MENU
zdravy-zivot

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Za dovolenku na bicykli sa vám poďakuje celé telo.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Stačí správne šliapnuť do pedálov a vylepšíte si celé telo. Ešte ste sa túto sezónu nebicyklovali? Rýchlo to napravte.

Na zlepšenie fyzickej kondície, posilnenie srdcovo-cievneho systému či zníženie hladiny zlého cholesterolu je ideálne bicyklovanie. Navyše, podľa mnohých odborníkov slúži pravidelné šliapanie do pedálov aj ako prevencia proti vzniku cukrovky či vysokého krvného tlaku. Všetky pozitívne účinky si vychutnáte len na správne nastavenom bicykli. V najnižšej polohe pedálu by koleno nemalo byť úplne prepnuté, ani príliš pokrčené. Ideálnu výšku sedadla vám poradia špecializovaných predajniach, tie sa oplatí navštíviť, lebo v opačnom prípade môže bicyklovanie skončiť bolesťami kolien či bedrových kĺbov. 

Čo sa deje počas jazdy?

po 5 minútach je organizmus zahriaty a začína sa posilňovať svalstvo

po 10 minútach sa štartuje tvorba kĺbovej tekutiny, ktorú potrebujú kĺby k bezchybnej činnosti

po 15 minútach je celé telo ideálne prekrvené a udržuje sa na tejto úrovni

po 20 minútach sa prebúdza činnosť imunitného systému, podporuje sa tvorba buniek, ktoré zabezpečujú obranu organizmu

po 25 minútach klesá hladina zlého LDL cholesterolu

po 30 minútach sa začína posilňovať srdce

po 40 minútach sa naplno rozprúdi látková premena

po 50 minútach nastáva výrazné spaľovanie kalórií a redukovanie hmotnosti

Tempo predĺži život

Neviete, aké tempo si máte zvoliť? Podľa posledných výskumov je vhodnejšie pre organizmus intenzívnejšie, rýchlejšie tempo. Európska kardiologická spoločnosť zverejnila výsledky dánskeho prieskumu, podľa ktorého sa muži, ktorí obľubujú rýchlu jazdu, dožijú v priemere o 5 rokov viac ako pomalší jazdci. Aj im síce bicyklovanie prospieva, avšak život im predĺži len asi o 3 roky. Ženám o 4, respektíve o 2 roky. Podľa odborníkov má rovnaký efekt aj rýchla chôdza či beh. Podľa nemeckých odborníkov sú bicyklovanie či plávanie pre šesťdesiatnikov lepšie ako hlavolamy či krížovky. Výskum potvrdil, že športovanie viac zvyšuje celkový výkon mozgu. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia