Chronická pankreatitída je sústavný zápalový proces. Tkanivo pankreasu sa pri ňom nahrádza väzivom pripomínajúcim jazvy, ktorý neprodukuje tráviace enzýmy. Potrava sa nevstrebáva a prechádza do tenkého čreva. „Ide o chronické zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnej náhrade funkčného tkaniva pankreasu väzivovým. V popredí ťažkostí sú bolesti,“ opisuje gastroenterologička MUDr. Tatiana Novotná.
No zákernosť chronickej pankreatitídy je v tom, že spočiatku sa nijako výrazne neprejavuje. Zvyčajne sa ohlási až s prvým záchvatom akútneho zápalu pankreasu.Neskôr je bolesť hlavným príznakom. Chronickú pankreatitídu sprevádza takmer v 90 percentách prípadov.
Zmierňuje sa nalačno, zhoršuje ju alebo provokuje príjem alkoholu alebo stravy, a nie len s výraznejším obsahom tukov, ale aj objemnejšia porcia. Spozornite, ak sa vaša stolica stane lepkavou a zanecháva mastné stopy na toaletnej mise. „Prvé z enzýmov odchádzajú lipázy, ktoré trávia tuky. Okrem mastnoty sa v stolici môžu objaviť nestrávené zvyšky,“ varuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.
Príznaky chronického zápalu pankreasu
Príznaky sú vleklé, niektoré ustupujú a objavujú sa.
- bolesti pri pupku po jedle, môžu smerovať do chrbta
- hnačky
- chudnutie
- anémia
- ubúdanie svalstva
- lepkavá stolica
- pocit plnosti
- nafukovanie
- hnačky
Spúšťače:
- dlhodobé popíjanie alkoholu
- nezdravá strava
- hormonálna porucha
- dlhodobé užívanie liekov, najmä kyseliny p-aminosalycilovej
- vírusy a baktérie
- žlčové kamene