MENU
zdravy-zivot

Baktérie v domácnosti: Tu sú ich superskrýše

Zabojujte: Ignorovať špinu sa neoplatí.
Zdravý život

Baktérie v domácnosti: Tu sú ich superskrýše

Sú všade okolo nás. A hoci sú veľmi malé, sú neuveriteľne zákerné. Ak si ich neustriehnete, môžu vám spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Reč je o baktériách, ktoré nás denne sprevádzajú doma i v zamestnaní.

Vďaka baktériám je doska na krájanie rovnako riziková ako kľučka na dverách. Doma nás najčastejšie sprevádzajú baktérie E.coli, Klebsiella pneumonia, Streptococcus a Staphylococcus aureus. Niektoré miesta sú pre ne doslova liaheň. Tak napríklad len v kúpeľni sa na jednom štvorcovom centimetri nachádza viac ako 50-tisíc baktérií!

Vedci zo Severnej Karolíny okrem toho prišli aj na to, že na verejných toaletách je na piatich štvorcových centimetroch približne 41 mikróbov. No na rovnako veľkej ploche počítačovej klávesnice je ich asi 21-tisíc! Nepodliehajte panike, poradíme vám, ktoré ďalšie skrýše majú tieto malé potvory najradšej, ale aj to, ako sa nevítaných príživníkov zbaviť.

Kuchyňa

Špongia:

Podľa odhadov je na nej okolo 20 miliónov baktérií! Po použití ju opláchnite čistou horúcou vodou a vyžmýkajte. Nenechávajte ju v dreze.

Aspoň raz denne ju dajte „prečistiť“ na minútu do mikrovlnnej rúry, raz za týždeň do umývačky riadu alebo ju vydezinfikujte. No a pravidelne ju meňte. Doska na krájanie: Po použití ju ihneď umyte. Jednu majte na zeleninu, druhú na mäso.

Chladnička:

Keď v nej niečo rozlejete, hneď to upracte, inak majú baktérie ideálne prostredie na množenie. Potraviny a jedlo v nej skladujte vždy zabalené. Soľnička: Ak manipulujete so surovými potravinami, prv ako po nej siahnete, umyte si ruky.

Odpadkový kôš:

Aspoň raz do týždňa ho celý umyte zvonka aj zvnútra.

Spálňa

Posteľ:

V matraci je až 90 percent všetkých alergénov. Podobne sú na tom aj paplón a vankúš. Je to kráľovstvo roztočov, ktorých výlučky rýchlo uschnú a šíria sa vzduchom ako drobné čiastočky. Posteľnú bielizeň meňte aspoň raz týždenne.

Zvlhčovač vzduchu:

Neočistený môže byť zdrojom nákazy legionelou a ostatnými patogénmi, ktoré spôsobujú respiračné ochorenia. Problémom predídete správnym čistením niekoľkokrát za týždeň.

Kúpeľňa

Batéria:

Je v stálom kontakte s rukami a neustále mokrá. Po umytí rúk ju osušte.

Osuška:

Ideálna živná pôda pre baktériu E.coli. Vymieňajte ju každé tri dni. Záchod: Splachujte so sklopenou doskou, čím zabránite množeniu baktérií.

Zubná kefka:

Baktérie medzi jej štetinami dokážu prežiť 24 až 48 hodín. Vymieňajte ju minimálne raz za mesiac, ale aj po každej viróze či chrípke.

Pracovňa

Počítačová klávesnica:

Počet baktérií na nej znížite pravidelným čistením alebo utretím dezinfekčným obrúskom.

Pero:

Baktérie sa na ňom udržia aj 24 hodín. Na písanie a popritom jedenie priamo pri pracovnom stole či ťukanie do klávesnice radšej rovno zabudnite.

Iné miesta

Kľučky:

Baktérie na nich prežívajú aj niekoľko dní. Radšej ich otvárajte lakťom alebo použite papierovú utierku. Domáce pravidelne čistite antibakteriálnymi roztokmi alebo mydlom a vodou.

Sušič na ruky:

Vysuší ruky a ako bonus si odnesiete množstvo baktérií. Londýnska University of Westminster prišla na to, že jeho používanie zvyšuje množstvo baktérií na rukách v priemere o 254 percent!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor