MENU
zdravy-zivot

Betakarotén je bomba na cholesterol. Len 50% ľudí ho však vie využiť

Máte radi mrkvu? Ak patríte k ľuďom, ktorý vitamín z nej nevedia poriadne využiť, musíte ho doplniť z inej stravy.
Zdravý život

Betakarotén je bomba na cholesterol. Len 50% ľudí ho však vie využiť

Vedci zistili, že časť ľudí betakarotén na vitamín A premieňa pomalšie ako ostatní.

Mrkva je dobrým zdrojom betakaroténu, ktorý je prekurzorom vitamínu A. Aby ste však získali všetky zdravotné výhody tejto superpotraviny, potrebujete na výrobu tohto vitamínu enzým. Vedci však zistili, že nie každý človek má tento enzým rovnako aktívny.

Kombinované štúdie s ľuďmi a myšami ukazujú, že premena betakaroténu na vitamín A znižuje „zlý“ cholesterol v krvi. Betakarotén teda môže pomôcť chrániť pred vývojom aterosklerózy, ktorá vedie k hromadeniu tukov a cholesterolu v našich tepnách. Na University of Illinois College of Agricultural, Consumer and Environmental Sciences odhalili, že pre tento mechanizmus je dôležitý kritický krok. Beta-karotén sa premieňa na vitamín A pomocou enzýmu nazývaného beta-karoténoxygenáza 1 (BCO1).

Menej aktívna polovica

Prvá štúdia publikovaná v časopise Journal of Nutrition analyzovala vzorky krvi a DNA od 767 zdravých mladých dospelých vo veku od 18 do 25 rokov. Podľa očakávania vedci našli koreláciu medzi aktivitou BCO1 a hladinou zlého cholesterolu. Genetická variácia určuje, či máte viac alebo menej aktívnu verziu BCO1. Ľudia s menej aktívnym enzýmom môžu potrebovať vo svojej strave ďalšie zdroje vitamínu A.

V štúdii na ľuďoch sme videli, že cholesterol bol vyšší u ľudí, ktorí neprodukujú veľa vitamínu A. U myší s vysokou hladinou vitamínu A sme zistili, že vylučovanie lipidov do krvi sa spomalí,“ poznamenáva vedúci štúdie Jaume Amengual, pričom vysvitlo, že až 50% populácie má menej aktívny variant enzýmu.Ich telo teda produkuje vitamín A z rastlinných zdrojov pomalšie a mali by túto živinu získať skôr priamo zo živočíšnych zdrojov, napríklad z mlieka alebo syrov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia