MENU
zdravy-zivot

Biele pupáčiky mílie, prečo sa tvoria a ako sa ich zbavíte?

Mílie nie sú estetické, ale sú neškodné.

Súvisiace témy

Zdravý život

Biele pupáčiky mílie, prečo sa tvoria a ako sa ich zbavíte?

Mílie, biele hrbolčeky či pupáčiky, nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a spontánne miznú. Z estetického hľadiska však môžu najmä na tvári pôsobiť rušivo. Odkiaľ sa berú a ako sa ich zbaviť?

Všimli ste si na tvári, prípadne chrbte malé biele pupienky? Môžu to byť mílie. Tieto malé výrastky postihujú deti aj dospelých. Nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú skôr nevzhľadné. Ide vlastne o mikrocysty s priemerom 1 až 2 mm, ktoré sú zložené z vlákien keratínu navrstvených na seba a zachytených pod vonkajšou vrstvou kože. Nie sú to teda vyrážky, ale zhluky mazových buniek a bunkových zvyškov.

Mílie rozoznáte podľa belavého alebo žltkastého vzhľadu. Najčastejšie sa vyskytujú izolovane - na tvári, krku alebo rukách. Ale možno ich nájsť aj v skupinách po desiatkach alebo dokonca stovkách, najmä na ušiach, lícach alebo očných viečkach. A môžu sa objaviť u každého, od bábätka po dôchodcu, od citlivej cez suchú až po mastnú pleť. 

Získané aj vrodené mílie

Objavujú sa v priebehu času, buď jednotlivé hrbolčeky, alebo celé skupiny. V ojedinelých prípadoch môžu byť symptómy aj zriedkavých a komplexných syndrómov ako anhydrotická ektodermálna dysplázia, Bazex-Dupré-Christolov syndróm, Stüwe-Wiedemannov syndróm a podobne.

Vrodené mílie sú na pokožke už pri narodení, najčastejšie izolované a spontánne vymiznú do niekoľkých mesiacov.

Mikrocysty  sa často objavujú tam, kde je pokožka podráždená alebo príliš bohato vyživovaná. Postihujú najmä seboroické oblasti tváre - okolo očí alebo úst, na lícach, nose, čele... Môžu však postihnúť aj uši, chrbát , hrudník alebo ruky.

Príčiny vzniku, prečo máte mílie?

Hlavnou príčinou je upchatie vlasových folikulov, ktoré bráni správnemu odvodu potu alebo mazu z pórov. Môžu  byť aj dôsledkom hojacej sa rany.

Aj neprimeraná starostlivosť o pleť môže byť za vzniko bielej krupičky na pleti - používanie príliš hutných krémov, nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu alebo nadmerné používanie abrazívnych prostriedkov, peelingov, laserových ošetrení atď. U dospelých sú ženy viac postihnuté ako muži, možno kvôli nadbytočnej hygiene, ktorá vedie k podráždeniu pokožky. 

Niektoré dermatologické ochorenia, ako je epidermolysis bullosa (genetické ochorenie, ktoré podporuje zlé  hojenie kože ) alebo niektoré kožné ošetrenia, ako sú retinoidy (ktoré spôsobujú atrofiu kože), môžu tiež spôsobiť ich výskyt.

Nakoniec, v niektorých prípadoch zostáva príčina idiopatická: nepoznáme jej pôvod a mílie sa objavujú spontánne. 

Ako sa zbaviť mílií?

Aj keď môžu mílie vyzerať nevzhľadne, naozaj nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú úplne neškodné. Najlepšie je počkať, kým odídu samé. Ak však nemáte trpezlivosť čakať, môžete ich buď skryť make-upom, alebo sa obrátiť na dermatológa, aby vás ich zbavil.

Dajú sa odstrániť mechanicky, pomocou veľmi tenkej ihly. Zákrok je rýchly, takmer bezbolestný a nezanecháva jazvy. Ďalšia technika pozostáva z prepichnutia a rozpustenia milie elektricky vyhrievanou ihlou, elektrokoagulácia.

Sami sa však do odstraňovania mílií nepúšťajte. Nevytláčajte ich ani svojpomocne neprepichujte! Pravdepodobne nič nedosiahnete a navyše riskujete, že sa zraníte a spôsobíte si infekciu. Najlepším riešením je poradiť sa s dermatológom, kozmetičkou, alebo ich nechať na spontánne zmiznutie časom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor