontakt ako je chrípkové kýchnutie v električke alebo v lietadle. Začína sa obvykle ako obyčajná angína, bolesťami hrdla, sťaženým prehĺtaním i dýchaním, mandle sa zduria a niekedy opuchne i nosová sliznica. Nástup ochorenia je však pomalší. „Antibiotiká nezaberajú, pretože mononukleózu nespôsobuje baktéria, ale vírus. Nie je dobré prechodiť ju, musí sa vyležať, aspoň dva týždne, “ hovorí MUDr. Pavel Malovič. Pripomína, že ak sa včas diagnostikuje a ak dodržíte liečebný režim, nebýva nebezpečná. „Stačí diéta a odpočinok v posteli. Diéta závisí d toho, či bola postihnutá pečeň, nepríjemné je, že vírus infekčnej mononukleózy sa môže vrátiť.“
Ukážu sa protilátky
Diagnózu mononukleózy pomôžu určiť krvné vyšetrenia a výter z krku. „Pri mononukleóze je nízke CRP, zvýšený počet bielych krviniek, niekedy hodnoty pečeňových testov a ukáže sa pozitivita protilátok proti vírusu,“ ozrejmuje infektologička MUDr. Mária Soľavová.
Čo prezradí mononukleózu
- únava,
- vysoká horúčka najmä večer,
- bolesti v krku,
- zväčšené lymfatické uzliny,
- môže sa aj zväčšiť pečeň, alebo slezina, opuchnúť viečka a na podnebí sa niekedy objavia červené bodky.
Ako sa lieči?
- lekár predpíše antipyretiká, vitamíny, lieky na podporu činnosti pečene a aspoň trojmesačné fyzické šetrenie organizmu,
- nejedávajte jedlá bohaté na tuky, vyprážané jedlá, oriešky, zemiakové lupienky, čokoládu, plnotučné syry, majonézu.