MENU
zdravy-zivot

Bez kíl navyše aj počas menopauzy? Vyhnite sa týmto potravinám

Priberanie po štyridsiatke je prirodzené. Ako ho udržať na uzde?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bez kíl navyše aj počas menopauzy? Vyhnite sa týmto potravinám

Výživa má pevné miesto nielen v období menopauzy. Akým chybám sa vyvarovať, aby ste zbytočne nemuseli rátať kilá navyše?

Hladina estrogénu začne v ženskom organizme prirodzene klesať v priemere medzi 45. až 55. rokom života, vtedy nastupuje obdobie menopauzy. Táto nová etapa so sebou prináša aj príznaky, ktoré nie sú príliš príjemné. Najčastejšie ide o nespavosť, návaly horúčavy, ale i nárast hmotnosti. Stačí však urobiť drobné zmeny a všetko sa zlepší.

Problematické tuky

Vyvarujte sa hotovým jedlám a fastfoodu, upozorňuje dámy nemecký portál freundin.de. Hotové jedlá obsahujú často nielen veľa skrytej soli, ale i cukru. Spôsobiť môžu rýchle vystreľovanie hladiny cukru v krvi, čo sa negatívne odrazí nielen na návaloch tepla, ale postupne i na hmotnosti. Navyše si môžete týmto spôsobom stravovania uhnať cukrovku. Zahnanie hladu pizzou, hranolkami alebo burgerom môže byť pohodlné i chutné, ale tieto jedlá často obsahujú nezdravé tuky a vy budete rýchlejšie priberať. Na druhej strane tento typ stravovania zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Pozor na náladu

Rovnako nezdravé tuky obsahuje i mastné mäso, údeniny či slaniny. Týmto potravinám sa opäť vyhnite. Nehrozí vám len priberanie, ale i zlá nálada. Nezdravé nasýtené tuky znižujú hladinu serotonínu v tele. Ak je menej hormónov šťastia, zhoršuje sa i nálada, uvádza stránka freuindin.de. Pozornejší buďte aj pri pití kávy. Určite si šálku nedávajte popoludní, ak máte problém so spaním. Dlhodobo nekvalitný spánok sa tiež často podpisuje pod nárast hmotnosti.

Vyhráva striedmosť

Opatrnosť a striedmosť sa vyplatí aj pri alkohole. Pohár vína či piva vám môže večer dobre padnúť, avšak naštartujú i chuťové bunky a hneď budete mať väčšiu chuť niečo si zobnúť. Ak sa potrebujete podvečer uvoľniť, vymeňte pohárik radšej za prechádzku či pokojnejšie, strečingové cvičenie. Pozornejší buďte aj pri rafinovaných sacharidoch, ktoré sa často nachádzajú napríklad v bielom pečive a potravinách s vysokým obsahom cukru, sladkostiach či zákuskoch. Môžu zhoršiť inzulínovú rezistenciu, ktoré sa aj tak prirodzene zvyšuje počas menopauzy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor