„Pri opierkovom syndróme sa udriete o nesprávne nastavenú hlavovú opierku sedadla. Aj pri jej správnom nastavení však pri autonehode dochádza k poraneniu krčnej chrbtice z prudkého spomalenia. To sa nazýva syndróm šľahnutia bičom. Mechanizmus je takýto: Za prudkým zotrvačným pohybom hlavy nasleduje prudký pohyb opačným smerom – teda vpred a vzad, alebo naopak. Môžu sa pri tom pomliaždiť mäkké tkanivá, prasknúť alebo zlomiť stavce a poškodiť nervové korene a miecha," MUDr. Martin Kucharík, neurológ z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Poranenia hlavy a krčnej chrbtice sa objavujú až v polovici dopravných nehôd pri čelných zrážkach, ale aj pri nárazoch zozadu. Ťažkosti sa však často prejavia až s časovým odstupom.

Typické príznaky:

Ak máte problémy, o ktorých si myslíte, že súvisia hoci aj s dávnejšou autohaváriou, mali by ste čo najskôr navštíviť neurológa.

Viac: 

Nastavte si opierku

V prvom rade by mala byť naklonená čo najbližšie k hlave, aby vzdialenosť pri zotrvačnom pohybe bola čo najkratšia. Jej výšku vždy prispôsobte polohe hlavy.

Bolesť hlavy a krku po náraze nie sú malichernosť, varuje neurológ!Bolesť hlavy a krku po náraze nie sú malichernosť, varuje neurológ!