MENU
zdravy-zivot

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Za dovolenku na bicykli sa vám poďakuje celé telo.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Stačí správne šliapnuť do pedálov a vylepšíte si celé telo. Ešte ste sa túto sezónu nebicyklovali? Rýchlo to napravte.

Na zlepšenie fyzickej kondície, posilnenie srdcovo-cievneho systému či zníženie hladiny zlého cholesterolu je ideálne bicyklovanie. Navyše, podľa mnohých odborníkov slúži pravidelné šliapanie do pedálov aj ako prevencia proti vzniku cukrovky či vysokého krvného tlaku. Všetky pozitívne účinky si vychutnáte len na správne nastavenom bicykli. V najnižšej polohe pedálu by koleno nemalo byť úplne prepnuté, ani príliš pokrčené. Ideálnu výšku sedadla vám poradia špecializovaných predajniach, tie sa oplatí navštíviť, lebo v opačnom prípade môže bicyklovanie skončiť bolesťami kolien či bedrových kĺbov. 

Čo sa deje počas jazdy?

po 5 minútach je organizmus zahriaty a začína sa posilňovať svalstvo

po 10 minútach sa štartuje tvorba kĺbovej tekutiny, ktorú potrebujú kĺby k bezchybnej činnosti

po 15 minútach je celé telo ideálne prekrvené a udržuje sa na tejto úrovni

po 20 minútach sa prebúdza činnosť imunitného systému, podporuje sa tvorba buniek, ktoré zabezpečujú obranu organizmu

po 25 minútach klesá hladina zlého LDL cholesterolu

po 30 minútach sa začína posilňovať srdce

po 40 minútach sa naplno rozprúdi látková premena

po 50 minútach nastáva výrazné spaľovanie kalórií a redukovanie hmotnosti

Tempo predĺži život

Neviete, aké tempo si máte zvoliť? Podľa posledných výskumov je vhodnejšie pre organizmus intenzívnejšie, rýchlejšie tempo. Európska kardiologická spoločnosť zverejnila výsledky dánskeho prieskumu, podľa ktorého sa muži, ktorí obľubujú rýchlu jazdu, dožijú v priemere o 5 rokov viac ako pomalší jazdci. Aj im síce bicyklovanie prospieva, avšak život im predĺži len asi o 3 roky. Ženám o 4, respektíve o 2 roky. Podľa odborníkov má rovnaký efekt aj rýchla chôdza či beh. Podľa nemeckých odborníkov sú bicyklovanie či plávanie pre šesťdesiatnikov lepšie ako hlavolamy či krížovky. Výskum potvrdil, že športovanie viac zvyšuje celkový výkon mozgu. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor