MENU
zdravy-zivot

Bolesť hrdla? Nemýľte si mononukleózu s angínou, toto ju prezradí

Mononukleóza a angína majú podobné príznaky.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolesť hrdla? Nemýľte si mononukleózu s angínou, toto ju prezradí

Prenáša sa bozkávaním, slinami, aj pitím z jednej fľaše alebo pohára. Pripomína angínu, antibiotiká nezaberú a dva týždne musíte poctivo ležať v posteli.

Herpetický vírus, ktorý ju spôsobuje, má v sebe 90 percent populácie. Hovorí sa jej aj študentská choroba, najčastejšie potrápi mladých od štrnásť do dvadsať rokov. Na prenos je nevyhnutný oveľa intímnejší kontakt ako je chrípkové kýchnutie v električke alebo v lietadle. Začína sa obvykle ako obyčajná angína, bolesťami hrdla, sťaženým prehĺtaním i dýchaním, mandle sa zduria a niekedy opuchne i nosová sliznica. Nástup ochorenia je však pomalší. „Antibiotiká nezaberajú, pretože mononukleózu nespôsobuje baktéria, ale vírus. Nie je dobré prechodiť ju, musí sa vyležať, aspoň dva týždne, “ hovorí MUDr. Pavel Malovič. Pripomína, že ak sa včas diagnostikuje a ak dodržíte liečebný režim, nebýva nebezpečná. „Stačí diéta a odpočinok v posteli. Diéta závisí d toho, či bola postihnutá pečeň, nepríjemné je, že vírus infekčnej mononukleózy sa môže vrátiť.“

Ukážu sa protilátky

Diagnózu mononukleózy pomôžu určiť krvné vyšetrenia a výter z krku. „Pri mononukleóze je nízke CRP, zvýšený počet bielych krviniek, niekedy hodnoty pečeňových testov a ukáže sa pozitivita protilátok proti vírusu,“ ozrejmuje infektologička MUDr. Mária Soľavová.

Čo prezradí mononukleózu

  • únava,
  • vysoká horúčka najmä večer,
  • bolesti v krku,
  • zväčšené lymfatické uzliny,
  • môže sa aj zväčšiť pečeň, alebo slezina, opuchnúť viečka a na podnebí sa niekedy objavia červené bodky.

Ako sa lieči?  

  • lekár predpíše antipyretiká, vitamíny, lieky na podporu činnosti pečene a aspoň trojmesačné fyzické šetrenie organizmu,
  • nejedávajte jedlá bohaté na tuky, vyprážané jedlá, oriešky, zemiakové lupienky, čokoládu, plnotučné syry, majonézu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor