MENU
zdravy-zivot

Bolesť brucha na TOMTO mieste veští rakovinu. Sledujte 9 príznakov

Woman,Squeezing,Belly,With,Hands,Because,Of,Abdominal,Pain.,Lady
Zdravý život

Bolesť brucha na TOMTO mieste veští rakovinu. Sledujte 9 príznakov

Odborní garanti

Iba zapálený pankreas bolí na tomto typickom mieste brucha. Ak ho dlho prehliadate, je podkladom pre vznik nádorového ochorenia.

Chronická pankreatitída je sústavný zápalový proces. Tkanivo pankreasu sa pri ňom nahrádza väzivom pripomínajúcim jazvy, ktorý neprodukuje tráviace enzýmy. Potrava sa nevstrebáva a prechádza do tenkého čreva. „Ide o chronické zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnej náhrade funkčného tkaniva pankreasu väzivovým. V popredí ťažkostí sú bolesti,“ opisuje gastroenterologička MUDr. Tatiana Novotná.

No zákernosť chronickej pankreatitídy je v tom, že spočiatku sa nijako výrazne neprejavuje. Zvyčajne sa ohlási až s prvým záchvatom akútneho zápalu pankreasu.Neskôr je bolesť hlavným príznakom. Chronickú pankreatitídu sprevádza takmer v 90 percentách prípadov.

Zmierňuje sa nalačno, zhoršuje ju alebo provokuje príjem alkoholu alebo stravy, a nie len s výraznejším obsahom tukov, ale aj objemnejšia porcia. Spozornite, ak sa vaša stolica stane lepkavou a zanecháva mastné stopy na toaletnej mise.Prvé z enzýmov odchádzajú lipázy, ktoré trávia tuky. Okrem mastnoty sa v stolici môžu objaviť nestrávené zvyšky,“ varuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.

Príznaky chronického zápalu pankreasu

Príznaky sú vleklé, niektoré ustupujú a objavujú sa.

 • bolesti pri pupku po jedle, môžu smerovať do chrbta
 • hnačky
 • chudnutie
 • anémia
 • ubúdanie svalstva
 • lepkavá stolica
 • pocit plnosti
 • nafukovanie
 • hnačky

Spúšťače:

 • dlhodobé popíjanie alkoholu
 • nezdravá strava
 • hormonálna porucha
 • dlhodobé užívanie liekov, najmä kyseliny p-aminosalycilovej
 • vírusy a baktérie
 • žlčové kamene

Čo pomôže?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor