MENU
zdravy-zivot

„Bezlepkáči“! Ochutnajte TÚTO skvelú pizzu a máme pre vás aj koláčik

Cviklu môžete využiť aj pri príprave cesta na pizzu.
Zdravý život

„Bezlepkáči“! Ochutnajte TÚTO skvelú pizzu a máme pre vás aj koláčik

Celiatici trpia neznášanlivosťou lepku a ich strava je obmedzená len na niektoré potraviny. Predtým, ako si niečo vložia do úst, musia zvážiť, či si nespôsobia jedlom tráviace ťažkosti. S týmito tipmi na recepty už veľmi rozmýšľať nemusia.

Celiakia je ochorenie tráviaceho systému a osoby s touto poruchou reagujú zle na potraviny s obsahom lepku. Ten sa nachádza najmä v pšenici, jačmeni, raži, špalde a iných obilninách. Musia sa vzdať jedla s obsahom spomínaných surovín, a to hlavne pečiva, cestovín a múčnikov. 

Jedno je však isté, ak ste celiatici, určite sa najete chutne , zdravo a dosýta. V kuchyni vám pomôže bohatá ponuka bezlepkových výrobkov. A aj vďaka tipom z redakcie Dobré jedlo sme pre vás pripravili 2 recepty, ktoré budú chutné a zároveň bezlepkové.

Bezleková pizza

Bezlepková pizza.Bezlepková pizza.
Bezlepková pizza.
Zdroj: Shutterstock

Na 1 plech budete potrebovať:

Na cesto

 • 100 g celozrnnej pohánkovej múky (alebo inej bezlepkovej múky)
 • 2 PL kokosového oleja
 • 1 PL studenej vody
 • 1/2 ČL oregana
 • štipka soli

Na prílohu

 • 3 PL pasírovaných paradajok
 • 40 g strúhanej červenej repy
 • 40 g húb
 • 50 g mozzarelly
 • ružičku brokolice
 • hrsť rukoly

Ako na to:

 1. V mise zmiešajte múku so soľou, oreganom a kokosovým olejom.
 2. Zmes poriadne premiešajte, aby sa kokosový olej rovnomerne rozotrel.
 3. Pridajte lyžicu studenej vody a vytvorte cesto.
 4. Čistými navlhčenými rukami preneste cesto na plech vystlaný papierom na pečenie.
 5. Cesto najprv tvarujte rukami, nakoniec pomocou valčeka na cesto.
 6. Navrch natrite pasírované paradajky, strúhanú repu, očistené huby a mozzarellu.
 7. Vrch ozdobte nakrájanou ružičkou brokolice.
 8. Pečte na 180 °C asi 20 minút.

Recept na dezert nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor