MENU
zdravy-zivot

Bojíte sa gastroskopie? Môžete ju aj prespať

Ak chcete absolvovať kapsulovú endoskopiu, zavolajte najprv do svojej poisťovne. Niektoré ju nepreplácajú vôbec, iné iba istej skupine pacientov
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Bojíte sa gastroskopie? Môžete ju aj prespať

Neviete večer zaspať od nervozity, pretože vás čaká gastroskopia? Nemusíte sa báť, spôsobov, ako ju spríjemniť, pribúda. Hadičku si dokonca môžete úplne vymazať z pamäte.

Historiek o tom, aká je gastroskopia a kolonoskopia hrôza, počul už docent MUDr. Ladislav Kužela, CSc., veľa. „ Strach má obrovské oči. Je pravda, že vyšetrujeme otvory, ktoré za normálnych okolností nie sú určené na to, aby nimi prechádzali hadičky, ale zdravie je prvoradé. Ak si to usporiadate v hlave, vyšetrenia zvládnete. Máme oveľa tenšie, mäkkšie a ohybnejšie prístroje ako kedysi a je viac možností, ako vyšetrenie uľahčiť. Mnohí to zvládajú v pohode aj opakovane,“ dodáva gastroenterológ.

HADIČKA HORE

Gastroskopiou sa vyšetruje sliznica horného tráviaceho traktu, teda pažerák, žalúdok a dvanástnik. „Hadička má kanál, cez ktorý vložíme pomocné prístroje a nimi odoberáme vzorky alebo vyvýšeniny. Zjednodušene povedané, tento prístroj nielen vidí, ale aj „robí.“ Má výhodu priameho obrazu, čo napríklad chýba röntgenu,“ hovorí skúsený odborník. Na vyšetrenie musíte prísť nalačno a nesmiete ani nič piť.

„Stačí, ak nejete šesť hodín predtým,“ upresňuje docent Ladislav Kužela. Tekutina je neprípustná preto, lebo istý čas trvá, kým odíde zo žalúdka a ak by sa pri vyšetrení podráždil horný prechod, mohla by vbehnúť do úst i do dýchacích ciest.

Pred vyšetrením dostanete do hrdla sprej alebo tabletky na znecitlivenie ústnej dutiny, niektorí lekári dávajú znecitlivejúci gél i na samotný gastrofibroskop. Vyšetrenie trvá tri až päť minút, predĺži sa v prípade, že sa odoberajú vzorky tkaniva.

„Vo svete je bežný komfort, že pacient dostane pred gastroskopiou do žily sedáciu, kanylu s látkou, ktorá ovplyvní jeho vedomie, takže je prispatý. U nás to poisťovne pokladajú za nadštandard a treba si priplatiť. Pacient potom na zákrok reaguje vlažne a po ňom si ho vôbec nepamätá,“ prízvukuje docent Ladislav Kužela.

HADIČKA DOLE

Dolné časti tráviaceho traktu, konečník a hrubé črevo, sa vyšetrujú kolonoskopiou, hadicou zavedenou cez konečník.

„Môžeme ňou prejsť aj cez chlopňu, ktorá oddeľuje hrubé črevo od tenkého a dostať sa do poslednej časti tenkého čreva. Je to potrebné keď potrebujeme vidieť a odobrať vzorky z tejto časti,“ hovorí gastroenterológ. Aj pri kolonoskopii môže lekár vziať vzorky a plusom je, že môže hneď odstrániť polypy.

„ Sú to slizničné vyvýšenia a rakovina hrubého čreva vzniká práve z nich, je to predštádium zhubného ochorenia. Vďaka kolonoskopii môžeme zabrániť jeho prepuknutiu,“ zdôrazňuje docent Ladislav Kužela.

PLYN SA VRÁTIL

Príprava na kolonoskopiu je náročnejšia. „V čreve nesmie byť stolica, deň pred vyšetrením sa prečistíte preparátmi. Ideálne je upraviť si i stravu, jej zloženie hrá úlohu v tom, ako sa vyčistíte. Pred vyšetrením je vhodné jesť kašovitú stravu, piť veľa tekutín, nejesť hrozno ani iné bobuľovité, kôstkovité ovocie, celozrnné pečivo,“ radí doktor Kužela. Kolonoskopické vyšetrenie trvá dlhšie ako gastroskopia, najmä ľavá časť hrubého čreva je naskladaná a chvíľu trvá, kým ju hadička prejde celú.

„Netrvá viac ako dvadsať minút, ak sa robia hneď aj zákroky, najviac štyridsať. Závisí to i od anatómie, každý má črevo uložené inak a od toho, či už pacient absolvoval operácie brucha. Po nich môže mať zrasty, ktoré uložia hrubé črevo inak,“ ozrejmuje doktor Kužela. Vyšetrenie pomáha lepšie zvládnuť utlmujúca injekcia.

„Druhá možnosť je inhalačné anestetikum. Mnohí si možno pamätajú rajský plyn zo starých filmov. Nedostanete nič do žily, ale vdychujete ústami preparáty, ktoré vás utlmia a necítite ani bolesť. Plyn sa vydychuje pomerne rýchlo a po vyšetrení fungujete bez väčších komplikácií. Inhalačné anestetikum je nadštandard. Treťou možnosťou je urobiť kolonoskopiu v celkovej anestézii,“ dopĺňa výpočet docent Ladislav Kužela

BALÓNIKY AKO DAŽĎOVKA

Tenké črevo sa vyšetruje enteroskopom. ,,Kolonoskopickou ani gastroskopickou hadičkou doňho nedosiahneme, má päť až sedem metrov a enteroskopy sú dostatočne dlhé. Enteroskopia umožňuje aj zobrať vzorky z čreva. „Tenké črevo má dve časti, keď je potrebné dostať sa do bližšej, urobí sa vyšetrenie cez ústa. Druhá časť, vzdialenejšia, je napojená na hrubé črevo a enteroskopia sa robí cez konečník. Je časovo náročná, trvá aj niekoľko hodín a nie je možné robiť ju bez prispania pacienta.Väčšinou sa robí v sedácii, v celkovej anestézii iba výnimočne.“ Novšou metódou je dvojbalónková endoskopia.

„ Na enteroskope sú pripevnené dva balóniky, ktoré sa pomaly pohybujú, nafukujú a sfukujú a enteroskop sa dostane pomerne hlboko,“ vraví docent Ladislav Kužela.

KOMFORTNÁ KAPSULA

Populárna vyšetrovacia metóda je kapsulová endoskopia. „Vyšetrujeme ňou pažerák, tenké i hrubé črevo. Nemusíte prehltnúť hadičku, ale kameru, ktorá má najviac dva centimetre a vyjde prirodzenou cestou von. Nemôžeme však odoberať vzorky. Kamera dôkladne prejde tráviaci trakt, ale ak vidíme niečo, čo tam nemá byť, musíme urobiť klasickú endoskopiu. Na druhej strane, veľké percento pacientov, ak kamera nič nezistí, na ňu nemusí ísť.“ Ak chcete absolvovať kapsulovú endoskopiu, zavolajte najprv do svojej poisťovne. Niektoré ju nepreplácajú vôbec, iné iba istej skupine pacientov.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor