MENU
zdravy-zivot

Biele pupáčiky mílie, prečo sa tvoria a ako sa ich zbavíte?

Mílie nie sú estetické, ale sú neškodné.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Biele pupáčiky mílie, prečo sa tvoria a ako sa ich zbavíte?

Mílie, biele hrbolčeky či pupáčiky, nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a spontánne miznú. Z estetického hľadiska však môžu najmä na tvári pôsobiť rušivo. Odkiaľ sa berú a ako sa ich zbaviť?

Všimli ste si na tvári, prípadne chrbte malé biele pupienky? Môžu to byť mílie. Tieto malé výrastky postihujú deti aj dospelých. Nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú skôr nevzhľadné. Ide vlastne o mikrocysty s priemerom 1 až 2 mm, ktoré sú zložené z vlákien keratínu navrstvených na seba a zachytených pod vonkajšou vrstvou kože. Nie sú to teda vyrážky, ale zhluky mazových buniek a bunkových zvyškov.

Mílie rozoznáte podľa belavého alebo žltkastého vzhľadu. Najčastejšie sa vyskytujú izolovane - na tvári, krku alebo rukách. Ale možno ich nájsť aj v skupinách po desiatkach alebo dokonca stovkách, najmä na ušiach, lícach alebo očných viečkach. A môžu sa objaviť u každého, od bábätka po dôchodcu, od citlivej cez suchú až po mastnú pleť. 

Získané aj vrodené mílie

Objavujú sa v priebehu času, buď jednotlivé hrbolčeky, alebo celé skupiny. V ojedinelých prípadoch môžu byť symptómy aj zriedkavých a komplexných syndrómov ako anhydrotická ektodermálna dysplázia, Bazex-Dupré-Christolov syndróm, Stüwe-Wiedemannov syndróm a podobne.

Vrodené mílie sú na pokožke už pri narodení, najčastejšie izolované a spontánne vymiznú do niekoľkých mesiacov.

Mikrocysty  sa často objavujú tam, kde je pokožka podráždená alebo príliš bohato vyživovaná. Postihujú najmä seboroické oblasti tváre - okolo očí alebo úst, na lícach, nose, čele... Môžu však postihnúť aj uši, chrbát , hrudník alebo ruky.

Príčiny vzniku, prečo máte mílie?

Hlavnou príčinou je upchatie vlasových folikulov, ktoré bráni správnemu odvodu potu alebo mazu z pórov. Môžu  byť aj dôsledkom hojacej sa rany.

Aj neprimeraná starostlivosť o pleť môže byť za vzniko bielej krupičky na pleti - používanie príliš hutných krémov, nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu alebo nadmerné používanie abrazívnych prostriedkov, peelingov, laserových ošetrení atď. U dospelých sú ženy viac postihnuté ako muži, možno kvôli nadbytočnej hygiene, ktorá vedie k podráždeniu pokožky. 

Niektoré dermatologické ochorenia, ako je epidermolysis bullosa (genetické ochorenie, ktoré podporuje zlé  hojenie kože ) alebo niektoré kožné ošetrenia, ako sú retinoidy (ktoré spôsobujú atrofiu kože), môžu tiež spôsobiť ich výskyt.

Nakoniec, v niektorých prípadoch zostáva príčina idiopatická: nepoznáme jej pôvod a mílie sa objavujú spontánne. 

Ako sa zbaviť mílií?

Aj keď môžu mílie vyzerať nevzhľadne, naozaj nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú úplne neškodné. Najlepšie je počkať, kým odídu samé. Ak však nemáte trpezlivosť čakať, môžete ich buď skryť make-upom, alebo sa obrátiť na dermatológa, aby vás ich zbavil.

Dajú sa odstrániť mechanicky, pomocou veľmi tenkej ihly. Zákrok je rýchly, takmer bezbolestný a nezanecháva jazvy. Ďalšia technika pozostáva z prepichnutia a rozpustenia milie elektricky vyhrievanou ihlou, elektrokoagulácia.

Sami sa však do odstraňovania mílií nepúšťajte. Nevytláčajte ich ani svojpomocne neprepichujte! Pravdepodobne nič nedosiahnete a navyše riskujete, že sa zraníte a spôsobíte si infekciu. Najlepším riešením je poradiť sa s dermatológom, kozmetičkou, alebo ich nechať na spontánne zmiznutie časom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor