MENU
zdravy-zivot

Rakovina sa častejšie prejaví TAKTO, ako znamienkom. Všímajte si tri príznaky

Nemusí to byť veľké hnedé znamienko. Rakovina kože sa môže prejaviť aj oveľa nenápadnejšie.
Zdravý život

Rakovina sa častejšie prejaví TAKTO, ako znamienkom. Všímajte si tri príznaky

Rakovina kože sa môže ohlásiť prejavmi, ktoré nepodozrievate. Odborník vám ozrejmí, čomu venovať rovnakú pozornosť ako znamienkam.

Súčasťou slnečného žiarenia, ktoré nie je viditeľné voľným okom, sú ultrafialové (UV) lúče. Dokážu preniknúť hlboko do kože, čím prispievajú k vzniku pro-zápalového prostredia a zvyšujú riziko rakoviny kože. Dlhodobé vystavovanie pokožky ultrafialovému žiareniu je rozhodujúcim faktorom pre vznik rakoviny kože. To sú informácie, ktoré už ovláda snáď každý. Každý rok lekári upozorňujú na riziko vzniku melanómu, ľahko odlíšiteľného voľným okom ako zväčšujúce sa či inak sa meniace sa znamienko. 

Už menej z nás však vie, že toto nie je jediný príznak rakoviny kože. Nemelanómová rakovina je pritom 18-20 x častejšia ako melanóm!  Za vznik nemelanómovej rakoviny kože (NMRK) je zodpovedné najmä ultrafialové žiarenie typu B (UVB), ktoré poškodzuje bunkovú DNA a spôsobuje jej mutácie. Pravdepodobnosť vzniku NMRK zvyšuje opakované intenzívne slnenie, akútne spálenie a celková celoživotná dávka žiarenia, ktorá dopadne na kožu.

Biela rakovina

Nemelanómová rakovina kože, nazývaná aj biela rakovina kože, patrí k najčastejším zhubným nádorom.  „Pojem NMRK zahŕňa všetky typy zhubných nádorov kože, okrem malígneho melanómu. Sú to bazocelulárne karcinómy, spinocelulárne karcinómy a veľmi zriedkavé karcinómy Merkelových buniek, kožné lymfómy či Kapsosiho sarkóm,“ hovorí MUDr. Slavomír Urbanček, PhD., prednosta Dermatovenerologickej kliniky v Banskej Bystrici. Na tele sa NMRK objavuje na miestach, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu, ako je hlava, krk, uši, pery, chrbát, dekolt, plecia a vrchná strana rúk.Prejavujú sa ako malé ružovo-červené alebo hnedasté škvrny či uzlíky, neskôr môžu vytvárať povrchové ranky, krvácajúce chrasty, ktoré sa šíria do plochy alebo do hĺbky kože,“ upozorňuje doktor Urbanček na tri hlavné podoby bielej rakoviny.

Ráta sa každé spálenie

Každé spálenie pokožky slnkom je spojené s poškodením DNA v kožných bunkách, čo môže najmä pri opakovanom vystavovaní UV žiareniu spôsobiť rakovinu kože. Nebezpečné je opakované spálenie citlivej kože hlavne v detskom veku a spálenie do pľuzgierov. Pravidelné dovolenky pri mori zvyšujú riziko nemelanómovej rakoviny kože a melanómu, rizikové sú hlavne pobyty pri mori v zime.

Nie každý si však uvedomuje, že zvýšené riziko sa týka aj exteriérových pracovníkov, teda tých v stavebníctve, poľnohospodárstve, cestovnom ruchu alebo v službách, ktorí na priamom slnku strávia až 75 % svojho pracovného času. Najsilnejšie je ultrafialové žiarenie práve počas pracovnej doby, medzi 10. a 16. hodinou.  Riziko kožnej rakoviny môže zvýšiť aj bledší typ pokožky so sklonom k spáleniu (fototyp I a II), vyšší vek, genetické predispozície, slabý imunitný systém, ale aj podmienky na pracovisku - ionizačné žiarenie a chemické látky.

Odporúča sa na tieto miesta naniesť hrubú vrstvu ochranného krému 20 minút pred začiatkom práce. Čím svetlejší odtieň pokožky, tým vyšší ochranný UV faktor.
 
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor