MENU
Zdravý život

Bolesť chrbtice? Kedy pomôže fyzioterapeut a kedy sa nožu nevyhnete

Ak máte bolesť chrbtice, je dôležité dodržiavať niektoré opatrenia, aby sa bolesť zmiernila a zároveň aby sa predišlo zhoršeniu stavu. Niekoľko tipov, ako riešiť bolesť chrbtice, by vám mohlo pomôcť.

  • Upravte svoju pozíciu:
    Ak bolesť chrbtice vznikla v dôsledku sedavej práce alebo dlhého pobytu v jednej pozícii, snažte sa často meniť polohu, postavte sa, ak je to možné. Ak sedíte, uistite sa, že sedadlo je dobre nastavené a podopiera vám chrbát správne.
  • Cvičenie a strečing:
    Upravte svoj cvičebný režim tak, aby obsahoval cviky na posilnenie chrbtice a zlepšenie flexibility. Pravidelné cvičenie a strečing môže pomôcť zmierniť bolesť chrbta.
  • Znížte svoju hmotnosť:
    Aj prebytočná hmotnosť môže byť príčinou bolesti chrbta. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, snažte sa schudnúť.
  • Dvíhajte bremená správne:
    Pri zdvíhaní ťažkých predmetov používajte správnu techniku. Ohýbajte kolená namiesto toho, aby ste sa skláňali v páse.
  • Držanie tela je základ:
    Upravte svoje držanie tela a dychové návyky, aby ste predišli nadmernému namáhaniu chrbtice.
  • Masáže a fyzioterapia:
    Ak trpíte bolesťou chrbtice, môžu vám pomôcť masáže alebo fyzioterapia. Pomôžu uvoľniť svaly a zlepšiť krvný obeh.
    Ak sa vaša bolesť chrbtice nezlepší po niekoľkých dňoch, mali by ste sa poradiť s lekárom. Niektoré bolesti chrbtice môžu byť spojené s vážnejšími ochoreniami a vyžadovať špecializovanú liečbu.
SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor