MENU
zdravy-zivot

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Za dovolenku na bicykli sa vám poďakuje celé telo.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Stačí správne šliapnuť do pedálov a vylepšíte si celé telo. Ešte ste sa túto sezónu nebicyklovali? Rýchlo to napravte.

Na zlepšenie fyzickej kondície, posilnenie srdcovo-cievneho systému či zníženie hladiny zlého cholesterolu je ideálne bicyklovanie. Navyše, podľa mnohých odborníkov slúži pravidelné šliapanie do pedálov aj ako prevencia proti vzniku cukrovky či vysokého krvného tlaku. Všetky pozitívne účinky si vychutnáte len na správne nastavenom bicykli. V najnižšej polohe pedálu by koleno nemalo byť úplne prepnuté, ani príliš pokrčené. Ideálnu výšku sedadla vám poradia špecializovaných predajniach, tie sa oplatí navštíviť, lebo v opačnom prípade môže bicyklovanie skončiť bolesťami kolien či bedrových kĺbov. 

Čo sa deje počas jazdy?

po 5 minútach je organizmus zahriaty a začína sa posilňovať svalstvo

po 10 minútach sa štartuje tvorba kĺbovej tekutiny, ktorú potrebujú kĺby k bezchybnej činnosti

po 15 minútach je celé telo ideálne prekrvené a udržuje sa na tejto úrovni

po 20 minútach sa prebúdza činnosť imunitného systému, podporuje sa tvorba buniek, ktoré zabezpečujú obranu organizmu

po 25 minútach klesá hladina zlého LDL cholesterolu

po 30 minútach sa začína posilňovať srdce

po 40 minútach sa naplno rozprúdi látková premena

po 50 minútach nastáva výrazné spaľovanie kalórií a redukovanie hmotnosti

Tempo predĺži život

Neviete, aké tempo si máte zvoliť? Podľa posledných výskumov je vhodnejšie pre organizmus intenzívnejšie, rýchlejšie tempo. Európska kardiologická spoločnosť zverejnila výsledky dánskeho prieskumu, podľa ktorého sa muži, ktorí obľubujú rýchlu jazdu, dožijú v priemere o 5 rokov viac ako pomalší jazdci. Aj im síce bicyklovanie prospieva, avšak život im predĺži len asi o 3 roky. Ženám o 4, respektíve o 2 roky. Podľa odborníkov má rovnaký efekt aj rýchla chôdza či beh. Podľa nemeckých odborníkov sú bicyklovanie či plávanie pre šesťdesiatnikov lepšie ako hlavolamy či krížovky. Výskum potvrdil, že športovanie viac zvyšuje celkový výkon mozgu. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia