MENU
zdravy-zivot

Prečo máte v ústach stále sucho? 15 najčastejších príčin

Sucho v ústach nikdy neignorujte!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prečo máte v ústach stále sucho? 15 najčastejších príčin

Ani si neuvedomíte, ako veľmi sliny potrebujete, kým o ne neprídete. Uľahčujú nám jedenie i rozprávanie. Prečo máte stále v ústach sucho a ako ho riešiť? Niektoré príčiny by ste nikdy nepodozrievali.

Lieky

Existuje mnoho rôznych liekov, ktoré spôsobujú sucho v ústach ako vedľajší účinok. Ak pravidelne nejaké lieky užívate, skontrolujte si opätovne príbalový leták. Nežiadúci účinok sa môže prejaviť po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch od začatia liečby konkrétnymi liekmi a to, čo ste si v príbalovom letáku prečítali kedysi, si už nemusíte pamätať. Vysušovať ústnu dutinu môžu lieky na predpis i voľnopredajné. Medzi tými na predpis, sú to najčastejšie antidepresíva, antihistaminiká a diuretiká, z voľnopredajných sú to lieky proti bolesti. Ak si myslíte, že sucho v ústach môže byť spôsobené liekom, ktorý užívate, porozprávajte sa so svojím lekárom o úprave dávkovania alebo prechode na iný liek.

Starnutie

Ako starneme, naše telo prirodzene produkuje menej slín. Môže to byť spôsobené množstvom faktorov, vrátane zmien hormonálnych hladín a zvýšeného užívania liekov. Sucho v ústach komplikuje životy seniorom oveľa častejšie ako by sa vám mohlo zdať. Obzvlášť problematické môže byť pre tých, ktorí nosia zubné protézy alebo majú iné problémy so zdravím ústnej dutiny. Ak ste o sliny prišli vekom, poohliadnite sa v lekárni po tzv. umelých slinách. Roztok si rozprašovačom streknete niekoľkokrát počas dňa do úst a bude vám lepšie.

Dehydratácia

Aj nedostatok tekutín môže spôsobiť pocit sucha v ústach a je to aj najbežnejší dôvodom tohto problému. Vyriešite ho tak, že sa jednoducho napijete. Dehydratácia spôsobuje aj ďalšie príznaky, ako sú bolesti hlavy, závraty a únava. Je dôležité, aby ste počas dňa doĺlňali tekutiny priebežne. Na doplnenie tekutín je najlepšia čistá voda, ale piť môžete aj neosladené bylinkové a ovocné čaje a pitný režim občas osviežte minerálnou vodou. Pozor na nápoje s obsahom cukru a kofeínu, z ktorých vás môže smädiť. Ak často pijete čaje z harmančeka alebo repíka, môže sa u vás objaviť sucho v ústach.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor