MENU
zdravy-zivot

Bežte za reumatikov!

Svetový deň reumatizmu môžete podporiť svojou účasťou na Behu a chôdzi reumatológov a reumatikov.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bežte za reumatikov!

Svetový deň reumatizmu je 12. októbra. Zameraný je na zdravé starnutie osôb s reumatickými ochoreniami, ktoré sa vzťahujú na duševné a telesné zmeny, ktoré nastanú ako súčasť procesu starnutia, od narodenia až po celú dobu života.

Je dôležité poukázať na úskalia tohto ochorenia. Aj napriek svojej závažnosti je možné pod odborným lekárskym dohľadom a nasadením vhodnej liečby žiť plnohodnotný život. Reumatické choroby postihujú nielen pohybový aparát, ale aj určité orgány a systémy v ľudskom tele.

Reuma číha na kohokoľvek

Reuma sa môže týkať každého, lebo pacientmi nie sú len seniori, ale aj deti a mládež. Slovensko má problém s tým, že populácia starne a seniorov aj s reumatickými chorobami pribúda. Napriek tomu, že týmto ochorením trpí takmer 50 tisíc ľudí, mnohí nemajú dostatok informácií, ako sa s daným ochorením aj jeho trvalými následkami vysporiadať.

Najčastejšou zápalovou reumatickou chorobou je reumatoidná artritída. Jedná sa o závažné zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje všetky vekové skupiny. Vyskytuje sa trikrát častejšie u žien ako u mužov. Príčina nie je známa, i keď dôležitú úlohu zohráva vrodená náchylnosť pre vznik tohto ochorenia a niektoré faktory vonkajšieho prostredia. U pacientov s vysokou zápalovou aktivitou a zhoršujúcou sa poruchou kĺbovej funkcie, dochádza k ťažkostiam pri bežných denných činnostiach ako je obliekanie, osobná hygiena, chôdza a iné.

Reuma

Včasnou diagnostikou, cielenou liečbou, rehabilitáciou a fyzikálnou terapiou je možné predísť deformitám a nezvratným zmenám na kĺboch, ako i operáciám a trvalej invalidite! Je mylné sa domnievať, že pacientmi sú len seniori, žiaľ veľký počet reumatikov tvoria aj deti a mládež.

Liečba aj podpora

Veľkým prelomom v liečbe reumatických ochorení je biologická liečba. Tá je účinná u 60 až 70 % pacientov, u ktorých zlyhala liečba štandardnými chorobu modifikujúcimi liekmi. Okrem toho sa biologickou liečbou dosiahne vymiznutie príznakov ochorenia a zastavenie štruktúrnych zmien na kĺboch.

Biologické lieky sú protilátky alebo receptory, ktoré sa viažu na prozápalové cytokíny alebo na bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku a udržiavaní zápalu. Je dôležité, aby sa liečba zaviedla hneď ako sa zistí, že aktuálna liečba nie je účinná. Tým sa predíde závažnému poškodeniu kĺbov a výraznej strate funkčnej schopnosti.

Vďaka pokroku vo vývoji nových liekov je však už dnes tieto ochorenia možné účinne liečiť a spomaliť ich progresiu a ďalšie poškodzovanie organizmu, najmä pri závažných formách reumatoidnej artridídy, ankylozujúcej spondylitídy, psoriatickej artritídy, ale aj pri juvenilnej idiopatickej artritíde. Moderný spôsob liečby po tolerancii pacientom v nemocnici si už sám aplikuje v domácom prostredí formou injekcií alebo pravidelne dochádza na aplikáciu formou intravenóznej infúzie.

Práve preto včasná informovanosť a pomoc ľudom s reumou je jedným z hlavných cieľov Svetového dňa reumatizmu. Súčasťou Svetového dňa reumatizmu na Slovensku bude v poradí už 7. ročník Behu a chôdze reumatológov a reumatikov pre zdravie, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. októbra na námestí Eurovea pod sochou M.R. Štefánika v Bratislave.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor