Pohojdávate sa zo špičiek na päty a myslíte si, že dávate lýtkam ten najlepší strečing? Je to omyl. Rovnako ako názor, že kŕče odstráni len poriadna dávka magnézia. Odborníčka vám poradí, na čo si treba pri ťažkostiach posvietiť.
Strácate stabilitu
Za boľavými lýtkami v zadnej časti sa najčastejšie skrýva zlá obuv. „Najmä mäkká päta či celá podrážka. Pri kráčaní máte pocit, akoby ste sa zabárali do zadnej časti topánky, automaticky strácate stabilitu. Telo sa snaží pohyb vyrovnať a lýtkové svaly sú ustavične preťažované,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS.. Po mäkkých topánkach najčastejšie siahnu ľudia, ktorí veľa chodia. Vyskúšate si ich v predajni, chodidlo sa vnorí do bavlnky a vy si príjemný pocit pochvaľujete. „Platí to však len v obchode a nie z dlhodobého hľadiska. Topánka nedrží tvar, chodidlo automaticky hľadá cesty, ako sa stabilizovať a svaly v lýtkach sa preťažujú.“ Odhaliť problém môžete aj sami. Objavila sa bolesť? Spomeňte si, či ste si pred mesiacom, dvomi nekúpili nové topánky. Práve otázka, čo ste zmenili v poslednom období vo svojich návykoch, vás čaká aj u odborníkov. Ak topánky nevymeníte, problém sa môže zmeniť na chronický a začnú sa objavovať kŕče. Dopujete sa dávkami horčíka, ale problémy zostávajú. Aj to je znak, že ťažkosti sú skryté v obuvi.
Zachráni vás masáž
Za ťažkosťami sa však môže skrývať aj pevnejšia podrážka, ktorá nedokáže tlmiť tvrdý terén na behanie. Za bolesťami lýtok sa vtedy skrývajú otrasy. V týchto prípadoch je pomoc veľmi jednoduchá, stačí zmeniť topánky alebo bežecký terén. Veľakrát je problém vyriešený bez toho, aby ste museli navštíviť odborníka. Boľavým lýtkam môže pomôcť aj masáž. „Platí to i v prípade, ak si v nich nahmatáte hrčky, za ktorými sa skrývajú spazmy. Tie prezradí tupá, ťahavá bolesť. Vnímate ju aj v pokoji. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite sa zmení na ostrú bolesť,“ približuje Denisa Mertl. Pomôže vám fyzioterapeut alebo masér, ktorí spazmy uvoľnia. Lýtka sa prekrvia a bolesť sa postupne vytratí. Ak sa začnú lýtkové svaly ozývať na druhý deň po tréningu, väčšinou sa za ťažkosťami skrýva preťaženie.
Padá vám chodidlo?
Lýtka vás môžu potrápiť aj pri zlom postavení chodidiel. Málokto stojí na chodidlách pekne priamo. Chodidlá často padajú dovnútra alebo sa ťahajú smerom von. „Mnoho ľudí má postavenie chodidla smerom von. Ak športujete, pravidelne preťažujete najmä vonkajšiu stranu lýtka. Bolesť sa potom ťahá dozadu. Ťažkosti sa ešte zvýraznia, aj keď si kúpite pronačné tenisky, ktoré majú vyvýšenú vnútornú časť v oblasti päty. Teniska chodidlo vytlačí ešte viac von. Bolesti vtedy majú doslova raketový štart,“ upozorňuje odborníčka. Problémy sa zjemnia, ak siahnete po teniske, ktorá je neutrálna. Má rovnakú výšku päty z vnútornej i vonkajšej strany. Veľa môže pomôcť aj cielený strečing. „Čím viac je lýtkové svalstvo uvoľnené, tým menej výrazné je postavenie chodidla na vonkajšej hrane. Ak vás ani zmena tenisiek a pravidelný strečing nezbavia ťažkostí, možno korigovať postavenie chodidla ortopedickou vložkou. Vďaka nej vznikne klopenie dovnútra,“ vymenováva možnosti Denisa Mertl.
Neriešte bolesť tabletkami
Ťažkosti vám však môže spôsobiť aj opačný problém, teda prirodzené vpadnutie chodidla dovnútra. Bolesť sa neobjaví hneď, ale až vtedy, keď začnete postavenie chodidla kompenzovať. Telo sa začne hlásiť a brániť v súvislosti s kolenami alebo so zlým postav krížov. „Nasilu sa začne ťahať von, takže bolesť sa objaví na vonkajšej strane lýtok. Kompenzačné bolesti bývajú výraznejšie. Je to preto, lebo telo sa snaží dostať do správnej pozície, tlačí celou svojou váhou,“ hovorí podiatrička Denisa Mertl. Ak sa problémy naťahujú a bolesť lýtok pretrváva, navštívte odborníka, ktorý vám skontroluje postavenie chodidla. Poradiť vám môže aj s výberom topánok. Určite bolesť neignorujte alebo neriešte analgetikami. Otupíte bolesť, ale ťažkosti sa zhoršia. „Výsledkom môžu byť aj chronické natrhnutia dvojhlavého lýtkového svalu. Ak sa konštantne preťažujú, svalové vlákna sa natrhnú a vznikajú jazvy,“ varuje pred ignorovaním signálov odborníčka.
Dlhšia noha
Začalo vás bolieť len jedno lýtko a zľakli ste sa, že je to trombóza? Vtedy sa však bolesť ohlási, len keď začnete kráčať. Ťažkosti sa prejavia už po štyridsiatich metroch chôdze. Zastavíte sa, oddýchnete si a bolesť sa zjemní. Ak je bolesť len v jednom lýtku ustavičná a skôr ide o tlak, za ťažkosťami sa skrýva rozličná dĺžka nôh. Bolesť sa objavuje na tej, ktorá je dlhšia. „Keď kratšiu nohu podložíme, ťažkosti sa začnú strácať, lýtko uvoľňovať,“ vysvetľuje podiatrička. „Dlhšia noha je citlivejšia, lebo na seba berie oveľa viac tlaku.“ Ak ste sa rozhodli bojovať proti bolestiam v lýtkach pohojdávaním zo špičiek na päty a naopak, nie je to podľa odborníčky najlepší nápad. Pohyb vám rozpumpuje krv pri kŕčových žilách, nejde však o strečing. Žiadne zlepšenie nepocítite.