MENU
zdravy-zivot

Bolesť brucha nepodceňujte. Na TOMTO mieste veští náhle ohrozenie života

Bolesť brucha nepodceňujte. Ak ide o akútny zápal pankreasu, ozve sa veľmi typicky.
Zdravý život

Bolesť brucha nepodceňujte. Na TOMTO mieste veští náhle ohrozenie života

Veľmi špecifická bolesť brucha prezradí, že váš život visí na vlásku. Bolí vás toto miesto?

Pankreas, alebo podžalúdková žľaza, je asi šestnásťcentimetrový orgán, ktorý leží za žalúdkom. Produkuje tráviace šťavy s enzýmami na rozkladanie tukov, cukrov a bielkovín. Bikarbonáty neutralizujú kyslý obsah prichádzajúci zo žalúdka, ktorý by tráviace enzýmy zničil. Okrem toho sa v pankrease nachádzajú Langerhansove ostrovčeky. Vylučujú hormón inzulín, ktorý udržiava v norme hladinu cukru v krvi.

Chorý bolí

Ak raz zápal pankreasu, pankreatitídu máte, už sa jej nezbavíte. Orgán sa vám už nikdy neopraví do pôvodného stavu a nikdy nebude fungovať ako zdravý. Akútny zápal pankreasu takmer vždy prejde do chronického, chronický zas akútnym môže skončiť. Zápal môže vzniknúť zo dňa na deň, zo stopercentného zdravia do stavu, keď sa budete zvíjať v obrovských bolestiach.Bolesti vzniknú náhle, sú výrazné, môžu sa šíriť pozdĺž ľavého rebrového oblúka až pod ľavú lopatku, ale aj za hrudnú kosť alebo do podbrušia. Niekedy sa zmiernia, keď si ľahnete na ľavý bok a pokrčíte nohy alebo si kľaknete na všetky štyri končatiny,“ prezrádza gastroenterológ Ján Zachar z nemocnice v Rimavskej Sobote, ako môžete odhaliť, že vás trápi práve pankreas.

Pobolieva vás brucho či chrbát? Aj to môžu byť príznaky rakoviny pankreasu.Pobolieva vás brucho či chrbát? Aj to môžu byť príznaky rakoviny pankreasu.
Pobolieva vás brucho či chrbát? Aj to môžu byť príznaky rakoviny pankreasu.
Zdroj: Shutterstock

 

Príznaky udrú hneď po jedle

 • bolesť pri pupku vystreľujúca do chrbta
 • napnuté brucho
 • plynatosť
 • nevoľnosť, vracanie
 • hnačka
 • mierna žltačka
 • horúčka
 • tachykardia

Spúšťače:

 • nárazovo veľké množstvo tukov v strave
 • alkohol
 • žlčový kameň
 • vírusy
 • baktérie
 • náraz do brucha
 • operácia v brušnej dutine
 • niektoré vyšetrovacie a terapeutické techniky, ako je ERCP, teda vyšetrenie žlčových a pankreatických vývodných ciest, alebo enteroskopia – endoskopické vyšetrenie tenkého čreva

Čo pomôže?

Na mieste je okamžitá pomoc lekára. Potrebujete hospitalizáciu, infúziu a prísnu hladovku. Každému s akútnou pankreatitídou sa odporúča pobyt v nemocnici. „Prvé hodiny a prvé dni totiž vedia prekvapiť závažnosťou, teda výrazným zhoršením priebehu ochorenia,“ vysvetľuje doktor Zachar. Aj v čase nových diagnostických a liečebných metód sa na akútny zápal podžalúdkovej žľazy stále zomiera. Najťažšie stavy vedú k odumretiu pankreasu. Pacienti s menej závažným priebehom sa môžu vyliečiť, nemocnicu väčšinou opúšťajú s poškodeným pankreasom a chronickou diagnózou. Akútna pankreatitída však nemusí pankreas zničiť. Môžete mať jednu príhodu v živote a ostať bez následkov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor