MENU
zdravy-zivot

7 najväčších mýtov o cukrovke. Na štvorku si však dajte pozor!

Senior,Serious,Doctor,Advises,Against,Fatty,Food,Pointing,At,Slice

Súvisiace témy

Zdravý život

7 najväčších mýtov o cukrovke. Na štvorku si však dajte pozor!

Pamätáte si ešte na slová svojich rodičov? Nejedz toľko cukru, budeš mať cukrovku. O tejto chorobe koluje veľa mýtov, tak zistite, čo je v skutočnosti pravda.

Aby ste nemali zbytočné obavy a mali konečne jasno, odborníci z Web MD zhrnuli najčastejšie mýty o cukrovke a vysvetľujú fakty. Čo cukrovku spôsobuje, či sú sacharidy pre diabetikov zlé, či je naozaj potrebná prísna diabetická diéta, sa dočítate v nasledujúcich  riadkoch ►►►

1. Veľa cukru spôsobuje cukrovku

Je to mýtus.

Fakt: Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré sa spája so zvýšenou hladinou glukózy v krvi, čiže hyperglykémiou. Tú spôsobuje porucha vylučovania inzulínu a v tele nie je dostatočne účinný. Vytvára sa inzulínová rezistencia, čiže necitlivosť na účinok inzulínu a následkom toho dochádza k poruche látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín.

To, či dostanete cukrovku, nezávisí od množstva cukru, ktorý skonzumujete. Do istej miery má na jej rozvoj vplyv genetika, ale hlavne nezdravý spôsob života. Ten zahŕňa konzumáciu stravy bohatej na tuky, alkohol, fajčenie, nedostatok pohybu a stres. Väčšiu predispozíciu na rozvoj ochorenia majú ľudia s nadváhou.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor