Všimli ste si na tvári, prípadne chrbte malé biele pupienky? Môžu to byť mílie. Tieto malé výrastky postihujú deti aj dospelých. Nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú skôr nevzhľadné. Ide vlastne o mikrocysty s priemerom 1 až 2 mm, ktoré sú zložené z vlákien keratínu navrstvených na seba a zachytených pod vonkajšou vrstvou kože. Nie sú to teda vyrážky, ale zhluky mazových buniek a bunkových zvyškov.
Mílie rozoznáte podľa belavého alebo žltkastého vzhľadu. Najčastejšie sa vyskytujú izolovane - na tvári, krku alebo rukách. Ale možno ich nájsť aj v skupinách po desiatkach alebo dokonca stovkách, najmä na ušiach, lícach alebo očných viečkach. A môžu sa objaviť u každého, od bábätka po dôchodcu, od citlivej cez suchú až po mastnú pleť.
Získané aj vrodené mílie
Objavujú sa v priebehu času, buď jednotlivé hrbolčeky, alebo celé skupiny. V ojedinelých prípadoch môžu byť symptómy aj zriedkavých a komplexných syndrómov ako anhydrotická ektodermálna dysplázia, Bazex-Dupré-Christolov syndróm, Stüwe-Wiedemannov syndróm a podobne.
Vrodené mílie sú na pokožke už pri narodení, najčastejšie izolované a spontánne vymiznú do niekoľkých mesiacov.
Mikrocysty sa často objavujú tam, kde je pokožka podráždená alebo príliš bohato vyživovaná. Postihujú najmä seboroické oblasti tváre - okolo očí alebo úst, na lícach, nose, čele... Môžu však postihnúť aj uši, chrbát , hrudník alebo ruky.
Príčiny vzniku, prečo máte mílie?
Hlavnou príčinou je upchatie vlasových folikulov, ktoré bráni správnemu odvodu potu alebo mazu z pórov. Môžu byť aj dôsledkom hojacej sa rany.
Aj neprimeraná starostlivosť o pleť môže byť za vzniko bielej krupičky na pleti - používanie príliš hutných krémov, nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu alebo nadmerné používanie abrazívnych prostriedkov, peelingov, laserových ošetrení atď. U dospelých sú ženy viac postihnuté ako muži, možno kvôli nadbytočnej hygiene, ktorá vedie k podráždeniu pokožky.
Niektoré dermatologické ochorenia, ako je epidermolysis bullosa (genetické ochorenie, ktoré podporuje zlé hojenie kože ) alebo niektoré kožné ošetrenia, ako sú retinoidy (ktoré spôsobujú atrofiu kože), môžu tiež spôsobiť ich výskyt.
Nakoniec, v niektorých prípadoch zostáva príčina idiopatická: nepoznáme jej pôvod a mílie sa objavujú spontánne.
Ako sa zbaviť mílií?
Aj keď môžu mílie vyzerať nevzhľadne, naozaj nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú úplne neškodné. Najlepšie je počkať, kým odídu samé. Ak však nemáte trpezlivosť čakať, môžete ich buď skryť make-upom, alebo sa obrátiť na dermatológa, aby vás ich zbavil.
Dajú sa odstrániť mechanicky, pomocou veľmi tenkej ihly. Zákrok je rýchly, takmer bezbolestný a nezanecháva jazvy. Ďalšia technika pozostáva z prepichnutia a rozpustenia milie elektricky vyhrievanou ihlou, elektrokoagulácia.
Sami sa však do odstraňovania mílií nepúšťajte. Nevytláčajte ich ani svojpomocne neprepichujte! Pravdepodobne nič nedosiahnete a navyše riskujete, že sa zraníte a spôsobíte si infekciu. Najlepším riešením je poradiť sa s dermatológom, kozmetičkou, alebo ich nechať na spontánne zmiznutie časom.