MENU
zdravy-zivot

Bolesť brucha na TOMTO mieste veští rakovinu. Sledujte 9 príznakov

Woman,Squeezing,Belly,With,Hands,Because,Of,Abdominal,Pain.,Lady
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bolesť brucha na TOMTO mieste veští rakovinu. Sledujte 9 príznakov

Odborní garanti

Iba zapálený pankreas bolí na tomto typickom mieste brucha. Ak ho dlho prehliadate, je podkladom pre vznik nádorového ochorenia.

Chronická pankreatitída je sústavný zápalový proces. Tkanivo pankreasu sa pri ňom nahrádza väzivom pripomínajúcim jazvy, ktorý neprodukuje tráviace enzýmy. Potrava sa nevstrebáva a prechádza do tenkého čreva. „Ide o chronické zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnej náhrade funkčného tkaniva pankreasu väzivovým. V popredí ťažkostí sú bolesti,“ opisuje gastroenterologička MUDr. Tatiana Novotná.

No zákernosť chronickej pankreatitídy je v tom, že spočiatku sa nijako výrazne neprejavuje. Zvyčajne sa ohlási až s prvým záchvatom akútneho zápalu pankreasu.Neskôr je bolesť hlavným príznakom. Chronickú pankreatitídu sprevádza takmer v 90 percentách prípadov.

Zmierňuje sa nalačno, zhoršuje ju alebo provokuje príjem alkoholu alebo stravy, a nie len s výraznejším obsahom tukov, ale aj objemnejšia porcia. Spozornite, ak sa vaša stolica stane lepkavou a zanecháva mastné stopy na toaletnej mise.Prvé z enzýmov odchádzajú lipázy, ktoré trávia tuky. Okrem mastnoty sa v stolici môžu objaviť nestrávené zvyšky,“ varuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.

Príznaky chronického zápalu pankreasu

Príznaky sú vleklé, niektoré ustupujú a objavujú sa.

 • bolesti pri pupku po jedle, môžu smerovať do chrbta
 • hnačky
 • chudnutie
 • anémia
 • ubúdanie svalstva
 • lepkavá stolica
 • pocit plnosti
 • nafukovanie
 • hnačky

Spúšťače:

 • dlhodobé popíjanie alkoholu
 • nezdravá strava
 • hormonálna porucha
 • dlhodobé užívanie liekov, najmä kyseliny p-aminosalycilovej
 • vírusy a baktérie
 • žlčové kamene

Čo pomôže?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor