MENU
zdravy-zivot

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Za dovolenku na bicykli sa vám poďakuje celé telo.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Stačí správne šliapnuť do pedálov a vylepšíte si celé telo. Ešte ste sa túto sezónu nebicyklovali? Rýchlo to napravte.

Na zlepšenie fyzickej kondície, posilnenie srdcovo-cievneho systému či zníženie hladiny zlého cholesterolu je ideálne bicyklovanie. Navyše, podľa mnohých odborníkov slúži pravidelné šliapanie do pedálov aj ako prevencia proti vzniku cukrovky či vysokého krvného tlaku. Všetky pozitívne účinky si vychutnáte len na správne nastavenom bicykli. V najnižšej polohe pedálu by koleno nemalo byť úplne prepnuté, ani príliš pokrčené. Ideálnu výšku sedadla vám poradia špecializovaných predajniach, tie sa oplatí navštíviť, lebo v opačnom prípade môže bicyklovanie skončiť bolesťami kolien či bedrových kĺbov. 

Čo sa deje počas jazdy?

po 5 minútach je organizmus zahriaty a začína sa posilňovať svalstvo

po 10 minútach sa štartuje tvorba kĺbovej tekutiny, ktorú potrebujú kĺby k bezchybnej činnosti

po 15 minútach je celé telo ideálne prekrvené a udržuje sa na tejto úrovni

po 20 minútach sa prebúdza činnosť imunitného systému, podporuje sa tvorba buniek, ktoré zabezpečujú obranu organizmu

po 25 minútach klesá hladina zlého LDL cholesterolu

po 30 minútach sa začína posilňovať srdce

po 40 minútach sa naplno rozprúdi látková premena

po 50 minútach nastáva výrazné spaľovanie kalórií a redukovanie hmotnosti

Tempo predĺži život

Neviete, aké tempo si máte zvoliť? Podľa posledných výskumov je vhodnejšie pre organizmus intenzívnejšie, rýchlejšie tempo. Európska kardiologická spoločnosť zverejnila výsledky dánskeho prieskumu, podľa ktorého sa muži, ktorí obľubujú rýchlu jazdu, dožijú v priemere o 5 rokov viac ako pomalší jazdci. Aj im síce bicyklovanie prospieva, avšak život im predĺži len asi o 3 roky. Ženám o 4, respektíve o 2 roky. Podľa odborníkov má rovnaký efekt aj rýchla chôdza či beh. Podľa nemeckých odborníkov sú bicyklovanie či plávanie pre šesťdesiatnikov lepšie ako hlavolamy či krížovky. Výskum potvrdil, že športovanie viac zvyšuje celkový výkon mozgu. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia