MENU
zdravy-zivot

Beháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšie

Behanie vo fitness centre nie je ovplyvnené počasím ani stavom ciest.
Zdroj: Ilustračná Stockfreeimages.com
Zdravý život

Beháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšie

Bežecký pás je obľúbená alternatíva behania vonku. Kým niektorí fanúšikovia behu preferujú nehybnosť pásu, iní sa mu zo zásady vyhýbajú.

Behanie vo vnútri na bežeckom páse je výhodné najmä v zime a za zlého počasia, kedy stav ciest a chodníkov nie je práve ideálny. Toto užitočné kardio cvičenie je ideálne pri chudnutí a budovaní zdravej postavy.

Výhody

Behanie je v podstate jednoduchý a pohodlný pohyb. Práve indoorové behanie vo fitness centrách zabraňuje výhovorkám, prečo sa nehýbať v škaredom počasí. Tu bežca neovplyvňujú poveternostné podmienky, doprava ani stav ciest. V podstate ide o veľmi bezpečnú formu cvičenia.

Väčšina moderných pásov pracuje tak, aby absorbovala tlak na kĺby, ktorý vzniká pri došliapnutí. Chránia tak členky, kolená a spodnú chrbticu. Behanie celkovo zlepšuje stav kardiovaskulárnej sústavy a kondície.

Fitness centrá navyše poskytujú aj istú mieru súkromia, najmä mimo rušných hodín. Ďalším bonusom je, že športovec už je na mieste, kde môže precvičiť aj iné časti tela. Bežecké pásy majú navyše priestor na odloženie fľaše s vodou a uteráka. Behanie je tak omnoho pohodlnejšie.

Bežecké pásy sú ideálne aj v tom, že sa dá nastaviť aj sklon pásu a rýchlosť. Ak zadáte svoju váhu, pri každej zmene nastavení pás automaticky prepočíta spálené kalórie. Veľa vecí v jednom – krokomer, merač tepu a spálených kalórií, a to všetko v pohodlí fitness centra.

Nevýhody

Mnoho bežcov si pri behaní užíva zmenu scenérie. Fakt, že vonku je k dispozícii rozhodne zaujímavejšie prostredie, sa nedá poprieť. Fitness centrum potom môže pôsobiť nudne. Behanie vonku je zadarmo, oproti návšteve fitness centra alebo kúpe vlastného bežeckého pásu.

Behanie vo vnútri nezahŕňa nerovnosti povrchu. Ak sa nedá nastaviť sklon pásu, rovný povrch vraj nedokáže zabezpečiť také posilnenie svalstva a schudnutie, ako behanie v náročnejších podmienkach. Niektorí tréneri však tvrdia, že pri 0,5 – 1,0% sklone pásu sa dá spáliť dostatok kalórií.

Pásové chyby

Medzi najčastejšie chyby pri behaní na bežeckom páse patrí držanie dostupných držadiel. Uľahčuje to cvičenie, čo znamená menej spálených kalórií a väčšie riziko úrazu. Dôsledkom je tiež zlé držanie tela a stav chrbtice. Vytvára to zlé návyky, najmä nesprávny krok a tempo. Problémom môžu byť najmä pre vysokých bežcov, ktorí sa k držadlám zohýbajú.

Beháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšieBeháte na páse či vonku? Pozrite si, čo je pre vás lepšie

Pozor na získanie zlých bežeckých návykov.

Foto: Ilustračná Profimedia.sk

 

Zastavenie pásu a zostup z neho je náročnejší ako obyčajné zastavenie behu na stojacom povrchu. Fitness centrá sú často miestom, kde si ľudia pri cvičení čítajú časopisy. Ak to robia na bežeckom páse, pozerajú sa nadol, čiže nedávajú pozor na svoj krok a hrbia sa. Ani očiam neprospieva čítanie za pohybu, keďže text môže vyzerať roztrasene.

Bežecký pás robí problémy aj pri určení ideálnej dĺžky kroku. Ak ste príliš vpredu, rovno pred displejom stroja, krok bude neprirodzene krátky. Naopak, ak ste príliš vzadu, krok je príliš dlhý. Na to si treba dať pozor. Okrem nebezpečenstva zranenia sa takto vytvárajú zlé bežecké návyky.

Podmienky, za ktorých beháte, si vyberáte podľa vlastných preferencií. Kľúčové je, nepodľahnúť nude, a teda mať v hlave bežecký plán. Tréneri tvrdia, že pás je ideálny na vybudovanie štruktúrovaného cvičenia, ktoré je výzvou a zároveň je oveľa efektívnejšie. Každopádne je ideálne zostaviť si taký plán, aby vás behanie bavilo a zároveň bolo efektívne.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor