MENU
zdravy-zivot

Beháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšie

Behanie vo fitness centre nie je ovplyvnené počasím ani stavom ciest.
Zdroj: Ilustračná Stockfreeimages.com
Zdravý život

Beháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšie

Bežecký pás je obľúbená alternatíva behania vonku. Kým niektorí fanúšikovia behu preferujú nehybnosť pásu, iní sa mu zo zásady vyhýbajú.

Behanie vo vnútri na bežeckom páse je výhodné najmä v zime a za zlého počasia, kedy stav ciest a chodníkov nie je práve ideálny. Toto užitočné kardio cvičenie je ideálne pri chudnutí a budovaní zdravej postavy.

Výhody

Behanie je v podstate jednoduchý a pohodlný pohyb. Práve indoorové behanie vo fitness centrách zabraňuje výhovorkám, prečo sa nehýbať v škaredom počasí. Tu bežca neovplyvňujú poveternostné podmienky, doprava ani stav ciest. V podstate ide o veľmi bezpečnú formu cvičenia.

Väčšina moderných pásov pracuje tak, aby absorbovala tlak na kĺby, ktorý vzniká pri došliapnutí. Chránia tak členky, kolená a spodnú chrbticu. Behanie celkovo zlepšuje stav kardiovaskulárnej sústavy a kondície.

Fitness centrá navyše poskytujú aj istú mieru súkromia, najmä mimo rušných hodín. Ďalším bonusom je, že športovec už je na mieste, kde môže precvičiť aj iné časti tela. Bežecké pásy majú navyše priestor na odloženie fľaše s vodou a uteráka. Behanie je tak omnoho pohodlnejšie.

Bežecké pásy sú ideálne aj v tom, že sa dá nastaviť aj sklon pásu a rýchlosť. Ak zadáte svoju váhu, pri každej zmene nastavení pás automaticky prepočíta spálené kalórie. Veľa vecí v jednom – krokomer, merač tepu a spálených kalórií, a to všetko v pohodlí fitness centra.

Nevýhody

Mnoho bežcov si pri behaní užíva zmenu scenérie. Fakt, že vonku je k dispozícii rozhodne zaujímavejšie prostredie, sa nedá poprieť. Fitness centrum potom môže pôsobiť nudne. Behanie vonku je zadarmo, oproti návšteve fitness centra alebo kúpe vlastného bežeckého pásu.

Behanie vo vnútri nezahŕňa nerovnosti povrchu. Ak sa nedá nastaviť sklon pásu, rovný povrch vraj nedokáže zabezpečiť také posilnenie svalstva a schudnutie, ako behanie v náročnejších podmienkach. Niektorí tréneri však tvrdia, že pri 0,5 – 1,0% sklone pásu sa dá spáliť dostatok kalórií.

Pásové chyby

Medzi najčastejšie chyby pri behaní na bežeckom páse patrí držanie dostupných držadiel. Uľahčuje to cvičenie, čo znamená menej spálených kalórií a väčšie riziko úrazu. Dôsledkom je tiež zlé držanie tela a stav chrbtice. Vytvára to zlé návyky, najmä nesprávny krok a tempo. Problémom môžu byť najmä pre vysokých bežcov, ktorí sa k držadlám zohýbajú.

Beháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšieBeháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšie

Pozor na získanie zlých bežeckých návykov.

Foto: Ilustračná Profimedia.sk

 

Zastavenie pásu a zostup z neho je náročnejší ako obyčajné zastavenie behu na stojacom povrchu. Fitness centrá sú často miestom, kde si ľudia pri cvičení čítajú časopisy. Ak to robia na bežeckom páse, pozerajú sa nadol, čiže nedávajú pozor na svoj krok a hrbia sa. Ani očiam neprospieva čítanie za pohybu, keďže text môže vyzerať roztrasene.

Bežecký pás robí problémy aj pri určení ideálnej dĺžky kroku. Ak ste príliš vpredu, rovno pred displejom stroja, krok bude neprirodzene krátky. Naopak, ak ste príliš vzadu, krok je príliš dlhý. Na to si treba dať pozor. Okrem nebezpečenstva zranenia sa takto vytvárajú zlé bežecké návyky.

Podmienky, za ktorých beháte, si vyberáte podľa vlastných preferencií. Kľúčové je, nepodľahnúť nude, a teda mať v hlave bežecký plán. Tréneri tvrdia, že pás je ideálny na vybudovanie štruktúrovaného cvičenia, ktoré je výzvou a zároveň je oveľa efektívnejšie. Každopádne je ideálne zostaviť si taký plán, aby vás behanie bavilo a zároveň bolo efektívne.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor