MENU
zdravy-zivot

Bolesť chrbtice? Kedy pomôže fyzioterapeut a kedy sa nožu nevyhnete

Ak bolesť neprechádza viac ako tri mesiace, musí vás vidieť lekár.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bolesť chrbtice? Kedy pomôže fyzioterapeut a kedy sa nožu nevyhnete

Bolesti chrbtice netreba zanedbávať. Kedy vznikajú a ako s nimi naložiť, prezradí fyzioterapeut.

Bolesť chrbtice netreba odkladať, pomôcť vyriešiť ich pomôže aj fyzioterapeut. „Po funkčnom vyšetrení vám vyskladá cviky na mieru na dané problematické partie a naučí vás ich precízne vykonávať. Najprv pod jeho dohľadom, neskôr doma,“ ozrejmil fyzioterapeut Martin Skladan.

Fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník, ktorého úlohou je pomôcť riešiť problémy s pohybovým aparátom. „Klienti, ktorých trápi pohybový aparát a využívajú služby fyzioterapeuta, majú tri najčastejšie problémy. Sú to poúrazové stavy, pooperačné stavy a problémy spojené s nesprávnym držaním tela či bolesťou chrbtice,“ vysvetlil Skladan.

Najčastejšie však podľa neho problémy vznikajú pri sedavom zamestnaní.„Sú spojené s nesprávnym držaním tela. Ide väčšinou o svalovú nerovnováhu v rôznych svalových skupinách. Táto funkčná porucha sa dá na základe cielenej fyzioterapie vyriešiť,“ uviedol.

Dnes máme k dispozícii mnoho rehabilitačných metód a zariadení, ktoré sľubujú úľavu od bolesti. Nie vždy je však zaručené, že špecifické postupy a cvičenia sú vhodné pre naše konkrétne problémy.Dnes máme k dispozícii mnoho rehabilitačných metód a zariadení, ktoré sľubujú úľavu od bolesti. Nie vždy je však zaručené, že špecifické postupy a cvičenia sú vhodné pre naše konkrétne problémy.
Dnes máme k dispozícii mnoho rehabilitačných metód a zariadení, ktoré sľubujú úľavu od bolesti. Nie vždy je však zaručené, že špecifické postupy a cvičenia sú vhodné pre naše konkrétne problémy.
Zdroj: Shutterstock

Z časového hľadiska záleží, v akom štádiu sa človek nachádza. „Či má len nesprávne držanie tela spôsobené svalovou nerovnováhou, alebo už trpí štrukturálnym problémom a má nález na magnetickej rezonancii spojený s vystreľujúcimi bolesťami. Samotná fyzioterapia je potom náročnejšia, dlhodobejšia a vyžaduje sa trpezlivosť a odhodlanie klienta,“ priblížil odborník.

V niektorých prípadoch však nepomôže ani cielená fyzioterapia a človek musí podstúpiť operáciu chrbtice. „Po nej má veľkú úlohu pooperačná cielená terapia,“ dodal.

Skladan pripomenul, že pri sedavom zamestnaní by mali ľudia dlhodobé sedenie kompenzovať pohybovou aktivitou. „Či už prechádzkou alebo bicyklovaním, no hlavne danú aktivitu vykonávajte na pravidelnej báze a s rozumom,“ radí.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor