MENU
zdravy-zivot

TOP jablkové koláče plné jesennej vône a chuti. Ktoré si upečiete?

No nevyzerá na zahryznutie? Príprava a foodstyling: Veronika Kollárová.
Zdravý život

TOP jablkové koláče plné jesennej vône a chuti. Ktoré si upečiete?

Jablkobranie je v plnom prúde. Aj vy si to užívate? A to ste sa ešte nepustili do našich receptov. Navyše, pečené jabĺčka majú množstvo zdravých výhod.

Vedeli ste, že pečené jablká sú ľahšie stráviteľné a navyše znižujú riziko tvorby žlčových kameňov?  Skvelé ovocie pre svoju rôznorodosť, s ktorou sa dá  v kuchyni kúzliť a rozvoňať celý dom.

Upečte si chrumkavý jablkový mrežovník, bohatý na chuť i vitamíny. Ingredienciami sme v ňom nešetrili. Škorica upokojí nervy a oriešky naštartujú pamäť. Určite vám nepripomenie iba sladké detstvo. 

Na cesto:

 • 150 g hladkej múky,
 • 150 g hladkej celozrnnej špaldovej múky,
 • 200 g masla,
 • pol lyžičky kypriaceho prášku,
 • 1 vajce,
 • 100 g práškového cukru,
 • štipka soli.

Na plnku:

 • 1,2 kg očistených jabĺk nakrájaných na menšie kúsky,
 • 50 g hrozienok,
 • 50 g nahrubo nasekaných vlašských orechov,
 • 50 g trstinového cukru,
 • pol lyžičky mletej škorice,
 • med na potretie.

Postup: 

1. Z múky, masla, kypriaceho prášku, vajíčka, zo štipky soli a z cukru vymieste hladké cesto, rozdeľte ho na tretiny a uložte na hodinu do chladničky vychladiť.

2. Jablká zmiešajte s hrozienkami, orechmi, cukrom a so škoricou.

3. Rúru vyhrejte na 170 °C. Prvú tretinu cesta rozvaľkajte do kruhu a dajte na dno tortovej formy (s priemerom 18 cm) pokrytej papierom na pečenie. Druhú tretinu cesta rozvaľkajte na dlhý obdĺžnik a vyložte ním boky formy.

4. Do takto pripravenej formy nasypte jablkovú zmes. Zo zvyšnej tretiny pripravte mriežku, ktorou jablká zakryjete. Pečte hodinu. Po vytiahnutí potrite ešte teplý koláč medom a nechajte vychladnúť. 

Pozrite si aj ďalšie recepty

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor