MENU
zdravy-zivot

Bolia vás lýtka zo zadnej strany? Magnézium vás nezachráni

Za bolesťou lýtok sa nemusí skrývať len nedostatok horčíka

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolia vás lýtka zo zadnej strany? Magnézium vás nezachráni

Pobolievajú vás lýtka? Nemusíte sa hneď obávať kŕčových žíl alebo zrazenín. Niekedy sa za ťažkosťami skrývajú oveľa prozaickejšie dôvody.

Pohojdávate sa zo špičiek na päty a myslíte si, že dávate lýtkam ten najlepší strečing? Je to omyl. Rovnako ako názor, že kŕče odstráni len poriadna dávka magnézia. Odborníčka vám poradí, na čo si treba pri ťažkostiach posvietiť. 

Strácate stabilitu

Za boľavými lýtkami v zadnej časti sa najčastejšie skrýva zlá obuv. „Najmä mäkká päta či celá podrážka. Pri kráčaní máte pocit, akoby ste sa zabárali do zadnej časti topánky, automaticky strácate stabilitu. Telo sa snaží pohyb vyrovnať a lýtkové svaly sú ustavične preťažované,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS.. Po mäkkých topánkach najčastejšie siahnu ľudia, ktorí veľa chodia. Vyskúšate si ich v predajni, chodidlo sa vnorí do bavlnky a vy si príjemný pocit pochvaľujete. „Platí to však len v obchode a nie z dlhodobého hľadiska. Topánka nedrží tvar, chodidlo automaticky hľadá cesty, ako sa stabilizovať a svaly v lýtkach sa preťažujú.“ Odhaliť problém môžete aj sami. Objavila sa bolesť? Spomeňte si, či ste si pred mesiacom, dvomi nekúpili nové topánky. Práve otázka, čo ste zmenili v poslednom období vo svojich návykoch, vás čaká aj u odborníkov. Ak topánky nevymeníte, problém sa môže zmeniť na chronický a začnú sa objavovať kŕče. Dopujete sa dávkami horčíka, ale problémy zostávajú. Aj to je znak, že ťažkosti sú skryté v obuvi.

Zachráni vás masáž

Za ťažkosťami sa však môže skrývať aj pevnejšia podrážka, ktorá nedokáže tlmiť tvrdý terén na behanie. Za bolesťami lýtok sa vtedy skrývajú otrasy. V týchto prípadoch je pomoc veľmi jednoduchá, stačí zmeniť topánky alebo bežecký terén. Veľakrát je problém vyriešený bez toho, aby ste museli navštíviť odborníka. Boľavým lýtkam môže pomôcť aj masáž. „Platí to i v prípade, ak si v nich nahmatáte hrčky, za ktorými sa skrývajú spazmy. Tie prezradí tupá, ťahavá bolesť. Vnímate ju aj v pokoji. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite sa zmení na ostrú bolesť,“ približuje Denisa Mertl. Pomôže vám fyzioterapeut alebo masér, ktorí spazmy uvoľnia. Lýtka sa prekrvia a bolesť sa postupne vytratí. Ak sa začnú lýtkové svaly ozývať na druhý deň po tréningu, väčšinou sa za ťažkosťami skrýva preťaženie.

Padá vám chodidlo?

Lýtka vás môžu potrápiť aj pri zlom postavení chodidiel. Málokto stojí na chodidlách pekne priamo. Chodidlá často padajú dovnútra alebo sa ťahajú smerom von. „Mnoho ľudí má postavenie chodidla smerom von. Ak športujete, pravidelne preťažujete najmä vonkajšiu stranu lýtka. Bolesť sa potom ťahá dozadu. Ťažkosti sa ešte zvýraznia, aj keď si kúpite pronačné tenisky, ktoré majú vyvýšenú vnútornú časť v oblasti päty. Teniska chodidlo vytlačí ešte viac von. Bolesti vtedy majú doslova raketový štart,“ upozorňuje odborníčka. Problémy sa zjemnia, ak siahnete po teniske, ktorá je neutrálna. Má rovnakú výšku päty z vnútornej i vonkajšej strany. Veľa môže pomôcť aj cielený strečing. „Čím viac je lýtkové svalstvo uvoľnené, tým menej výrazné je postavenie chodidla na vonkajšej hrane. Ak vás ani zmena tenisiek a pravidelný strečing nezbavia ťažkostí, možno korigovať postavenie chodidla ortopedickou vložkou. Vďaka nej vznikne klopenie dovnútra,“ vymenováva možnosti Denisa Mertl.

Neriešte bolesť tabletkami

Ťažkosti vám však môže spôsobiť aj opačný problém, teda prirodzené vpadnutie chodidla dovnútra. Bolesť sa neobjaví hneď, ale až vtedy, keď začnete postavenie chodidla kompenzovať. Telo sa začne hlásiť a brániť v súvislosti s kolenami alebo so zlým postav krížov. „Nasilu sa začne ťahať von, takže bolesť sa objaví na vonkajšej strane lýtok. Kompenzačné bolesti bývajú výraznejšie. Je to preto, lebo telo sa snaží dostať do správnej pozície, tlačí celou svojou váhou,“ hovorí podiatrička Denisa Mertl. Ak sa problémy naťahujú a bolesť lýtok pretrváva, navštívte odborníka, ktorý vám skontroluje postavenie chodidla. Poradiť vám môže aj s výberom topánok. Určite bolesť neignorujte alebo neriešte analgetikami. Otupíte bolesť, ale ťažkosti sa zhoršia. „Výsledkom môžu byť aj chronické natrhnutia dvojhlavého lýtkového svalu. Ak sa konštantne preťažujú, svalové vlákna sa natrhnú a vznikajú jazvy,“ varuje pred ignorovaním signálov odborníčka.

Dlhšia noha

Začalo vás bolieť len jedno lýtko a zľakli ste sa, že je to trombóza? Vtedy sa však bolesť ohlási, len keď začnete kráčať. Ťažkosti sa prejavia už po štyridsiatich metroch chôdze. Zastavíte sa, oddýchnete si a bolesť sa zjemní. Ak je bolesť len v jednom lýtku ustavičná a skôr ide o tlak, za ťažkosťami sa skrýva rozličná dĺžka nôh. Bolesť sa objavuje na tej, ktorá je dlhšia. „Keď kratšiu nohu podložíme, ťažkosti sa začnú strácať, lýtko uvoľňovať,“ vysvetľuje podiatrička. „Dlhšia noha je citlivejšia, lebo na seba berie oveľa viac tlaku.“ Ak ste sa rozhodli bojovať proti bolestiam v lýtkach pohojdávaním zo špičiek na päty a naopak, nie je to podľa odborníčky najlepší nápad. Pohyb vám rozpumpuje krv pri kŕčových žilách, nejde však o strečing. Žiadne zlepšenie nepocítite.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor